Brněnští antropologové skončili se zkoumáním kostí nalezených v hrobě na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku.

Brněnští antropologové skončili se zkoumáním kostí nalezených v hrobě na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V masovém hrobě u Dobronína leželo nejméně 13 lidí, zní závěr antropologů

  • 4
Zkoumání kostí z hrobu na louce Budínka u Dobronína na Jihlavsku, kde se podle pamětníků v roce 1945 udála masová vražda odsunutých Němců, je u konce. Antropologové zjistili, že v hrobě byly uloženy ostatky minimálně třinácti lidí. Jak zemřeli, však stále není jasné.

Experti z brněnského Ústavu antropologie při Masarykově univerzitě zkoumali více než 250 fragmentů dlouhých kostí, zlomky sedmi lebek, dvě dolní čelisti, 16 zubů, jednu snímatelnou zubní protézu a dvě samostatné umělé zubní náhrady.

U Dobronína na Jihlavsku odkrývají archeologové hromadný hrob. V něm má ležet asi 15 Němců zavražděných v květnu 1945U Dobronína na Jihlavsku odkrývají archeologové hromadný hrob. V něm má ležet asi 15 Němců zavražděných v květnu 1945

"Kosti patří minimálně třinácti lidem. Převažují na nich typicky mužské znaky. Jde proto s největší pravděpodobností ve všech případech o muže," řekla antropoložka Petra Urbanová.

Všichni zemřelí se pak podle odhadu antropologů dožili od třiceti do šedesáti let.

Odborníci na kostech nenašli žádná smrtelná zranění

Nejasná je však stále příčina smrti obětí. Podle některých zpráv měli být Němci na Budínce ubiti lopatami. To však podle expertů nebylo možné určit, protože kosti nebyly dostatečně zachovalé.

Antropoložka Petra Urbanová oznámila závěr ohledání kostí z hromadného hrobu u Dobronína na Jihlavsku."Kosti vykazují zranění, která vznikla před smrtí jedinců, ta už ale byla zhojená a nesouvisí s příčinou smrti. Buď na kostech žádná zranění vedoucí ke smrti nebyla, nebo je kvůli zlomkovitosti kostí už nejsme schopni je rozeznat," vysvětlila antropoložka.

Žádné projektily či náboje antropologové v kostech neobjevili.

Pětašedesát let staré kosti nyní poputují na analýzu DNA. Díky srovnání se vzorky domnělých příbuzných bude možné identifikovat oběti.

Na masový hrob u Dobronína upozornila německá spisovatelka Herma Kennelová v knize Bergersdorf. V ní uvedla, že v květnu 1945 několik obyvatel pobilo u Dobronína asi patnáct Němců, kteří měli být odsunuti.