Mince z pokladu nalezeného v Nové Vsi u Chotěboře. Na snímku jsou dva pražské...

Mince z pokladu nalezeného v Nové Vsi u Chotěboře. Na snímku jsou dva pražské groše (největší mince), vlevo dole půlgroš a tři takzvané „bílé peníze“. | foto: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

Při opravě domu našli manželé stovky mincí starých půl tisíciletí

  • 22
Při rekonstrukci starého domu našli manželé v Nové Vsi u Chotěboře poklad. V místnosti nad kamenným sklepem objevili keramickou nádobu s více než sedmi sty mincí z poloviny 16. století. Podle archeologů jde o velmi cenný nález, který ilustruje peněžnictví své doby.

Pokud někdo hledá poklad, největší šanci ho najít, má zřejmě na Vysočině. Už popáté během posledních deseti let, z toho potřetí v uplynulých dvou letech, se podařilo objevit cenný nález. Tentokrát se šťastným nálezcem historických cenností stali manželé v Nové Vsi u Chotěboře.

Ti v obci rekonstruují starší stavení. Když se dostali do původní místnosti nad kamenným sklepem a kopali v podlaze, doslova se jim poklad vysypal k nohám. „Objevili keramickou nádobu, v níž bylo 742 stříbrných mincí z poloviny 16. století,“ uvedl archeolog havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Aleš Knápek.

Podle něho šlo o podobně starou část domu. I když bylo stavení v minulosti několikrát opravováno, nikdy se práce nedotkly původní místnosti nad sklepem. „Je obdivuhodné, že v domě byl poklad schovaný tolik let,“ podivil se.

Všechno jsou to platidla, která používali běžní lidé té doby

Nálezci nic nezatajovali a na místo přivolali archeology. Ti si poklad převzali a v brodském muzeu nyní nález čistí, evidují a zkoumají.

Převážná část mincí jsou pražské groše a půlgroše. Zastoupena je ale i cizí měna v podobě krejcarů z vídeňské mincovny nebo mince pocházející z Curychu či z německého Nordheimu.

„Soubor ilustruje peněžnictví českého státu. Jsou to platidla, se kterými se setkal v té době běžný člověk. Tyto mince kdysi sloužily stejně, jako dnes bankovky,“ konstatoval Knápek.

Jakou hodnotu nález bude mít, dosud není známo. Ocenit mince musí zkušený numismatik, obvykle to dělá puncovní úřad. Stanoví tržní i kulturně-historickou hodnotu.

„Co do množství mincí je to zatím největší poklad, který se v regionu podařilo objevit. Pro naše muzeum i velmi vzácný, protože mince z poloviny 16. století ve sbírkách dosud v takovém zastoupení nemáme,“ zhodnotil brodský archeolog.

Kraj loni schválil odměny ve výši 15 procent tržní ceny nálezu

Odhadnout cenu si však netroufl. Pro srovnání, předloňský nález více než tří set zlatých a stříbrných mincí z doby třicetileté války od Horních Rápotic na Pelhřimovsku byl ohodnocen na více než tři miliony korun (o jeho nálezu čtěte zde). A poklad s 284 mincemi z 15. až 17. století objevený loni na jaře u Ujčova na Žďársku na téměř tři čtvrtě milionu (více o něm zde).

Nálezce, pokud o to požádá, bude mít nárok na odměnu. Má na ni zákonné právo, nicméně podle památkového zákona by měl dostat jen podíl z ceny kovu, což je zlomek hodnoty pokladu. Kraj Vysočina proto už loni nálezcům výše zmíněných pokladů odměnu navýšil na 15 procent jejich tržní hodnoty (o odměnách za nalezené poklady jsme psali zde).

Po očištění, ocenění a zaevidování bude poklad zařazen do depozitáře havlíčkobrodského muzea. A bude také představen veřejnosti. „Chtěli bychom ho vystavit mimo výstavní plán, který samozřejmě s žádným takovým nálezem nepočítal,“ pravil Aleš Knápek.