Nezvyklá stavba v Pohledu na Havlíčkobrodsku budila v padesátých letech pozornost zemědělců v širokém okolí. | foto: Archiv, ČTK

Průkopníci v Pohledu chtěli prorazit s teletníkem ze slámy. Neujal se

  • 3
Ta nezvyklá stavba budila v padesátých letech pozornost zemědělců v širokém okolí. Do Pohledu blízko Havlíčkova Brodu jezdily celé autobusové zájezdy. Jejich cílem byl teletník vyrobený ze slámy, který ve vsi tehdy postavili. Dobový tisk dával slámovou stáj za příklad všem rolníkům v republice.

 I to byla jedna z podob kolektivizace zemědělství, jež odstartovala před pětašedesáti lety. Novináři dělali reportáže o průkopnících z Pohledu na konci padesátých let. Ve státním statku měli tehdy málo peněz i místa ve stájích.

Proto zkusili novinku. Teletník měl ze slámy stěny i střechu. Tu držela lehká dřevěná konstrukce.

Stavba trvala jen dva týdny

"Za necelých čtrnáct dní byla stavba pro až pětadvacet telat hotova nákladem pouhých pěti tisíc korun. Nový vzdušný teletník a výběh pomůže pohledským zemědělcům též při ozdravění chovu. Celá brigádnická stavba je příkladem pro ostatní zemědělce, že z místních zdrojů lze postavit levné a účelové stavby," píše se v dobové reportáži.

Fotogalerie

Někteří lidé si tehdy dávali naději, že rychlý rozvoj zemědělské velkovýroby nebudou muset pumpovat obří investice. A že sláma bude ta rychlá a levná cesta, jak stavět.

V Pohledu si v té době pochvalovali, jak minimální náklady vynaložili v přepočtu na jedno dobytče. Místní kronikář tehdy napsal, že experimentální teletník působil jako nehezká starodávná budova. Vedle slámy použili brigádníci ke stavbě i sololitové desky.

Do Pohledu jezdily kvůli teletníku exkurze rolníků z celé republiky. Jednotná zemědělská družstva a státní statky hledaly u Havlíčkova Brodu inspiraci též ve výrobě antibiotických přípravků do krmiv pro drůbež.

Na statku v Pohledu bylo výzkumné pracoviště, které se tím zabývalo.

Konec experimentu bez následovníků

"Tyto novoty budily pozornost. Po několika letech byl teletník zrušen a dále se nic podobného nestavělo. Pravděpodobně tento experiment nebyl vhodný pro naše drsnější podmínky na Vysočině," zhodnotil v sedmdesátých letech František Hladík.

Tento pohledský kronikář napsal v roce 1979 knihu Ta naše pole.

Teletník stál vedle sokolského hřiště za domem číslo 22. Později v Pohledu zrušili i další cíl zájezdů: výzkumné pracoviště antibiotických přípravků do krmiv.

"Protože jejich velkovýroba byla uskutečněna jinde," napsal kronikář. Podle nynějšího starosty Pohledu Milana Klementa se státní statek později privatizoval a dnes v obci působí dvě zemědělské společnosti.

"Telata se tady chovají i v současnosti," uvedla kronikářka vesnice Martina Bořilová. V obecním archivu našla i výstřižek z novin, kde je snímek ze stavby slaměného chléva. A také záběr z hasičské soutěže v roce 1960, na němž je v pozadí vidět experimentální střecha.