Šéfem cvičení Ramstein je Harry H. Schnell (na snímku druhý zleva). Cvičit se bude nejen ve vojenských prostorech. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po tři týdny budou nad sedmi kraji burácet vojenské stíhačky

  • 2
Rušno začne být od úterý na vojenské letecké základně Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Odstartuje tu mezinárodní vojenské cvičení Ramstein Rover 2012, jediné svého druhu, které Severoatlantická aliance (NATO) letos pořádá. Potrvá do 21. září. Hluk pocítí lidé v sedmi krajích.

Cvičení se zaměří především na trénování součinnosti pilotů a leteckých návodčích. Zúčastní se ho 1060 cvičících ze šestnácti zemí včetně Spojených států amerických. Kromě náměšťské základny se zapojí rovněž vojenské letiště u Čáslavi a vojenské újezdy Boletice a Libavá.

Letečtí návodčí

V armádě jsou známí pod zkratkou FAC. Jsou to vojáci, kteří prozkoumávají nepřátelský terén. Jsou schopni vysílačkou zavolat leteckou podporu a navést ji na cíl. Nízké průlety stíhaček nebo vrtulníků se používají také k demonstraci síly a zastrašení nepřítele.

Návodčí jsou důležití například v alianční misi ISAF v Afghánistánu, kde se bez nich neobejdou důležité zásobovací konvoje nebo kolony vozidel převážejících důležité osoby.

Impulsem pořádat manévry takového rozsahu byl incident, který se stal před šesti lety v Afghánistánu. Tehdy došlo k nedorozumění při navádění letounu na cíl, výsledkem byli zbytečně mrtví koaliční vojáci.

"To odhalilo nedostatky ve výcviku v rámci NATO. Bylo potřeba jej přehodnotit. Snažíme se maximálně simulovat podmínky reálného nasazení přesně v duchu hesla: provádějte výcvik tak, jak budete provádět samotné operace," konstatoval řídící cvičení Harry Schnell. Jeho domovskou základnou je německý Ramstein, sídlo komponentního velitelství vzdušných sil NATO. Právě odtud budou manévry řízeny.

Letouny budou provádět nejhlučnější manévry nad vojenskými újezdy. Hlavní část cvičení začne v pondělí 10. září a hluk pocítí lidé v sedmi krajích: na Vysočině, na jižní a severní Moravě, v Olomouckém, Jihočeském, Středočeském a částečně i Plzeňském kraji.

Vrtulníky budou startovat okolo osmé hodiny ráno a vracet se až na konci dne. Ostatní letouny budou moci létat ve všední dny od devíti hodin ráno do jedenácti hodin v noci.

Cvičení se zúčastní i bitevník A-10 Thunderbolt.

"Cvičení se zúčastní víc než čtyřicet letounů. Ve vzduchu se bude ve dne pohybovat vždy pět až deset letadel, v noci pak šest až osm letadel. Taktické letouny budou létat ve dne do sto metrů, v noci do čtyř set metrů nad terénem. Vrtulníky sto ve dne, sto padesát metrů nad krajinou v noci," zmínil člen velení Rudolf Straka.

Krom letounů L-29 Albatros, L-159 Alca a vrtulníků Mi-27 a Mi-171 má přiletět rovněž americký A-10 Thunderbolt, zúčastní se rovněž letouny F-16.

Cvičení málem zkomplikovala odstávka elektřiny, kterou E-ON naplánoval na polovinu září na dvě místa, která souvisejí s vojenskými objekty u Náměště. Nakonec se ministerstvu obrany podařilo s energetickou společností domluvit, E-ON uskuteční odstávku v náhradním termínu.

Česká strana nemá na cvičení vynaložit víc než milion korun, zbytek nákladů hradí ostatní zúčastněné země.

Cvičení se dotkne půlky republiky. Letadla budou startovat z Náměště (červená značka) a z Čáslavi (žlutá), cvičit budou ve vojenských prostorech Boletice (modrá značka) a Libavá (zelená).

Cvičení se dotkne půlky republiky. Letadla budou startovat z Náměště (červená značka) a z Čáslavi (žlutá), cvičit budou ve vojenských prostorech Boletice (modrá značka) a Libavá (zelená).