Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemají WC ani popelnici, dům se topí v odpadcích. Sousedé rezignovali

  13:16aktualizováno  13:16
Mít za souseda někoho, kdo nepotřebuje ani základní hygienická zařízení, to je docela peklo. Své o tom vědí obyvatelé rodinných domků na okraji Sudic na Třebíčsku, jinak malebné vesnice u Náměště nad Oslavou. Tento týden si odsud Liga na ochranu zvířat odvážela utrápeného psa.

Dvorek domu je doslova zarovnaný. Mísí se tam igelitové sáčky ze supermarketů, naplněné kde čím, se zbytky rozbitých věcí. Mezi hromadami jsou nadělané uličky od branky ke dveřím. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jeden zdejší dům a jeho dvorek připomínají páchnoucí smetiště. Tento týden tu dokonce zasahovali policisté, veterinář, pracovník Ligy na ochranu zvířat a úředník z náměšťského odboru životního prostředí. U domu totiž v bídných podmínkách živořil pes.

"Reagovali jsme na základě oznámení. Trápení zvířete už je konec. Umístili jsme ho do útulku v Třebíči, kde se zotavuje," uvedl Petr Ondráček z Ligy.

Fotogalerie

Liga i veterináři k případu teprve budou vydávat definitivní stanovisko, od něhož se policie odpíchne při formulaci právní kvalifikace činu.

Pokud vše dojde k soudu a ten dospěje k závěru, že šlo o zanedbání péče o zvíře z nedbalosti, hrozí trest až půl roku vězení. Kdyby se prokázalo úmyslné týrání psa, hrozil by kriminál až na dva roky.

"Byly tam špatné podmínky chovu, došlo k porušení zákona, proto jsme zvíře odebrali," sdělil ředitel Krajské veterinární správy v Jihlavě Božek Vejmelka.

Rodina komunikovat odmítá

V domku, který kdysi býval docela hezký, dnes žije starší žena se synem. MF DNES se pokusila získat její vyjádření, žena ale neotevřela. Byť doma určitě byla, protože krátce předtím vylévala do předzahrádky z kbelíku domovní odpad.

"Ta rodina vůbec nekomunikuje. Pokud s nimi potřebujeme něco řešit, víme už předem, že se žádného konce nedobereme. Buď paní křičí do okolí, nebo vůbec neotevřou dveře. Oba - matka i syn - jsou na sociálních dávkách," uvedl sudický starosta Jaroslav Doležal.

Před pár roky se starosta snažil, aby si rodina pořídila popelnici, jak to ukládá zákon. Všechno bylo marné. Nedomluvil se. A tak nemohla být ani řeč o dovezení kontejneru, kam by se dal odpad naložit.

Obec sousedy oddělila bytelnou zdí

Dvorek domu je doslova zarovnaný. Mísí se tam igelitové sáčky ze supermarketů, naplněné kde čím, se zbytky rozbitých věcí. Mezi hromadami jsou nadělané uličky od branky ke dveřím. I při chladném počasí se zápach line do okolí. V parných dnech je to ještě mnohem horší.

Samostatnou kapitolou je nebezpečí požáru. V době návštěvy redaktorů MF DNES se z nakloněného komína kouřilo. Dým ale neměl nic společného s ekologií. Do kamen podle všeho přiložili plasty.

"To je úplně normální. Horší bude, až se komín zřítí. To vyhoří sousedi," uvedla jedna z obyvatelek ulice, která si kvůli obavě z dalších konfliktů přála zůstat v anonymitě.

V domku nepořádné rodiny už jednou hořelo. V kůlně na dvoře. Sousedi se seběhli a sněhem, který tehdy napadl, zabránili rozšíření plamenů.

Obec před lety nechala postavit bytelnou zeď, která barák doslova odizolovala od vedlejšího pozemku s kultivovaným rodinným domem. Do té doby tam měli hlodavci reje.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

U Velkého Beranova havarovaly tři náklaďáky a dodávka. D1 na Brno stála

Srážka tří kamionů a dodávky na D1

Na 115. kilometru dálnice D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem havarovala tři nákladní auta a dodávka. Na místě...Šéf třebíčské policie boural na přejezdu, do služebního auta narazil vlak

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

Vedoucí policie z územního odboru Třebíč Petr Tomášek havaroval na železničním přejezdu. Do služebního vozu, který...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Další z rubriky

Třebíčská nemocnice bude už brzy otevírat další opravený pavilon

V úterý 21. listopadu byl slavnostně otevřen nový pavilon třebíčské nemocnice....

Nemocnice Třebíč pozvolna mění svou tvář. Těsně před dokončením je další opravený pavilon chirurgických oborů –...

Obilí na Vysočině je dost, krmiva nedostatek. Ceny letí nahoru

Letošní žně urychlilo velmi teplé počasí v prvním srpnovém týdnu, kdy se...

Žně na Vysočině končí, zemědělci už mají sklizeno všechno obilí i řepku. Letošní práce urychlilo velmi teplé počasí v...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz