Mince mají hodnotu jeden až dvacet krejcarů a byly vyraženy v letech 1859 až...

Mince mají hodnotu jeden až dvacet krejcarů a byly vyraženy v letech 1859 až 1869. Podle nominální hodnoty jsou z mědi, stříbra či slitiny. | foto: MěÚ Třebíč

V soklu kříže v Třebíči se ukrýval malý poklad z dob monarchie

  • 1
Bylo to velké překvapení. Když restaurátor ve své dílně rozebíral na jednotlivé díly kamenný kříž, který stává u schodů v Litoltově ulici v Třebíči, objevil v podstavci malou kovovou schránku válcovitého tvaru. Ukrývala pět dobových mincí z Rakouska - Uherska a písemné dokumenty.

„Dokumenty teprve necháme odborně prozkoumat. Lze se ale domnívat, že přibližují okolnosti, které vedly ke vztyčení kříže v roce 1869. Písemnosti se ovšem působením vlhka rozpadají, bude teď na pracovnících Muzea Vysočiny, aby si s tím poradili,“ uvedla třebíčská památkářka Lenka Matoušková.

O hodnotě pokladu nechtěla spekulovat, zatím se tím podle ní nikdo detailněji nezabýval.

„Není mi známo, že by se jinde v Třebíči něco podobného v kříži našlo. Tím je to výjimečné. Přičemž ve věži kostela svatého Martina se před časem podařilo objevit rovněž schránku,“ doplnila Matoušková.

Památkáři i pracovníci archivu procházeli dobové materiály a pátrali, proč a kdo vlastně kříž před 145 lety vztyčil. Na nic konkrétního zatím nenarazili. Kříž stává na velmi frekventovaném místě poblíž průtahu. Denně tudy projdou stovky lidí a projedou tisíce aut.

Kříž restauruje ve Svratce na objednávku města akademický sochař Martin Kovařík. Zadavatel opravy teprve rozhodne, jak s malým pokladem naloží. Možná se objeví vystavený v Muzeu Vysočiny.

O kříži a jednom příběhu z doby totality se zmiňuje ve své knížce Třebíč ve spárech StB Martin Herzán (více čtěte zde). Kovová schránka má na povrchu vyryté ornamenty a zřejmě se jedná o dobový předmět denní potřeby. Mince mají hodnotu jeden až dvacet krejcarů a byly vyraženy v letech 1859 až 1869. Podle nominální hodnoty jsou z mědi, stříbra či slitiny.

„Schránka bude nahrazena novou, do které zase my pro příští generace uložíme aktuální mince, aby až to někdo objeví, měl zprávu o nás,“ podotkl třebíčský místostarosta Pavel Pacal.

Podle památkářky Matouškové se kříž opravoval už před rokem 1989, tehdy to byly spíš neodborné zásahy. „V oficiální linii s ohledem na soudobou politickou situaci tyto církevní památky nebyly prioritou státní památkové péče.