V České republice je už několik biotopů určených ke koupání. Na snímku je například přírodní plovárna v Radotíně.

V České republice je už několik biotopů určených ke koupání. Na snímku je například přírodní plovárna v Radotíně. | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Lidé v Okříškách touží po plovárně. Radnice je chce koupat v biotopu

  • 0
Okříšky nemohou v létě lidem nabídnout kvalitní koupaliště, v blízkém okolí také žádné není. A tak v městysi přemýšlejí, že by nebylo od věci vybudovat pro účely koupání biotop, který se může stát zároveň i pěkným krajinným prvkem, navíc s nenáročným provozem.

Žádný chlor, ale taky žádné sinice. To jsou vlastnosti, které nabízí koupání v biotopu. V umělém jezírku, jakých i v České republice v posledních letech přibývá.

Co to je biotop

* Biotop je uměle vytvořená vodní plocha určená ke koupání.

* Využívá se zde samočisticí schopnosti celého systému. Jedná se o uzavřený systém, ve kterém voda cirkuluje přes biologickou lagunu.

* Čištění vody je ryze přírodní (například s pomocí vodních rostlin). Vodu není potřeba chemicky upravovat a dezinfikovat.

Zdroj: KHS Jihlava

Na Vysočině jedno takové pořídili v Šiklově mlýně. O dalším vážně uvažují třeba v Okříškách. Tamní radnice se lidí v anketě ptá, zda by o biotop opravdu stáli, jak tu a tam dávají najevo v různých diskusích.

„Jedním z mála zařízení, které v Okříškách dosud chybí, je kvalitní koupaliště. To staré u silnice na Heraltice vlastně nikdy skutečným koupalištěm nebylo, šlo o požární nádrž. Technický stav je ale dnes takový, že oprava nemá smysl, navíc zde chybí dostatečný zdroj vody,“ vysvětlují radní, proč téma otevřeli.

Připouštějí, že příjemné prostředí ke koupání a rekreaci nabízí rybník Pilný. „Jenže moc lidí se dnes v rybníku koupat nechce. Klasická plovárna by zase byla tak drahá, že by byla jen těžko ve finančních možnostech městyse, který má dva tisíce obyvatel. A pokud by vznikla, znamenala by omezení veškerých dalších investic,“ uvedl okříšský starosta Zdeněk Ryšavý s tím, že se biotop stane důležitým tématem pro příští zastupitele.

Kolik peněz by Okříšky musely sehnat, aby biotop vybudovaly? „Odhaduji to na částku okolo patnácti milionů korun. Samozřejmě by bylo potřeba sledovat, zda nelze získat dotaci,“ dodal Ryšavý.

Ten se byl s radními podívat v Borovanech a v Borku v jižních Čechách, kde biotopy udělali. „Tam jsme nabrali potřebné informace a porovnali jejich možnosti s našimi,“ podotkl Ryšavý.

Plovárna v Borovanech zaujala i ekonomicky, vydělává

Líbí se mu plovárna v Borovanech, které mají dvakrát tolik obyvatel než Okříšky. Podle Ryšavého by proto Okříškám stačila menší koupací plocha a skromnější zázemí. "Dnes můžete mít i v biotopu zábavní a relaxační prvky jako v normálním bazénu - skluzavky, masážní lavice a podobně. Provoz takového koupaliště je ale mnohem levnější než u klasického chlorovaného," doplnil Ryšavý.

Jak vypadají biotopy v ČR

Koupaliště v Borovanech má například kapacitu pro 1 300 lidí. Základní vstupné tam stojí 40 korun, platí tam slevy pro děti a seniory, místní si mohou koupit permanentky.

"V roce 2013 se zde rekreovalo 25 tisíc návštěvníků, provoz byl ziskový - příjmy ze vstupného milion korun, provozní náklady asi půl milionu, především na správce, elektřinu, údržbu areálu. Letos vzhledem k počasí je návštěvníků méně, ale ztrátoví bychom být neměli," vypočítal Ryšavý.

Plocha pro biotop v okříšském územním plánu je. Za radnicí, mezi Zámeckým a Pilným rybníkem. Přívod vody by mohl zajistit například vlastní vrt.

Krajští hygienici na Vysočině sledují kvalitu vody v biotopu u Šiklova mlýna už tři sezony. "Voda bývá průhledná téměř po celou koupací sezonu, je zásaditého charakteru a bez viditelného znečištění. Od zahájení provozu v roce 2010 nebyla mikrobiologicky znečištěná a výskyt sinic nebyl rovněž zaznamenán," uvádějí.