Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V nesmiřitelném Meziříčku se změnil poměr sil. Starosta Pátek má opozici

  6:04aktualizováno  6:04
Na dva tábory se před letošními volbami rozdělila obec Meziříčko na Třebíčsku. A dosavadní starosta Miroslav Pátek po vyhrocené kampani nakonec skončil v opozici. Odpůrci ho kritizovali kvůli stylu svého starostování.

Sporem v Meziříčku se stal i rybníček, který leží z části na obecním pozemku a z části na pozemku Miroslava Skaláka. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Že i ves jako dlaň může mít ostře polarizovanou komunální politiku, dokládá Meziříčko. Obec s necelou stovkou obyvatel je rozdělená na dva zhruba stejně velké tábory. Na ty, kteří jsou příbuzní a příznivci dosavadního starosty Miroslava Pátka, a na ostatní.

Jak dopadly volby v Meziříčku

  • SNK Meziříčko (59,64%) 1. Miroslav Pátek, 2. Emilie Kašíková, 3. Ludmila Drmotová
  • Za spokojené soužití (40,36%) 1. Miloslava Zemanová, 2. Zdeněk Outulný 
  • volilo 60 ze 69 voličů – účast 86,96 %

Mezi ty „ostatní“ patří Zdeněk Outulný. „Už nám došla trpělivost s metodami starosty, který si myslí, že když je policista, může nahánět strach i v pozici hlavy vsi. Nelíbí se nám, že své osobní averze přenáší do fungování obce. Proto jsme letos postavili protikandidátku. Zákony jsou v této zemi pro každého. I pro Miroslava Pátka,“ zformuloval své výtky Outulný.

A tak ve volbách proti nezávislým „Pátkovcům“ kandidovalo Outulného uskupení Za spokojené soužití. Lidé ve schránkách nacházeli před volbami letáky obou znesvářených stran. Ve vesničce byl dobrý doslova každý hlas. Při účasti 86,96 procenta voličů se nakonec podařilo to, co v minulosti ne. Opozice získala dva mandáty v pětičlenném zastupitelstvu.

„Byly by lepší tři. Ale i ty dva stačí k tomu, abychom konečně dostali, na co jako občané máme nárok. Přístup k materiálům obce, které má Pátek zamčené doma a neukazuje je. On vůbec komunikuje, jen s kým chce. Náš obecní úřad je totiž spíš něco jako sídlo bezdomovců s odstřiženou elektřinou. Vyřizovat se chodí k němu domů,“ narazil Outulný na stav zchátralé budovy.

Ustavující zastupitelstvo se v Meziříčku uskuteční 3. listopadu a je zřejmé, že to na něm bude jiskřit. Co na četné výtky říká sám Miroslav Pátek? Chtěli jsme ho požádat o vyjádření v místě bydliště. Z domu vyšel jeho syn Miroslav.

„Otec není doma. Pokud mu zavoláte na mobil, nezvedne vám to, protože cizí čísla nebere. O to se ani nepokoušejte. Já mu ze svého volat nebudu, abych vám ho předal, proč bych to dělal?“ položil otázku.

Správa vsi porušila zákon o obcích v deseti bodech

Svým způsobem dala oponentům za pravdu ministerská kontrola, která se na obci uskutečnila přesně před rokem.

Z veřejně přístupného dokumentu na webu ministerstva vnitra plyne, že správa vsi porušila v deseti bodech zákon o obcích. Chyběly zápisy ze schůzí zastupitelstva, kritika padla na způsob komunikace vedení obce s občany.

Na první pohled je přitom Meziříčko – až na ošklivý obecní úřad, který je jinde výkladní skříní vsi – docela hezké upravené místo.

„Spočívá to v něčem jiném. Silnice a chodníky se v zimě občas nesypou před domy těch, se kterými se Pátek nebaví. O sekání trávy na obecních pozemcích to platí jakbysmet. Nelze promlouvat do nákupu obecních nemovitostí, což je tady nástroj osobní msty,“ podotkl Outulný.

„Starosta je kritizován za vše. Je to i v osobní rovině“

Outulného názor nesdílí například Ludvík Drmota. „Atmosféra v obci není dobrá, jsou tady dvě skupiny lidí, a vztahy mezi nimi jsou špatné. Starosta je kritizován za všechno, už je to i v osobní rovině a napadání, včetně kritizování rodinných příslušníků. Obci by prospělo, kdyby obě strany projevily zájem o smír, ale oni ho zatím neprojevují,“ míní Drmota.

Stávající garnitura podle něj udělala pro obec hodně – opravila cesty, kapličku, zastávku. „Není možné říct, že se tady všechno dělá špatně. Já osobně určitě nejsem přesvědčen, že kdyby obec vedli protikandidáti, že by to dělali lépe.“

„Pátek si dělá čárky, kdo ze vsi chodí na letní festiválky“

„S Pátkem se nedomluvíte. Je zabejčený, vidí chyby jen na ostatních. A to už veřejně slíbil, že v dalších volbách nebude kandidovat. Dělá si například čárky, kdo ze vsi chodí k nám do mlejna na letní festiválky. Nejvíc mě pokaždé rozesměje, když se u nás objeví potomci současných zastupitelů, kteří mi nemůžou přijít na jméno,“ přidal další hlas Miroslav Skalický, který žije ve mlýně kilometr za vsí a jenž má s Pátkem letité osobní spory kvůli tomu, že občas svou nemovitost pronajme technařům, aby si tam udělali technoparty.

Letos byla jedna s menším počtem lidí a omezenou hlučností. „Byl tam jednou strašný binec, který se přenesl i do vsi, ale to už je pár let zpátky. Poslední roky je to v pohodě. I s hlukem,“ říká důchodce Jaroslav Krejza, který v Meziříčku žije na chalupě.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Najdete na iDNES.cz