Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta se v Pelhřimově přestěhuje na nejrušnější ulici bez parkoviště

  18:05aktualizováno  18:05
Pelhřimovská radnice řeší problém se stěhováním pobočky České pošty. Ta se od podzimu přesune k jedné z nejfrekventovanějších silnic, navíc u ní chybí dostatečné parkoviště pro klienty. Město proto chce, aby se firma podílela na vybudování kruhového objezdu.

Dopravní situaci v Pelhřimově na podzim výrazně zkomplikuje stěhování pobočky České pošty do nových prostor na Svatovítském náměstí (zelená budova uprostřed). Výjezd pro automobily totiž ústí na Pražskou ulici, jednu z nejfrekventovanějších ve městě. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Další dopravní komplikace se valí na Pelhřimov. Situaci ve městě na podzim zkomplikuje plánované stěhování České pošty do nového sídla. V dané lokalitě však chybí parkovací místa pro klienty a výjezd pro automobily ústí na jednu z nejfrekventovanějších silnic ve městě.

Fotogalerie

„Je to doslova katastrofa,“ stýská si nad situací starosta František Kučera (ČSSD).

Česká pošta by měla od 1. října sídlit v budově bývalé Agrobanky na Svatovítském náměstí. Stěhuje se kvůli tomu, že ve stávajících prostorách jí končí nájemní smlouva.

„S ohledem na nutnost chovat se hospodárně nemohla Česká pošta přistoupit při případném prodloužení současných nájemních smluv na podmínky pro ni nevýhodné. Proto jsme přistoupili ke změně objektu,“ vysvětluje mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Zároveň ujišťuje, že rozsah poskytovaných služeb zůstane pro občany také po přestěhování stejný.

„Nic s námi neprojednávali,“ zlobí se pelhřimovský starosta

Starosta Kučera kritizuje i to, že Česká pošta postavila město před hotovou věc. „Absolutně s námi nic neprojednávali. O stěhování pošty jsme se dozvěděli půl roku poté, co koupili novou budovu. Já jsem se snažil o kontakt s novým vedením pošty v Českých Budějovicích. Teprve po dvou měsících se mi podařilo pozvat je do Pelhřimova a vysvětlit jim situaci,“ říká rozhořčeně první muž města.

Vedení pelhřimovské radnice se nelíbí nejen to, že v okolí budoucí pošty nejsou prakticky žádná parkovací místa, přechod pro chodce, ale ani to, že výjezd vede na jednu z nejfrekventovanějších ulic ve městě - Pražskou. Ta spojuje největší pelhřimovské sídliště s centrem a zároveň je to stěžejní komunikace na Tábor a Vlašim i k nákupnímu centru. V odpoledních hodinách se zde pravidelně tvoří velké dopravní zácpy. A do této ulice budou muset lidé od nové pošty vjíždět.

„Už v současné době je prakticky nemožné vjet od bývalé Agrobanky přes křižovatku směrem do ulice Dr. Tyrše, k městskému úřadu nebo doleva směrem na Karlovo náměstí,“ konstatuje Kučera.

Alespoň trochu by mohla lokalitě ulevit jednosměrka

Plán, jak problém alespoň trochu vylepšit, už pelhřimovská radnice má. Od září by se mělo jezdit jen jedním směrem ulicemi Dr. Tyrše a Solní. „Jednosměrná ulice povede od křižovatky ulic Dr. Tyrše a Dr. Kralerta do části ulice Solní a bude končit u vjezdu na parkoviště za radnicí a vjezdu na parkoviště za bývalým obchodním domem Vysočina,“ upřesňuje Kučera.

Řidiči tedy budou moci vjíždět na parkoviště za městským úřadem jak směrem od divadla, tak z druhé strany - od ulic Dr. Tyrše a Solní, ale už nebudou moci projíždět v opačném směru na ulici Pražská. Tím dojde k omezení provozu právě na kritické křižovatce u budoucí pošty.

„Hodláme tlačit na to, aby pošta vymezila parkovací místa za areálem své budovy, kde je jich asi deset. Chceme, aby si je nezabrala jenom pro své potřeby a zaměstnance, ale aby zbylo přinejmenším na invalidy a část i pro veřejnost,“ doplňuje místostarosta Ladislav Med (ODS).

Kučera vidí řešení i ve vybudování nového kruhového objezdu, který by usnadnil lepší výjezd na hlavní ulici. „Byli bychom rádi, aby se na tom pošta finančně podílela,“ nastínil svou představu, která by se mohla začít realizovat už příští rok.

Než však na plán dojde, bude nutné vytvořit detailní dopravní studii. „Česká pošta tuto oblast bude průběžně vyhodnocovat. S vedením radnice byla problematika diskutována a Česká pošta je připravena i nadále s radnicí jednat,“ podotýká mluvčí Vitík.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Najdete na iDNES.cz