Jedna petice v Počátkách za vystoupení kapely Ortel bojuje, druhá je striktně...

Jedna petice v Počátkách za vystoupení kapely Ortel bojuje, druhá je striktně proti. | foto: www.ortel.cz

Plánovaný koncert kontroverzní kapely Ortel rozdělil obec i přátelství

  • 76
Hana Konvalinková a Ludmila Marková jsou dlouholeté kamarádky. Bydlí v Počátkách a obě mají rády kulturu. Jejich přátelství však nyní dostalo trhlinu. Může za to plánovaný počátecký koncert skupiny Ortel, která budí kontroverze texty na hraně extremismu.

Hana Konvalinková se jakožto zastupitelka postavila do čela těch, kteří vystoupení v městské sokolovně odmítají. Ludmila Marková, vedoucí městského kulturního zařízení, kapelu do Počátek pozvala a na koncertu trvá.

„Nejdřív vadilo, že má hrát kapela Ortel na městských slavnostech a koncert pořádá příspěvková organizace města. Tak jsme udělali ústupek a koncert pořádá fyzická osoba. Ani to nestačí,“ kroutí hlavou Marková.

„Tohle je jenom úskok, který na věci nic nemění. Je to pouze umanutí naší vedoucí kultury, která mi řekla, že udělá všechno pro to, aby ten koncert proběhl,“ reaguje Konvalinková s tím, že podle jejího názoru tento koncert nepatří do prostor, jež vlastní město.

„Pokud si je někdo pozve k sobě do stodoly, nebudu z toho nadšená, ale nemám nejmenší právo proti tomu protestovat,“ dodává.

Je to hec, sranda

Konvalinková se pokoušela přesvědčit radu města, aby koncertu zamezila. Neuspěla. Teď by ráda svolala mimořádné jednání zastupitelů, aby se oni vyslovili pro zákaz. Ale je jí jasné, že je to do konce srpna hodně těžký úkol. Ortel má v Počátkách hrát už 4. září.

Proto se proti koncertu Konvalinková snaží bojovat peticí, za níž se postavili například senátor Václav Láska (SZ) nebo předseda horní komory parlamentu Milan Štěch. Jenže reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Za chvíli se totiž ve městě objevila protipetice. Tu sepsala sama vedoucí kulturního zařízení.

„Je to Kocourkov, vím. Ale z mé strany je to hec. Dělám si z toho svým způsobem srandu,“ obhajuje svůj krok Marková.

Že by svým postupem jitřila náladu ve městě, si nemyslí. „V Počátkách je klid, žádné emoce se nehrotí. Přestřelky jsou pouze na sociálních sítích,“ dodává.

V internetových verzích obou petic má zatím jasnou převahu „trucpodnik“ Ludmily Markové, shromáždilo se pod ním už přes 330 podpisů. Původní petice včera odpoledne atakovala hranici 120 signatářů.

Extremistická skupina? Nikoliv, říkají odborníci

„Je to jednoduché. My zastupujeme tu tichou část veřejnosti, která je méně viditelná. Naopak pod peticí paní vedoucí jsou podpisy z neonacistických skupin, které se rychle zmobilizovaly,“ domnívá se Konvalinková, podle níž by se mělo v blízké budoucnosti minimálně jednat o setrvání Ludmily Markové na pozici vedoucí městské kultury.

„Jestli na tom bude paní Konvalinková trvat... Asi jsou tou mojí antipeticí opravdu rozzlobení a mám z toho radost,“ usmívá se Marková, které ve své funkci pracuje od roku 2010.

Podle odborníků se skupina Ortel jako extremistická nedá označit. „Na základě toho, co zpívá ve svých textech, není. V minulosti se pouze dostala do prostředí blízkého extremismu,“ uvedl pro Český rozhlas Miroslav Mareš, odborník na extremismus Masarykovy univerzity.

Může za to jedna píseň kapely, která nějaký čas byla hymnou Dělnické strany. „V minulosti se hodně mluvilo o tom, že jsem údajně složil hymnu pro Dělnickou stranu. To musím vyvrátit. Složil jsem skladbu, kterou běžně hrajeme na našich koncertech. Dělnická strana ji pouze převzala z našeho repertoáru a sama si ji označila za hymnu,“ upřesňuje frontman Tomáš Ortel.

„Naše texty bych pravděpodobně neoznačil za útočné, spíše bych je nazval emotivními. Nepoužíváme podprahová sdělení, my jen otevřeně popisujeme stav v naší zemi,“ dodal.