Jednatel firmy EFKO-karton Miroslav Kotík drží v pravé ruce karty s filmovou...

Jednatel firmy EFKO-karton Miroslav Kotík drží v pravé ruce karty s filmovou podobou postaviček. V levé ruce má předchozí verzi, která se předělávala. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nový Hurvínek v teniskách už se objevuje i ve společenských hrách

  • 1
Do kin brzy zamíří nový film o Hurvínkovi. Stopy slavné postavičky míří poslední roky také do Nového Veselí na Žďársku. I tam – třeba na kartách – museli řešit, jak se Hurvajs s Máničkou a Spejblem pro filmová plátna proměnili.

Přece ten kluk nebude mít v dnešním moderním 21. století na sobě dřeváky! A tak Hurvínek nosí tenisky. Vedle toho třeba umí jezdit na skateboardu. A z Máničky je zase bruslařka. Známé pohádkové postavičky se kvůli novému filmu Hurvínek a kouzelné muzeum úplně změnily.

Film bude mít premiéru koncem srpna. Nové postavičky už jsou ale v obchodech – třeba na kartách, puzzle nebo ve společenských hrách. Ty se vyrábějí ve stejné hale jako jiná populární hračka – Igráček. Tedy ve společnosti EFKO-karton v Novém Veselí na Žďársku.

I vedení této firmy sledovalo, jak si filmaři postupně Hurvínka upravují. „Byl tam pořád patos takového toho staršího Hurvínka. A mínění, že furt nedokáže překročit české hranice. Byla tam snaha, aby film byl světovější. Scénář filmu se proto de facto celý přepsal. A Hurvínek dostal jinačí podobu,“ říká jednatel veselské firmy Miroslav Kotík.

Není Kotík jako Kotík

EFKO-karton má s Hurvínkem delší zkušenost. Licenci získali už před lety na podobu od kreslíře Jiřího Wintera-Neprakty a využili ji na hru Veselé putování se Spejblem a Hurvínkem. „Teď na nového filmového Hurvínka máme licenci taky,“ řekl Miroslav Kotík.

Shodou okolností se Kotík jmenuje i producent a hlavní režisér nového filmu, ovšem je to Martin. „Jsme jmenovci,“ říká šéf veselské firmy.

„Už dříve nás pan režisér oslovil, protože věděl, že děláme licenční věci – třeba Simpsonovy, mašinku Tomáše, Bořka stavitele, Shreka, Dobu ledovou a podobně. Říkal jsem mu, že do toho s ním půjdeme. Že mi je Hurvínek sympatický. A to tenkrát ještě postavička vypadala trochu jinak,“ pravil Miroslav Kotík.

Hurvínek byl tehdy podobný, jaký byl jako loutka. Ve filmu mu zmenšili uši, byť je stejně musí mít velké, protože vždycky takové měl. A nemá boty, jaké už dnešní děcka nenosí.

Martin Klásek, který bude ve filmu mluvit jak Hurvínka, tak i Spejbla, poodhalil jiné odlišnosti loutky od filmového Hurvajse: „Ve filmu má krátké kalhoty, je v trochu jiném barevném oblečení a má maličko jinou tu šošolku. Ale já myslím, že to nevadí, protože když jsem ukazoval své vnučce filmovou upoutávku, tak na to vůbec nereagovala. Schválně jsem se ptal: Vendulko, a tak, jak Hurvínek vypadá, přijde ti to v pořádku? A ona naprosto klidně řekla: Jo!“

Mánička puberťačka

„Hurvínek s Máničkou nám v tom filmu také maličko zestárli, jsou stále dětmi, ale Mánička je už na hranici puberty a Hurvínek ji nebezpečně dohání,“ přibližuje Martin Klásek, jenž je zároveň i uměleckým šéfem Divadla Spejbla a Hurvínka v Praze.

„U Spejbla už tolik velkých rozdílů nevidím, protože mu zůstal frak i dřeváky, ale působí na mě maličko mladší, než je v našem divadle, a proto jsem se snažil ho mluvit trochu temperamentněji než normálně,“ doplnil Klásek.

Podle režiséra Martina Kotíka se asi nejvíce ve filmu změnila Hurvínkova kamarádka Mánička.

„V divadle je trochu prudič a pořád Hurvínka opravuje a umravňuje. To by ve filmu hodinu a půl nemohlo fungovat, protože by nás všechny začala po chvíli dost otravovat. V Máničce jsme proto museli objevit silnější kamarádské a parťácké instinkty. Ve velkém dobrodružství nemůže nechat Hurvínka samotného a musí ho podporovat, když to potřebuje. Ale drobné pruzení a ironii si samozřejmě neodpustí. Navíc je krásná,“ vylíčil.

S blížícím se příchodem nového filmu do kin se už v tuzemských obchodech prodávají třeba karty, pexeso nebo puzzle. Vyrábějí se v Novém Veselí.

„Některých věcí se dělalo do deseti tisíc kusů, jiných přes tuto hranici. Ze zkušenosti se nejvíc prodávají karty a společenské hry,“ řekl jednatel firmy EFKO-karton. Personál v souvislosti s Hurvínkem nenavyšovali, zaměstnanců je tam stále necelých padesát.

Spejbl jako igráček? Bylo by to moc drahé

Firma EFKO-karton, to je hlavně novodobý „domov“ pro figurku igráčka.
Teď se zde ale věnují i Hurvínkovi, Spejblovi a Máničce. Dělají třeba karty, puzzle nebo hry s jejich obrázky, ovšem jejich „panďulákovou“ podobu nechystají. Byť třeba Jan Hus nebo Karel IV. či hokejisté Třince se už „igráčky“ stali.
„Kdybychom vzali igráčkovo tělíčko a přidali hlavu, která by připodobňovala Hurvínka nebo Spejbla, tak bych z toho osobně neměl dobrý pocit. Nevypadalo by to asi dobře,“ soudí šéf společnosti EFKO-karton Miroslav Kotík.
Upozorňuje také na náklady takové výroby. „Když sáhnu po figurce igráčka, tak počítejte se mnou. Je to deset dílů. A na ně osm vstřikolisových forem, přičemž každá stojí mezi 200 až 300 tisíci korun,“ uvedl Kotík.
Podle něj se figurky k filmům zpravidla dělají v Číně. Většinou nejsou nijak pohyblivé. Jde o odlitky, ručně dobarvované. „Když to má být kvalitní, bylo spočítané, že by ta figurka i z Číny stála minimálně 150 až 180 korun,“ nastínil jednatel novoveselské firmy. Plyšáky k novému filmu o Hurvínkovi dělá Moravská ústředna Brno.