Vedle ráje Nizozemců stojí ruiny. Známý pionýrský tábor se rozpadá

  14:05aktualizováno  14:05
Velké pionýrské tábory na Březové a v Opatově poznaly před rokem 1989 tisíce „Husákových“ dětí nejen z Třebíčska. Zatímco na Březovou jezdí dodnes mnoho školáků i dospělých z celé republiky, z opatovského tábora jsou rozkradené ruiny.

Procházka opatovskými „domy duchů“ nabízí smutné pohledy. Tady děti kdysi trávily léto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Je to krásné místo na samotě u lesa blízko rybníka Vidlák. Jen o malý kousek dál úspěšně provozují Nizozemci kemp. A to hlavně pro své krajany, kteří tam jezdí s karavany na dovolenou už více než deset let.

Na dohled od této „nizozemské“ idyly se rozpadá někdejší místní chlouba - dětský tábor Rozlet v Opatově s velkoryse vybudovaným zázemím. Patřil mezi největší na Vysočině. Fungoval od šedesátých let až do sametové revoluce. Za minulého režimu patřil odborářům z třebíčské továrny Bopo Borovina.

Fotogalerie

V devadesátých letech vedení Opatova zjišťovalo, jestli by tábor mohlo získat bezúplatným převodem. Nešlo to, protože budovy nepatřily státu.

A tak se v táboře střídali různí nájemci a jeho stav prudce upadal. Jeden z nájemců tam dokonce postavil pilu a začal řezat dřevo. Pak zůstaly budovy prázdné a zloději ukradli měděné střechy, takže hlavní objekt je dnes zcela promočený.

„Přitom kdysi tam pobývalo i 200 dětí najednou, vozily je tam autobusy,“ vzpomíná František Šenekl, opatovský zastupitel. Kromě hlavní budovy je vybydlená i bývalá jídelna s kuchyní a samostatně stojící dům s garáží, kde bydlel správce.

Lidé z vedení městyse už kdysi nezávazně mluvili s nizozemským provozovatelem blízkého kempu, jestli by si nechtěl přibrat i chátrající tábor po domluvě s jeho majiteli. Neměl zájem.

Starostka vyzve majitele, aby se začali starat

Poničené zázemí tábora dnes napůl vlastní Jana Kedroňová z Třebíče a Jan Hladík z Prahy. MF DNES se s nimi nepodařilo spojit. „Nikdo se o to nezajímá, přitom je to na krásném místě v přírodě. Neviděla jsem ani žádnou snahu to třeba prodat. Už jsem upozorňovala i policii, našly se tam injekční stříkačky. Domlouvali jsme se s kolegou místostarostou, že vyzveme majitele doporučeným dopisem, aby se o to nějak postarali,“ uvedla starostka Opatova Lenka Štočková.

Třeba dům správce byl ještě poměrně nedávno ve slušném stavu, nyní už je taky vybydlený. Navíc se tam tvoří černá skládka. „Je to škoda, kdysi se do toho tábora jistě investovalo hodně peněz,“ konstatovala starostka.

Podle ní je nemyslitelné, že by dnes areál chtěl získat městys Opatov. Jeho rozpočet není velký a potřebuje investovat do důležitějších oblastí v obci, které přímo využívají obyvatelé.

Rozpadající se tábor, jehož další ochraně by mohly pomoci fotopasti, je až dál za Opatovem mimo zastavěnou část městyse. Vede k němu ale silnice, která je stále v poměrně slušném stavu.

Pod hlavními budovami tábora kdysi byly rozmístěné chatky na okraji lesa, které už zmizely. Před nimi stály stožáry s vlajkami, u nichž děti mívaly slavnostní nástupy. Mimo letní sezonu sloužil tábor Rozlet třeba jako školicí středisko.

Bývaly to stejné tábory. Dnes je Březová úplně jiný svět

Podobně to vypadalo před rokem 1989 na třináct kilometrů vzdáleném táboře Březová u Rokytnice nad Rokytnou.

Dnes jde o velké rekreační středisko s celostátní klientelou. Začalo se měnit v roce 2004. Přitom tehdy vypadalo podobně jako dnes tábor v Opatově. Podle současných provozovatelů z firmy Outdoor Aliance byla tehdy Březová ve velmi špatném stavu.

Jedinou atrakcí tam byly dvě fotbalové branky na malé louce před budovou. Nefungovalo skoro nic. Netekla tam ani voda, protože předchozí obyvatelé Březové v zimě netopili a vodu nechávali napuštěnou v potrubí. Důsledkem bylo mrazem roztržené čerpadlo i kovové trubky. Za hlavní budovou také hyzdila prostředí velká skládka komunálního odpadu.

Dnes Březová nabízí mimo jiné adrenalinový park ve formě lanového centra a lezecké stěny. Děti tam plují na raftech. Příští léto nabídnou desítky různých prázdninových táborů. Třeba s koňmi na indiánské téma. Nebo pobyty zaměřené na tanec, čáry a kouzla nebo ve stylu středověku.

Březová pořádá i školy v přírodě, sportovní kurzy či různé akce pro firmy i rodiny.

Autor:

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Jak zajistit led pro mládež? V Jihlavě plánují koupit další kluziště

Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově...

Jihlava se připravuje na koupi další ledové plochy. Po dobu, kdy se bude stavět nový Horácký zimní stadion, by mohlo ve...

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Chotěboř opraví náměstí a po více než půlstoletí vyzvedne propadlou kašnu

Od poloviny minulého století mají na chotěbořském náměstí propadlou kašnu....

Chotěboř se přiřadila k městům, která hodlají vynaložit miliony na nové centrum. V příštím roce chce modernizovat...

Najdete na iDNES.cz