V nesmiřitelném Meziříčku se změnil poměr sil. Starosta Pátek má opozici

  6:04aktualizováno  6:04
Na dva tábory se před letošními volbami rozdělila obec Meziříčko na Třebíčsku. A dosavadní starosta Miroslav Pátek po vyhrocené kampani nakonec skončil v opozici. Odpůrci ho kritizovali kvůli stylu svého starostování.

Sporem v Meziříčku se stal i rybníček, který leží z části na obecním pozemku a z části na pozemku Miroslava Skaláka. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Že i ves jako dlaň může mít ostře polarizovanou komunální politiku, dokládá Meziříčko. Obec s necelou stovkou obyvatel je rozdělená na dva zhruba stejně velké tábory. Na ty, kteří jsou příbuzní a příznivci dosavadního starosty Miroslava Pátka, a na ostatní.

Jak dopadly volby v Meziříčku

  • SNK Meziříčko (59,64%) 1. Miroslav Pátek, 2. Emilie Kašíková, 3. Ludmila Drmotová
  • Za spokojené soužití (40,36%) 1. Miloslava Zemanová, 2. Zdeněk Outulný 
  • volilo 60 ze 69 voličů – účast 86,96 %

Mezi ty „ostatní“ patří Zdeněk Outulný. „Už nám došla trpělivost s metodami starosty, který si myslí, že když je policista, může nahánět strach i v pozici hlavy vsi. Nelíbí se nám, že své osobní averze přenáší do fungování obce. Proto jsme letos postavili protikandidátku. Zákony jsou v této zemi pro každého. I pro Miroslava Pátka,“ zformuloval své výtky Outulný.

A tak ve volbách proti nezávislým „Pátkovcům“ kandidovalo Outulného uskupení Za spokojené soužití. Lidé ve schránkách nacházeli před volbami letáky obou znesvářených stran. Ve vesničce byl dobrý doslova každý hlas. Při účasti 86,96 procenta voličů se nakonec podařilo to, co v minulosti ne. Opozice získala dva mandáty v pětičlenném zastupitelstvu.

„Byly by lepší tři. Ale i ty dva stačí k tomu, abychom konečně dostali, na co jako občané máme nárok. Přístup k materiálům obce, které má Pátek zamčené doma a neukazuje je. On vůbec komunikuje, jen s kým chce. Náš obecní úřad je totiž spíš něco jako sídlo bezdomovců s odstřiženou elektřinou. Vyřizovat se chodí k němu domů,“ narazil Outulný na stav zchátralé budovy.

Ustavující zastupitelstvo se v Meziříčku uskuteční 3. listopadu a je zřejmé, že to na něm bude jiskřit. Co na četné výtky říká sám Miroslav Pátek? Chtěli jsme ho požádat o vyjádření v místě bydliště. Z domu vyšel jeho syn Miroslav.

„Otec není doma. Pokud mu zavoláte na mobil, nezvedne vám to, protože cizí čísla nebere. O to se ani nepokoušejte. Já mu ze svého volat nebudu, abych vám ho předal, proč bych to dělal?“ položil otázku.

Správa vsi porušila zákon o obcích v deseti bodech

Svým způsobem dala oponentům za pravdu ministerská kontrola, která se na obci uskutečnila přesně před rokem.

Z veřejně přístupného dokumentu na webu ministerstva vnitra plyne, že správa vsi porušila v deseti bodech zákon o obcích. Chyběly zápisy ze schůzí zastupitelstva, kritika padla na způsob komunikace vedení obce s občany.

Na první pohled je přitom Meziříčko – až na ošklivý obecní úřad, který je jinde výkladní skříní vsi – docela hezké upravené místo.

„Spočívá to v něčem jiném. Silnice a chodníky se v zimě občas nesypou před domy těch, se kterými se Pátek nebaví. O sekání trávy na obecních pozemcích to platí jakbysmet. Nelze promlouvat do nákupu obecních nemovitostí, což je tady nástroj osobní msty,“ podotkl Outulný.

„Starosta je kritizován za vše. Je to i v osobní rovině“

Outulného názor nesdílí například Ludvík Drmota. „Atmosféra v obci není dobrá, jsou tady dvě skupiny lidí, a vztahy mezi nimi jsou špatné. Starosta je kritizován za všechno, už je to i v osobní rovině a napadání, včetně kritizování rodinných příslušníků. Obci by prospělo, kdyby obě strany projevily zájem o smír, ale oni ho zatím neprojevují,“ míní Drmota.

Stávající garnitura podle něj udělala pro obec hodně – opravila cesty, kapličku, zastávku. „Není možné říct, že se tady všechno dělá špatně. Já osobně určitě nejsem přesvědčen, že kdyby obec vedli protikandidáti, že by to dělali lépe.“

„Pátek si dělá čárky, kdo ze vsi chodí na letní festiválky“

„S Pátkem se nedomluvíte. Je zabejčený, vidí chyby jen na ostatních. A to už veřejně slíbil, že v dalších volbách nebude kandidovat. Dělá si například čárky, kdo ze vsi chodí k nám do mlejna na letní festiválky. Nejvíc mě pokaždé rozesměje, když se u nás objeví potomci současných zastupitelů, kteří mi nemůžou přijít na jméno,“ přidal další hlas Miroslav Skalický, který žije ve mlýně kilometr za vsí a jenž má s Pátkem letité osobní spory kvůli tomu, že občas svou nemovitost pronajme technařům, aby si tam udělali technoparty.

Letos byla jedna s menším počtem lidí a omezenou hlučností. „Byl tam jednou strašný binec, který se přenesl i do vsi, ale to už je pár let zpátky. Poslední roky je to v pohodě. I s hlukem,“ říká důchodce Jaroslav Krejza, který v Meziříčku žije na chalupě.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Ve Velkém Meziříčí dohodli koalici ještě večer. Vítěze voleb obešli

Radovan Necid sice volby ve Velkém Meziříčí se svým uskupením To pravé Meziříčí...

Exstarosta Velkého Meziříčí Radovan Necid ve městě vyhrál volby, ale na radnici se nevrátí. S uskupením To pravé...

Kvůli přechodu zasahuje chodník do vozovky, dělící čáru teprve přemalují

Po stavební úpravě je chodník s obrubníkem u přechodu pro chodce v jihlavské...

Úprava přechodu pro chodce v jihlavské Havlíčkově ulici překvapila řidiče. Z ničeho nic do poloviny jízdního pruhu...

Další z rubriky

Na Vysočině ve druhém kole uspěli starostové, exministr Herman propadl

Jan Tecl.

Na Vysočině uspěli ve druhém kole senátních voleb starostové Jan Tecl z ODS a Hana Žáková z hnutí STAN. Své...

Sbírejte žaludy, nabádají lesníci v Třebíči. Vypěstují duby a osází holiny

Třebíčsku se v neděli uskuteční první hromadný sběr žaludů. S pomocí jejich i...

Lesní správa v Třebíči přišla se zajímavým nápadem. Oslovila veřejnost a dobrovolnické organizace, aby se na vybraných...

Hokejistům v Jihlavě pomáhá virtuální realita. Je jediná v celé Evropě

Hokejisté v Jihlavě mohou k tréninku využívat nové centrum s virtuální...

Na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě bylo ve čtvrtek otevřeno unikátní hokejové tréninkové centrum. Jedná se o český...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.

Najdete na iDNES.cz