Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedle ráje Nizozemců stojí ruiny. Známý pionýrský tábor se rozpadá

  14:05aktualizováno  14:05
Velké pionýrské tábory na Březové a v Opatově poznaly před rokem 1989 tisíce „Husákových“ dětí nejen z Třebíčska. Zatímco na Březovou jezdí dodnes mnoho školáků i dospělých z celé republiky, z opatovského tábora jsou rozkradené ruiny.

Procházka opatovskými „domy duchů“ nabízí smutné pohledy. Tady děti kdysi trávily léto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Je to krásné místo na samotě u lesa blízko rybníka Vidlák. Jen o malý kousek dál úspěšně provozují Nizozemci kemp. A to hlavně pro své krajany, kteří tam jezdí s karavany na dovolenou už více než deset let.

Na dohled od této „nizozemské“ idyly se rozpadá někdejší místní chlouba - dětský tábor Rozlet v Opatově s velkoryse vybudovaným zázemím. Patřil mezi největší na Vysočině. Fungoval od šedesátých let až do sametové revoluce. Za minulého režimu patřil odborářům z třebíčské továrny Bopo Borovina.

Fotogalerie

V devadesátých letech vedení Opatova zjišťovalo, jestli by tábor mohlo získat bezúplatným převodem. Nešlo to, protože budovy nepatřily státu.

A tak se v táboře střídali různí nájemci a jeho stav prudce upadal. Jeden z nájemců tam dokonce postavil pilu a začal řezat dřevo. Pak zůstaly budovy prázdné a zloději ukradli měděné střechy, takže hlavní objekt je dnes zcela promočený.

„Přitom kdysi tam pobývalo i 200 dětí najednou, vozily je tam autobusy,“ vzpomíná František Šenekl, opatovský zastupitel. Kromě hlavní budovy je vybydlená i bývalá jídelna s kuchyní a samostatně stojící dům s garáží, kde bydlel správce.

Lidé z vedení městyse už kdysi nezávazně mluvili s nizozemským provozovatelem blízkého kempu, jestli by si nechtěl přibrat i chátrající tábor po domluvě s jeho majiteli. Neměl zájem.

Starostka vyzve majitele, aby se začali starat

Poničené zázemí tábora dnes napůl vlastní Jana Kedroňová z Třebíče a Jan Hladík z Prahy. MF DNES se s nimi nepodařilo spojit. „Nikdo se o to nezajímá, přitom je to na krásném místě v přírodě. Neviděla jsem ani žádnou snahu to třeba prodat. Už jsem upozorňovala i policii, našly se tam injekční stříkačky. Domlouvali jsme se s kolegou místostarostou, že vyzveme majitele doporučeným dopisem, aby se o to nějak postarali,“ uvedla starostka Opatova Lenka Štočková.

Třeba dům správce byl ještě poměrně nedávno ve slušném stavu, nyní už je taky vybydlený. Navíc se tam tvoří černá skládka. „Je to škoda, kdysi se do toho tábora jistě investovalo hodně peněz,“ konstatovala starostka.

Podle ní je nemyslitelné, že by dnes areál chtěl získat městys Opatov. Jeho rozpočet není velký a potřebuje investovat do důležitějších oblastí v obci, které přímo využívají obyvatelé.

Rozpadající se tábor, jehož další ochraně by mohly pomoci fotopasti, je až dál za Opatovem mimo zastavěnou část městyse. Vede k němu ale silnice, která je stále v poměrně slušném stavu.

Pod hlavními budovami tábora kdysi byly rozmístěné chatky na okraji lesa, které už zmizely. Před nimi stály stožáry s vlajkami, u nichž děti mívaly slavnostní nástupy. Mimo letní sezonu sloužil tábor Rozlet třeba jako školicí středisko.

Bývaly to stejné tábory. Dnes je Březová úplně jiný svět

Podobně to vypadalo před rokem 1989 na třináct kilometrů vzdáleném táboře Březová u Rokytnice nad Rokytnou.

Dnes jde o velké rekreační středisko s celostátní klientelou. Začalo se měnit v roce 2004. Přitom tehdy vypadalo podobně jako dnes tábor v Opatově. Podle současných provozovatelů z firmy Outdoor Aliance byla tehdy Březová ve velmi špatném stavu.

Jedinou atrakcí tam byly dvě fotbalové branky na malé louce před budovou. Nefungovalo skoro nic. Netekla tam ani voda, protože předchozí obyvatelé Březové v zimě netopili a vodu nechávali napuštěnou v potrubí. Důsledkem bylo mrazem roztržené čerpadlo i kovové trubky. Za hlavní budovou také hyzdila prostředí velká skládka komunálního odpadu.

Dnes Březová nabízí mimo jiné adrenalinový park ve formě lanového centra a lezecké stěny. Děti tam plují na raftech. Příští léto nabídnou desítky různých prázdninových táborů. Třeba s koňmi na indiánské téma. Nebo pobyty zaměřené na tanec, čáry a kouzla nebo ve stylu středověku.

Březová pořádá i školy v přírodě, sportovní kurzy či různé akce pro firmy i rodiny.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz