Pokaždé, když je cisterna prázdná, volají místní o její rychlé doplnění. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Kobylí Hlavě vyschly studny. Kvůli nedostatku vody tam ani nevaří polévku

  • 7
V obci Kobylí Hlava na Havlíčkobrodsku se potýkají s vyschlými studnami - následkem loňského extrémního sucha. Vodovod ve vsi není a místní lidé musí šetřit s každou kapkou. Situace by se snad měla vyřešit do začátku prázdnin.

Uprostřed vísky Kobylí Hlava na Havlíčkobrodsku stojí cisterna s pitnou vodou. U ní se co chvíli objeví některý z místních obyvatel s kbelíkem či malým barelem.

Pro vodu si sem navykla chodit i Marcela Fischerová, která se do vesnice před časem přistěhovala z Havlíčkova Brodu. Až tady zjistila, že otočit doma kohoutkem, z něhož pak voda teče, není takovou samozřejmostí, jak byla dříve zvyklá.

„Tady jsem se naučila šetřit každou kapkou,“ ujišťuje starší žena.

A ačkoliv k přistavené cisterně to má od domu jen pár kroků, pečlivě zvažuje každou činnost, k níž vodu potřebuje.

„Dokonce jsem přestala vařit i polévky, protože na ně je vody potřeba hodně,“ svěřuje se Fischerová. Vesnice, která je součástí Golčova Jeníkova, se s nedostatkem vody potýká dlouhodobě.

Vlastní vrt pomohl jen na chvíli

Manželům Fischerovým nikterak nepomohlo, že mají vlastní vrt, z něhož jsou zvyklí vodu čerpat. Po loňském horkém létě se díky němu mohli aspoň na chvilku spolehnout na svoje zásoby. Ale ne příliš dlouho.

„Už někdy v září jsme vytáhli skoro všechnu vodu. Zbytek přitom páchl po zkažených vejcích. Dovedete si představit, jaké to je, když stojíte ve sprše a najednou tohle cítíte?“ ptá se Fischerová.

„Potíže s vodou tady byly už dlouhodobě, ale po loňském létě to je doslova katastrofa,“ přidává svůj postřeh jednasedmdesátiletá Božena Krejčiříková.

Podobnou situaci s nedostatkem vody zažila v Kobylí Hlavě naposledy jako malá holčička.

„Co kdysi říkali moji rodiče, tak to bylo někdy v roce 1948. Tehdy taky zažívali takové sucho. Proto pak naši začali kopat na zahradě studnu,“ vzpomíná.

Zpětně jim za tohle rozhodnutí už mockrát v duchu poděkovala. „Díky tomu to s námi není až tak zlé, to jsou tady na tom lidé mnohem hůř. My se aspoň můžeme umýt, když už na pití ta voda není. Dřív jsme ji ale měli ve studni pořád tak metr osmdesát, zatímco loni někdy třeba jen padesát centimetrů,“ přibližuje.

Zoufalou situaci v obci, kde v některých domácnostech přes zimu splachovali záchody vodou nashromážděnou v nádržích z podzimního deště, by měla vyřešit až stavba vodovodního řadu a přípojek.

„Slíbili, že by se mělo začít někdy v polovině dubna. Takže vlastně příští týden,“ říká Karel Fischer.

„Ani nevíte, jak strašně už se těším, až otočím kohoutkem a budu si moct natočit vodu do hrnku. Nebo se bez strachu osprchovat,“ doplňuje svého manžela Marcela Fischerová.

Stavět začnou příští týden

Podle starosty Golčova Jeníkova Vlastimila Marušáka začnou práce v pondělí v osm hodin ráno.

„Stavba potrvá zhruba dva měsíce. A navazovat na ni pak budou přípojky do baráků, kterých by mělo být asi třicet. Tudíž předpokládáme, že někdy v červenci už by lidem voda téct měla,“ slibuje starosta Marušák.

Polovinu nákladů se podaří uhradit díky dotaci z Kraje Vysočina, zbytek zaplatí Golčův Jeníkov. „Celkově by se celá stavba měla vejít do tří milionů korun,“ dodává starosta.

Tím ale problémy s vodou v okolních obcích tak docela neskončí. Podobnou zkušenost, jakou nyní zažívají obyvatelé Kobylí Hlavy, mají totiž také ve Vrtěšicích, Sirákovicích a Římovicích. Tedy dalších vesničkách, které spadají pod Golčův Jeníkov.

„Tam zatím ale není potřeba dovážet vodu v cisterně. Každopádně také v těchto obcích plánujeme stavbu vodovodního řadu. Ve Vrtěšicích a Sirákovicích snad už příští rok a v Římovicích možná ten následující,“ přibližuje další plány Marušák.