Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta se v Pelhřimově přestěhuje na nejrušnější ulici bez parkoviště

  18:05aktualizováno  18:05
Pelhřimovská radnice řeší problém se stěhováním pobočky České pošty. Ta se od podzimu přesune k jedné z nejfrekventovanějších silnic, navíc u ní chybí dostatečné parkoviště pro klienty. Město proto chce, aby se firma podílela na vybudování kruhového objezdu.

Dopravní situaci v Pelhřimově na podzim výrazně zkomplikuje stěhování pobočky České pošty do nových prostor na Svatovítském náměstí (zelená budova uprostřed). Výjezd pro automobily totiž ústí na Pražskou ulici, jednu z nejfrekventovanějších ve městě. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Další dopravní komplikace se valí na Pelhřimov. Situaci ve městě na podzim zkomplikuje plánované stěhování České pošty do nového sídla. V dané lokalitě však chybí parkovací místa pro klienty a výjezd pro automobily ústí na jednu z nejfrekventovanějších silnic ve městě.

Fotogalerie

„Je to doslova katastrofa,“ stýská si nad situací starosta František Kučera (ČSSD).

Česká pošta by měla od 1. října sídlit v budově bývalé Agrobanky na Svatovítském náměstí. Stěhuje se kvůli tomu, že ve stávajících prostorách jí končí nájemní smlouva.

„S ohledem na nutnost chovat se hospodárně nemohla Česká pošta přistoupit při případném prodloužení současných nájemních smluv na podmínky pro ni nevýhodné. Proto jsme přistoupili ke změně objektu,“ vysvětluje mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Zároveň ujišťuje, že rozsah poskytovaných služeb zůstane pro občany také po přestěhování stejný.

„Nic s námi neprojednávali,“ zlobí se pelhřimovský starosta

Starosta Kučera kritizuje i to, že Česká pošta postavila město před hotovou věc. „Absolutně s námi nic neprojednávali. O stěhování pošty jsme se dozvěděli půl roku poté, co koupili novou budovu. Já jsem se snažil o kontakt s novým vedením pošty v Českých Budějovicích. Teprve po dvou měsících se mi podařilo pozvat je do Pelhřimova a vysvětlit jim situaci,“ říká rozhořčeně první muž města.

Vedení pelhřimovské radnice se nelíbí nejen to, že v okolí budoucí pošty nejsou prakticky žádná parkovací místa, přechod pro chodce, ale ani to, že výjezd vede na jednu z nejfrekventovanějších ulic ve městě - Pražskou. Ta spojuje největší pelhřimovské sídliště s centrem a zároveň je to stěžejní komunikace na Tábor a Vlašim i k nákupnímu centru. V odpoledních hodinách se zde pravidelně tvoří velké dopravní zácpy. A do této ulice budou muset lidé od nové pošty vjíždět.

„Už v současné době je prakticky nemožné vjet od bývalé Agrobanky přes křižovatku směrem do ulice Dr. Tyrše, k městskému úřadu nebo doleva směrem na Karlovo náměstí,“ konstatuje Kučera.

Alespoň trochu by mohla lokalitě ulevit jednosměrka

Plán, jak problém alespoň trochu vylepšit, už pelhřimovská radnice má. Od září by se mělo jezdit jen jedním směrem ulicemi Dr. Tyrše a Solní. „Jednosměrná ulice povede od křižovatky ulic Dr. Tyrše a Dr. Kralerta do části ulice Solní a bude končit u vjezdu na parkoviště za radnicí a vjezdu na parkoviště za bývalým obchodním domem Vysočina,“ upřesňuje Kučera.

Řidiči tedy budou moci vjíždět na parkoviště za městským úřadem jak směrem od divadla, tak z druhé strany - od ulic Dr. Tyrše a Solní, ale už nebudou moci projíždět v opačném směru na ulici Pražská. Tím dojde k omezení provozu právě na kritické křižovatce u budoucí pošty.

„Hodláme tlačit na to, aby pošta vymezila parkovací místa za areálem své budovy, kde je jich asi deset. Chceme, aby si je nezabrala jenom pro své potřeby a zaměstnance, ale aby zbylo přinejmenším na invalidy a část i pro veřejnost,“ doplňuje místostarosta Ladislav Med (ODS).

Kučera vidí řešení i ve vybudování nového kruhového objezdu, který by usnadnil lepší výjezd na hlavní ulici. „Byli bychom rádi, aby se na tom pošta finančně podílela,“ nastínil svou představu, která by se mohla začít realizovat už příští rok.

Než však na plán dojde, bude nutné vytvořit detailní dopravní studii. „Česká pošta tuto oblast bude průběžně vyhodnocovat. S vedením radnice byla problematika diskutována a Česká pošta je připravena i nadále s radnicí jednat,“ podotýká mluvčí Vitík.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Další z rubriky

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz