Dvoubarevní Mikulášové se dělají speciální technikou a hlavně ručně. Každý je

Dvoubarevní Mikulášové se dělají speciální technikou a hlavně ručně. Každý je tak originální. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V malé čokoládovně na Vysočině už mají mikulášský nápor. Podívejte se

  • 1
V originální malé čokoládovně ve Vyskytné nad Jihlavou žijí už teď - měsíc předem - naplno mikulášskou náladou. Letos sázejí na výrobu žíhaných figurek ze dvou druhů čokolád.

Čokoládovna Kamila Chocolates ve Vyskytné nad Jihlavou je zahlcena objednávkami nejen na své osobité čokoládové postavičky, ale i na vánoční bonbony a pralinky.

"Teď zažíváme onen každoroční shon, kdy připravujeme výrobky nejen pro prodejny, s nimž spolupracujeme, ale také pro různé firmy jako reklamní předměty. Je to celkem náročné, uvažovali jsme dokonce, že těch pár týdnů budeme pracovat na dvě směny, ale nakonec jsme od toho upustili.
Zvládneme to," popsal situaci marketingový ředitel firmy Michal Ščepka.

Čokoládovnu čeká několikatýdenní maraton, který poleví zhruba na týden po Novém roce. Pak se kolotoč zase rozeběhne.

Před Vánoci figurky, po nich Valentýn

"Je to tak vždycky, protože už začátkem ledna se chystají valentýnské produkty a pak zase velikonoční. Oddechneme si trochu jen v létě," usmíval se Ščepka.

Polykarbonátová forma se plní vzhůru nohama. Poté se přebytečná čokoláda nechá odtéct a dno se uzavře. Pak už čokoláda tuhne.

Ve firmě dělá vše ručně. Takže každá figurka, ať už Mikuláše nebo čerta, je originál. Zaměřují se zde nejen na jednobarevné postavičky, ale i ty, kde se různé čokolády mísí.

"Říkáme jim žíhané. Nejdřív se polykarbonátová forma štětečkem vytře bílou čokoládou a pak se do ní nalije buď mléčná nebo hořká. A vznikne dvoubarevná figurka, která nikdy není stejná. Je o ně velký zájem," vysvětlil ředitel.

V čokoládovně vyrobí asi tři sta kilogramů výrobků denně, nejsou to však jen figurky.

"Právě proto, že je děláme ručně, jich tolik nevyrobíme. Nemáme centrifugu na to, abychom mohli vyprodukovat velké množství čertů a Mikulášů. Naše výroba se stabilně soustřeďuje hlavně na bonbony," upřesnil Ščepka.

Z tohoto důvodu nevyrábějí ve Vyskytné ani vánoční kolekce. Vysoká poptávka je však na Vánoce i po vyskytenských pralinkách, říká se jim sašetky. Čokoládovna se pyšní i lázeňským ovocem, kde se spojují kandované švestky s kokosovým, nugátovým, nebo lískooříškovým krémem a čokoládou, ale nově i čokoládovými lanýži a dalšími ručně vyrobenými pochutinami.

"Těmi nejoblíbenějšími jsou u nás ty nejjednodušší bonbony s lískovými nebo vlašskými ořechy a nugátem," uvedl Ščepka.

Figurky čertů a Mikulášů mají různé velikosti a chuť, jejich minimální trvanlivost je rok. Podle Ščepky je například v obchodech dobré sledovat, z čeho je vlastně figurka vyrobena.

Místo čokolády jen poleva

"Často se vyrábí z rostlinných tuků a je to vlastně jen čokoládová poleva, která hraničí s poživatelností. S čokoládou jako takovou nemá nic moc společného. Náklady na její výrobu jsou ovšem nízké," objasnil ředitel.

"To samé se však týká i čokolád jako takových. I tady je potřeba sledovat, z čeho jsou vyrobeny. Pokud si například koupíte čokoládu, v níž je opravdu 60 nebo 75 procent kakaa a je kvalitní, prospívá i vašemu zdraví. Obsahuje flavonoidy, které například mléčná čokoláda nemá, a nejenže dodá energii, ale zároveň uvolňuje endorfiny, takže se člověk cítí dobře. A netloustne se po ní. Já ji jím k svačině i někdy během dne," doplnil jedním dechem s úsměvem Ščepka.
Čokoládovna o deseti stálých zaměstnancích jede na plné obrátky a v příštím roce chystá novinku v kompletovaných výrobcích.

Tabulky zde vyráběné čokolády budou určeny přímo konkrétnímu člověku - babičce, příteli, kamarádovi a dalším.