Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pacově řeší existenci gymnázia. Zrušit si jej nedáme, říkají místní

  9:04aktualizováno  9:04
Boj o zachování gymnázia v Pacově na Pelhřimovsku pokračuje. Zdejší šestileté gymnázium je podle kraje Vysočina střední školou, která může být v budoucnu ohrožena nepříznivým demografickým vývojem. Kvůli tomu, že nastupují slabé ročníky, hrozí zánik nebo sloučení hned několika školám na Vysočině.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Gymnázium se určitě rušit nebude, máme 161 žáků, kapacita je 180, takže si rozhodně na nedostatek dětí nemůžeme stěžovat," uvedl ředitel pacovského gymnázia Josef Novák.

Další z výtek, kterou kraj vůči gymnáziu měl, byla až velká dostupnost studia žákům ze základních škol. "Gymnázium by mělo být výběrovou školou. V regionu Pacovska sem však přijde kolem třiceti procent dětí, standardně by to mělo být jen pět až šest procent. Tím gymnázium na své výběrovosti ztrácí," upozornil náměstek hejtmana Libor Joukl.

Podle ředitele školy je však vše v pořádku. "Nikdy jsme netvrdili, že jsme výběrová škola a toto tvrzení kraje už od ledna rozporujeme. Jsme škola pro děti, které se chtějí vzdělávat a opustit svůj původní kolektiv a jít svojí vzdělávací cestou. Je to ale jen odlišný pohled nás a kraje," vysvětlil Novák.

Detašované pracoviště není řešení

Řešením by podle ředitele nebyla ani jedna z variant, kterou se kraj zaobírá, a to vytvoření detašovaného pracoviště, které by spadalo pod Gymnázium v Pelhřimově.

"To by řešením nebylo a kraj navíc řekl, že nebude podnikat žádné kroky proti rozhodnutí místních, samospráva s tímto krokem nesouhlasí ani v Pacově, ani v Pelhřimově. Pokud na kraji dodrží své slovo, žádné rušení nebude," dodal ředitel.

"Do rozhodnutí škol a měst zasahovat nebudeme, následky si ale ponesou samy," potvrdil hejtman Jiří Běhounek.

Pro kraj je důležité stanovisko města, které chce v Pacově gymnázium rozhodně zachovat. "S krajem nyní jednáme především o tom, jak vůbec existenci gymnázia zachovat, hledáme společnou cestu. Ve spolupráci s gymnáziem sledujeme provozní náklady objektu, protože existuje více variant ohledně jeho budoucnosti. Snažíme se ale, aby škola byla zachována," okomentoval celou situaci starosta Pacova Lukáš Vlček.

Proti zrušení se staví nejen město a ředitel gymnázia, ale i studenti, rodiče či učitelé. Všichni bojují za to, aby střední škola zůstala v Pacově zachována. "Chodí nám reakce, kde lidé požadují zachování školy. Je to pro ně důležité," doplnil Vlček.

K variantě, kdy by z pacovského gymnázia vzniklo detašované pracoviště Gymnázia Pelhřimov, se staví Vlček zdrženlivě. Podle něj není jisté, zda by právě toto východisko bylo přínosem pro všechny strany.

"Spíš přichází v úvahu varianta upravit délku studia na gymnáziu, například ze šestiletého na čtyřleté. Ale vše je otázkou jednání, které je velmi problematické a má vyřešit budoucnost," uzavřel Vlček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Hurá akce za milion a půl, kritizuje opozice opravu „kruháku“ v Pelhřimově

Na křižovatce Pod Kalvárií u kaple sv. Kříže se buduje od začátku dubna kruhový...

Výbojky, které už se nevyrábějí, a položení nových optických kabelů. To jsou položky, které nečekaně zvýšily cenu nové...

Jihlavané si připomněli historické trolejbusy, viděli i ty nejnovější

Při příležitosti oslav 70 let jihlavského dopravního podniku vyjely do ulic...

Setkání s minulostí i pohled do budoucnosti. Při oslavách 70 let trolejbusové dopravy v Jihlavě si lidé mohli...

Historiky pobouřilo plánované odhalení pomníku okupantovi Budějovic

Na místo předpokládaného hrobu generála Boudeta v Moravských Budějovicích nyní...

Záměr obnovit v parku u gymnázia pomník generálovi z napoleonských válek Jeanu Boudetovi vyvolal v Moravských...

Najdete na iDNES.cz