Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Okříškách touží po plovárně. Radnice je chce koupat v biotopu

  17:17aktualizováno  17:17
Okříšky nemohou v létě lidem nabídnout kvalitní koupaliště, v blízkém okolí také žádné není. A tak v městysi přemýšlejí, že by nebylo od věci vybudovat pro účely koupání biotop, který se může stát zároveň i pěkným krajinným prvkem, navíc s nenáročným provozem.

V České republice je už několik biotopů určených ke koupání. Na snímku je například přírodní plovárna v Radotíně. | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Žádný chlor, ale taky žádné sinice. To jsou vlastnosti, které nabízí koupání v biotopu. V umělém jezírku, jakých i v České republice v posledních letech přibývá.

Co to je biotop

* Biotop je uměle vytvořená vodní plocha určená ke koupání.

* Využívá se zde samočisticí schopnosti celého systému. Jedná se o uzavřený systém, ve kterém voda cirkuluje přes biologickou lagunu.

* Čištění vody je ryze přírodní (například s pomocí vodních rostlin). Vodu není potřeba chemicky upravovat a dezinfikovat.

Zdroj: KHS Jihlava

Na Vysočině jedno takové pořídili v Šiklově mlýně. O dalším vážně uvažují třeba v Okříškách. Tamní radnice se lidí v anketě ptá, zda by o biotop opravdu stáli, jak tu a tam dávají najevo v různých diskusích.

„Jedním z mála zařízení, které v Okříškách dosud chybí, je kvalitní koupaliště. To staré u silnice na Heraltice vlastně nikdy skutečným koupalištěm nebylo, šlo o požární nádrž. Technický stav je ale dnes takový, že oprava nemá smysl, navíc zde chybí dostatečný zdroj vody,“ vysvětlují radní, proč téma otevřeli.

Připouštějí, že příjemné prostředí ke koupání a rekreaci nabízí rybník Pilný. „Jenže moc lidí se dnes v rybníku koupat nechce. Klasická plovárna by zase byla tak drahá, že by byla jen těžko ve finančních možnostech městyse, který má dva tisíce obyvatel. A pokud by vznikla, znamenala by omezení veškerých dalších investic,“ uvedl okříšský starosta Zdeněk Ryšavý s tím, že se biotop stane důležitým tématem pro příští zastupitele.

Kolik peněz by Okříšky musely sehnat, aby biotop vybudovaly? „Odhaduji to na částku okolo patnácti milionů korun. Samozřejmě by bylo potřeba sledovat, zda nelze získat dotaci,“ dodal Ryšavý.

Ten se byl s radními podívat v Borovanech a v Borku v jižních Čechách, kde biotopy udělali. „Tam jsme nabrali potřebné informace a porovnali jejich možnosti s našimi,“ podotkl Ryšavý.

Plovárna v Borovanech zaujala i ekonomicky, vydělává

Líbí se mu plovárna v Borovanech, které mají dvakrát tolik obyvatel než Okříšky. Podle Ryšavého by proto Okříškám stačila menší koupací plocha a skromnější zázemí. "Dnes můžete mít i v biotopu zábavní a relaxační prvky jako v normálním bazénu - skluzavky, masážní lavice a podobně. Provoz takového koupaliště je ale mnohem levnější než u klasického chlorovaného," doplnil Ryšavý.

Jak vypadají biotopy v ČR

Koupaliště v Borovanech má například kapacitu pro 1 300 lidí. Základní vstupné tam stojí 40 korun, platí tam slevy pro děti a seniory, místní si mohou koupit permanentky.

"V roce 2013 se zde rekreovalo 25 tisíc návštěvníků, provoz byl ziskový - příjmy ze vstupného milion korun, provozní náklady asi půl milionu, především na správce, elektřinu, údržbu areálu. Letos vzhledem k počasí je návštěvníků méně, ale ztrátoví bychom být neměli," vypočítal Ryšavý.

Plocha pro biotop v okříšském územním plánu je. Za radnicí, mezi Zámeckým a Pilným rybníkem. Přívod vody by mohl zajistit například vlastní vrt.

Krajští hygienici na Vysočině sledují kvalitu vody v biotopu u Šiklova mlýna už tři sezony. "Voda bývá průhledná téměř po celou koupací sezonu, je zásaditého charakteru a bez viditelného znečištění. Od zahájení provozu v roce 2010 nebyla mikrobiologicky znečištěná a výskyt sinic nebyl rovněž zaznamenán," uvádějí.



Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...



Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz