Až stovky uhynulých vzácných raků vylovili v neděli odpoledne hasiči z říčky...

Až stovky uhynulých vzácných raků vylovili v neděli odpoledne hasiči z říčky Doubravky nedaleko Zvěstovic na Havlíčkobrodsku. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V říčce Doubravce uhynuly stovky vzácných raků. Inspekce hledá příčinu

  • 1
Až stovky uhynulých vzácných raků vylovili v neděli odpoledne hasiči z říčky Doubravky nedaleko Zvěstovic na Havlíčkobrodsku. Pracovníci České inspekce životního prostředí nyní na místě zjišťují, co bylo příčinou úhynu.

Hasiči z Ledče nad Sázavou a Golčova Jeníkova vyjížděli k říčce Doubravce v neděli kolem čtvrté hodiny odpoledne na žádost policie.

Rak říční

  • Je sladkovodní korýš z řádu desetinožců.
  • Dorůstá délky až 25 cm. Žije v tekoucí vodě, je velmi citlivý na její znečištění a je proto indikátorem čistoty vodních toků.
  • Dožívá se 15 až 20 let.

Zdroj: wikipedia.org

"V tůni a v potoce nejprve hasiči objevili asi dvacet uhynulých raků. Po průzkumu místa však objevili další desítky, možná až stovky uhynulých raků, úhyn to byl skutečně masivní," uvedla mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová.

Hasiči zjistili místo, kde úhyn raků začíná. 

"Voda byla mrtvá až od Vilémova po proudu ke Zvěstovicím," dodala Musilová.

Pouhým okem ale žádné znečištění nebylo patrné.

Hasiči následně předali problém k řešení České inspekci životního prostředí (ČIŽP) a vyrozuměli také Povodí Labe i tamní rybářský svaz.

"V neděli jsme se na místo dostali až těsně před setměním, v pondělí jsme tam proto vyrazili znovu," objasnil iDNES.cz v pondělí dopoledne vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP v Havlíčkově Brodě Pavel Korábek.

"Raci jsou zvláště chráněným druhem živočicha. Co bylo příčinou úhynu, v tuto chvíli zatím nevíme, vyhodnocujeme, v jakém je rozsahu," dodal Korábek.

Pracovníci ČIŽP pravděpodobně provedou kontrolní odběry vody.

"Je otázka, jestli v tuto chvíli nějaká kontaminace je," dodal Korábek s tím, že proudící voda už mohla znečištění odnést.

Rak říční je podle Korábka velmi choulostivý živočich. "Raci vyžadují čistou vodu a poměrně citlivě reagují na zhoršení kvality vody," dodal Korábek.