Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nesmiřitelném Meziříčku se změnil poměr sil. Starosta Pátek má opozici

  6:04aktualizováno  6:04
Na dva tábory se před letošními volbami rozdělila obec Meziříčko na Třebíčsku. A dosavadní starosta Miroslav Pátek po vyhrocené kampani nakonec skončil v opozici. Odpůrci ho kritizovali kvůli stylu svého starostování.

Sporem v Meziříčku se stal i rybníček, který leží z části na obecním pozemku a z části na pozemku Miroslava Skaláka. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Že i ves jako dlaň může mít ostře polarizovanou komunální politiku, dokládá Meziříčko. Obec s necelou stovkou obyvatel je rozdělená na dva zhruba stejně velké tábory. Na ty, kteří jsou příbuzní a příznivci dosavadního starosty Miroslava Pátka, a na ostatní.

Jak dopadly volby v Meziříčku

  • SNK Meziříčko (59,64%) 1. Miroslav Pátek, 2. Emilie Kašíková, 3. Ludmila Drmotová
  • Za spokojené soužití (40,36%) 1. Miloslava Zemanová, 2. Zdeněk Outulný 
  • volilo 60 ze 69 voličů – účast 86,96 %

Mezi ty „ostatní“ patří Zdeněk Outulný. „Už nám došla trpělivost s metodami starosty, který si myslí, že když je policista, může nahánět strach i v pozici hlavy vsi. Nelíbí se nám, že své osobní averze přenáší do fungování obce. Proto jsme letos postavili protikandidátku. Zákony jsou v této zemi pro každého. I pro Miroslava Pátka,“ zformuloval své výtky Outulný.

A tak ve volbách proti nezávislým „Pátkovcům“ kandidovalo Outulného uskupení Za spokojené soužití. Lidé ve schránkách nacházeli před volbami letáky obou znesvářených stran. Ve vesničce byl dobrý doslova každý hlas. Při účasti 86,96 procenta voličů se nakonec podařilo to, co v minulosti ne. Opozice získala dva mandáty v pětičlenném zastupitelstvu.

„Byly by lepší tři. Ale i ty dva stačí k tomu, abychom konečně dostali, na co jako občané máme nárok. Přístup k materiálům obce, které má Pátek zamčené doma a neukazuje je. On vůbec komunikuje, jen s kým chce. Náš obecní úřad je totiž spíš něco jako sídlo bezdomovců s odstřiženou elektřinou. Vyřizovat se chodí k němu domů,“ narazil Outulný na stav zchátralé budovy.

Ustavující zastupitelstvo se v Meziříčku uskuteční 3. listopadu a je zřejmé, že to na něm bude jiskřit. Co na četné výtky říká sám Miroslav Pátek? Chtěli jsme ho požádat o vyjádření v místě bydliště. Z domu vyšel jeho syn Miroslav.

„Otec není doma. Pokud mu zavoláte na mobil, nezvedne vám to, protože cizí čísla nebere. O to se ani nepokoušejte. Já mu ze svého volat nebudu, abych vám ho předal, proč bych to dělal?“ položil otázku.

Správa vsi porušila zákon o obcích v deseti bodech

Svým způsobem dala oponentům za pravdu ministerská kontrola, která se na obci uskutečnila přesně před rokem.

Z veřejně přístupného dokumentu na webu ministerstva vnitra plyne, že správa vsi porušila v deseti bodech zákon o obcích. Chyběly zápisy ze schůzí zastupitelstva, kritika padla na způsob komunikace vedení obce s občany.

Na první pohled je přitom Meziříčko – až na ošklivý obecní úřad, který je jinde výkladní skříní vsi – docela hezké upravené místo.

„Spočívá to v něčem jiném. Silnice a chodníky se v zimě občas nesypou před domy těch, se kterými se Pátek nebaví. O sekání trávy na obecních pozemcích to platí jakbysmet. Nelze promlouvat do nákupu obecních nemovitostí, což je tady nástroj osobní msty,“ podotkl Outulný.

„Starosta je kritizován za vše. Je to i v osobní rovině“

Outulného názor nesdílí například Ludvík Drmota. „Atmosféra v obci není dobrá, jsou tady dvě skupiny lidí, a vztahy mezi nimi jsou špatné. Starosta je kritizován za všechno, už je to i v osobní rovině a napadání, včetně kritizování rodinných příslušníků. Obci by prospělo, kdyby obě strany projevily zájem o smír, ale oni ho zatím neprojevují,“ míní Drmota.

Stávající garnitura podle něj udělala pro obec hodně – opravila cesty, kapličku, zastávku. „Není možné říct, že se tady všechno dělá špatně. Já osobně určitě nejsem přesvědčen, že kdyby obec vedli protikandidáti, že by to dělali lépe.“

„Pátek si dělá čárky, kdo ze vsi chodí na letní festiválky“

„S Pátkem se nedomluvíte. Je zabejčený, vidí chyby jen na ostatních. A to už veřejně slíbil, že v dalších volbách nebude kandidovat. Dělá si například čárky, kdo ze vsi chodí k nám do mlejna na letní festiválky. Nejvíc mě pokaždé rozesměje, když se u nás objeví potomci současných zastupitelů, kteří mi nemůžou přijít na jméno,“ přidal další hlas Miroslav Skalický, který žije ve mlýně kilometr za vsí a jenž má s Pátkem letité osobní spory kvůli tomu, že občas svou nemovitost pronajme technařům, aby si tam udělali technoparty.

Letos byla jedna s menším počtem lidí a omezenou hlučností. „Byl tam jednou strašný binec, který se přenesl i do vsi, ale to už je pár let zpátky. Poslední roky je to v pohodě. I s hlukem,“ říká důchodce Jaroslav Krejza, který v Meziříčku žije na chalupě.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz