Jen několik kroků od historického sídla, kde žije ve dvou místnostech, má Zeman...

Jen několik kroků od historického sídla, kde žije ve dvou místnostech, má Zeman milovaný rybník. | foto: ČTK

Na Vysočině si vychutnávám životní symfonii, říkal před lety Zeman

  • 2
Představy o poklidném podzimu života na Vysočině jsou od soboty minulostí. Miloš Zeman bude mít jako prezident spoustu povinností. Co říkal před lety o svém důchodu a jak popisoval různá zákoutí v okolí Nového Veselí na Žďársku, kde ve staré tvrzi žije?

Z výroků Miloše Zemana o Vysočině by se už dala složit kniha. Zkusme se pro zajímavost vrátit do doby, kdy skončil jako premiér a utvrzoval své okolí v tom, že už bude pouze spokojeným důchodcem v Novém Veselí. O Vysočině se bavil s krajskou přílohou MF DNES i těsně předtím, než se pustil do prezidentské kampaně.

"Vždy jsem pokládal podzim za nejkrásnější období roku. A není krásnější podzim než na Vysočině, kde 'z oblohy šlehají plameny jeřabin a cítíš vůni posledního sena...' Podzim je i nejkrásnějším obdobím v lidském životě. Konečně si můžete dělat to, co chcete, a nejste příliš vázáni požadavky okolí," uvedl Zeman v roce 2005.

A pokračoval: "Vím, že ekonomové by nás nejraději uvázali k práci až do konce našeho fyzického života, ale odvaha vymanit se z této povinnosti by měla být posledním vzepětím, jehož je nám v životě dopřáno."

Na zámek za Zemanem přijel před lety i prezident Václav Klaus, který využívá jiný zámek - v Lánech.

Dál tehdy popsal, že se do svého podzimu rozhodl zkombinovat přírodu na Vysočině a knihy. "Je nešťastný ten člověk, který je celý svůj život jen jakýmsi šroubkem předsedy Maa, vykonavatelem cizí vůle, a nikoli tím, kdo vychutnává závěr své životní symfonie," dodal před osmi lety nynější vítěz prezidentských voleb.

Držíte v rukou knížku Léčivá místa Vysočiny. Které místo je tady léčivé pro vás?
Samotín. To je taková malá vesnička poblíž Sněžného. Samotín se jmenuje proto, že je tam několik roztroušených samot. Byla to dokonce i partyzánská obec. A ten léčivý pramen byl bylinný likér a jmenoval se Samotínský vánek. V Samotíně byl hospodský pan Tlustoš. On byl v dubnu 1945 odsouzen k trestu smrti za partyzánskou činnost. Čekal v cele smrti v Brně. Unikl popravě, protože Brno osvobodila Rudá armáda. Tenhle dramatický zážitek ho dovedl k tomu, že se v Samotíně usadil, vedl tam hospodu a vyráběl Samotínský vánek. Ten se trochu podobal Becherovce. Teď začali dělat něco podobného v sousedství Samotína v Kadově. Takzvaný Kadovánek. Ale Samotínský vánek byl jenom jeden. Pan Tlustoš byl i naivní malíř. Všechny stěny své hospůdky měl ověšené malbami. Byly krásné.

Je tady na Vysočině nějaké místo, o kterém víte, láká vás a ještě jste tam nebyl?
Díky mému příteli Jirkovi Růžičkovi, rybáři, jsme navštívili i místa, na která na kole nedosáhnu. Tím méně pěšky nebo na běžkách. Nedávno jsme například byli na přehradě Mostiště nebo na Mokré silnici kousek od Vojnova Městce. Mám dojem, že za těch dvacet let už znám na Vysočině skoro všechno. A víte, že Vysočina začíná v mém rodném Kolíně? Přijměme předpoklad, že součástí Vysočiny jsou Železné hory. První výběžky Železných hor začínají v Kolíně. Tyto výběžky u Týnce nad Labem překračují Labe, které si tam vyhloubilo koryto. A pokračují dál Bernardovem a postupně se zvyšujícím hřebenem. U Trhové Kamenice se spojují s hlavním masivem Vysočiny. Takže Kolín, o kterém se říká, že stojí na pěkné rovině, je ve skutečnosti začátek Železných hor, a tedy i začátek Vysočiny.

Chodíte do knihovny v Novém Veselí?
Ano, chodím do ní rád a pravidelně. Protože i když mám ty své dvě obytné místnosti nabité knihami, tak si myslím, že občas je dobré půjčit si nějaký časopis nebo novinku. Ta knihovna je skvěle vedená.

Co jste si tam naposledy půjčil?
Pětisetstránkovou knihu, která popisuje Alžbětu Anglickou a její vládu. Alžbětinská Anglie je spojena se Shakespearem. A pozadí Shakespeara je dobré znát.

Co u Shakespeara nacházíte nového?
U skutečných klasiků a géniů má jejich hra či kniha vždy několik významů. Moje nejoblíbenější Shakespearovo drama je Coriolanus. Je to málo známá hra oproti Hamletovi nebo Macbethovi. Ale dokonce bych kacířsky řekl, že Coriolanus je Shakespearova nejsilnější hra. Pojednává o člověku, který se odmítá podbízet. Velice doporučuji, pokud ji náhodou neznáte. Pavel Dostál mi kdysi říkal, že ji hrálo jihlavské divadlo.

Nedávno byla v Bohdalově na Žďársku na návštěvě herečka Jiřina Bohdalová. Co předcházelo této návštěvě?
My se s Jiřinkou už delší čas známe. Jednou jsem jí říkal: Jiřino, ty ani nevíš, že máš na Vysočině vesnici. No, a pak jsem ji přesvědčil, aby do Bohdalova i Nového Veselí přijela. A po své návštěvě slíbila, že přijede ještě jednou. Tak doufám, že svůj slib splní.