Část dětských let strávil spisovatel Bohumil Hrabal v Polné, kde žil s rodiči v místním pivovaru. U příležitosti stého výročí Hrabalova narození odhalí v sobotu 28. března pamětní desku ve tvaru pivního sudu. Na snímku jí drží Ivan Prokop, člen a bývalý předseda Klubu Za historickou Polnou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Polné připomenou Bohumila Hrabala. Žil s rodiči v tamním pivovaru

  • 0
V Polné prožil kus pivovarského dětství spisovatel Bohumil Hrabal. V sobotu tu proto odhalí pamětní desku u příležitosti stého výročí jeho narození. Vychází i nová knížka Milana Šupa. Autor v ní podrobně popisuje Hrabalovo spojení s Polnou.

Část dětských let strávil spisovatel Bohumil Hrabal v Polné. Hrabalovi s malým Bohumilem se nastěhovali do místnůstky v domě místního pekaře a varhaníka Antonína Marase v Poděbradově ulici 80. Koncem roku 1917 získali služební byt v prostorách pivovaru proti škole v Komenského ulici s okny do dvora.

K tomuto bytu se spisovatel později často vracel. Prý v něm bylo stále přítmí. A Hrabal přitom tolik miloval slunce.

Toto období později výrazně promítl do svých mezinárodně úspěšných knížek. A to v různých proměnách.

V době, kdy Hrabal jako dítě přišel do Polné, běžel život ve stínu bojů první světové války. Ve městě se první rodiny dozvídaly, že jejich příbuzní padli na frontách. Bylo málo jídla. Ženy, starší lidé a děti museli při práci nahrazovat muže, kteří narukovali. V polenském pivovaru dokonce byli nuceni vydat kotel, protože se zabavovaly vzácnější kovy.

Přímá válka se ale Polné vyhnula. Spisovatel proto mohl později konstatovat, že válku poznal jen ve formě front na chleba a mouku, bídy a sklíčenosti.

ANKETA: Hlasujte pro nejlepší filmovou postavu podle Hrabala

Hrma či strýc Pepin? Hledáme nejlepší postavu filmů podle Hrabala. Hlasovat můžete zde.

Do války museli i zaměstnanci pivovaru. Vařilo se tehdy státem omezené množství piva, kterému se v letech 1915 a 1916 říkalo válečný březňák.

"Ten by spisovateli Hrabalovi určitě nebyl po chuti," odhaduje Milan Šup, autor nové knížky Bohumil Hrabal a Polná.

V nové knize Šup sesbíral řadu textů, v nichž se Hrabal o městu zmiňoval. V knížce je i záznam rozhovoru před dvaceti lety. Spisovatel tehdy přijal doma v Kersku mezi svými kočkami návštěvu z Polné.

Šupovi se podařilo shromáždit krom jiného i úryvky z Hrabalových textů, jež se týkají Polné.

Na kolenou v chrámu hledali zakutálený snubní prsten

V knížce je třeba úsměvný popis svatby Hrabalových rodičů, Maryšky a Francina, jejichž role ve filmu Postřižiny zahráli Magda Vášáryová a Jiří Schmitzer. Brali se v únoru roku 1916 v polenském děkanském chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Ženichovi se prý tak chvěly prsty při navlékání prstýnku, že mu kroužek vypadl a kamsi se zakutálel. Svatebčané i s knězem nejdřív v předklonu a pak i po čtyřech hledali ztracenou cennost. Nakonec našel kroužek ministrant pod kazatelnou. Přitom celá svatba hledala na druhé straně chrámu.

"A já jsem se tenkrát smála, stála jsem a smála se...," citoval Hrabal nevěstu v Postřižinách

Návštěva z Polné v Kersku. Vítr, déšť a Hrabalova "skřipka"

Spisovatel měl před dvaceti lety v Kersku návštěvu z Polné. Bylo to u příležitosti jeho osmdesátin. Přijeli za ním Václav Fišar a Jan Prchal, který novou knížku o Hrabalovi editoval a je v současnosti jednatelem Klubu Za historickou Polnou. Cestě obou mužů nepřálo v březnu roku 1994 počasí. Foukal vítr, pršelo.

Když dorazili na místo, poprosili druhého nejvíce překládaného českého autora o vzpomínky na Polnou. A ten odpovídal, přestože měl podle svých slov "skřipku a byl proto mrzutej".

Hrabal popisoval, že byl v okolí pivovaru něco jako obecní dítě. Chodil na svatby i pohřby. A na Polnou nezapomínal. "Dokonce pamatuji, že jako obchodní cestující jsem se tam i ubytoval. Asi v roce 1947 na náměstí U Culků," popsal spisovatel obklopen svými milovanými kočkami.

Pak podepsal několik knížek a rozloučil se slovy: "Pozdravujte Polnou, ahoj, kluci, ahoj!" A šel si lehnout, aby přemohl "skřipku".

Bohumil Hrabal se vracel do Polné po druhé světové válce vícekrát. Zřejmě naposledy zavítal do míst svého dětství k pivovaru v roce 1976. Bohužel, občané, které znal, v té době již nežili.

Knížka Milana Šupa je v Polné k dostání na informačním centru radnice, v muzeu i v trafice Český tabák na náměstí. Autor bude v sobotu svoji knížku v Polné podepisovat. Na slavnostní odhalení desky přijede Hrabalův přítel a autor jeho životopisu Tomáš Mazal.

Na desce bude nápis: V tomto pivovaru žil se svými rodiči v letech 1916 - 1919 český spisovatel Bohumil Hrabal (*28. 3. 1914 - +3. 2. 1997).