Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezdovka v Lukách staví lanovku, bude překonávat stometrové převýšení

  16:18aktualizováno  16:18
Patnáct milionů korun stojí sedačková lanovka, kterou montéři začali stavět u sjezdovky v Lukách nad Jihlavou. Na nejdelší sjezdovce v kraji nahradí původní kotvový vlek. Svézt by se na ní lyžaři mohli už v prosinci. Na Vysočině bude teprve druhá.

Dělníci začali s montáží lanovky. Jako první je nutné vybetonovat pořádně pevné základy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na svahu nedaleko Luk nad Jihlavou je jedna z nejdelších sjezdovek na Vysočině. A do nové sezony chce rozjet novinku - sedačkovou lanovku. Ta dosud lyžaře vozila pouze na sjezdovce na Harusově kopci na Žďársku.

Starý vlek zmizel, na jeho místě do prosince bude stát lanovka dovežená z

Starý vlek zmizel, na jeho místě do prosince bude stát lanovka dovezená z rakouských Alp.

Na šest set metrů dlouhý svah se lanovka přemístí z rakouského Obertaueru. "Podařilo se nám v zimě sehnat čtyřsedačkovou lanovku z Rakouska, v červnu probíhala její demontáž a teď od začátku srpna začala stavba v Lukách," uvedla provozovatelka louckého vleku Magda Vaňková.

A dělníci už pracují na jejím zabudování. "Nyní jsme ve fázi betonáží, armování a hrubé stavařiny. Počítáme s tím, že od 1. prosince bude lanovka připravená do provozu," nastínila harmonogram Vaňková. Lanovka bude dlouhá asi 550 metrů a bude stát na místě původního vleku.

Skiareál Luka

Na 554 metrů vysoký kopec Balkán léta vozil lyžaře vlek TJ Sokol Luka nad Jihlavou. Od vleku s nasazovacími kotvičkami a úpravou svahu lyžemi se pokročilo ke dvěma dvoukotvovým vlekům, zasněžovacímu systému s 5 děly a odbavovacímu systému na karty. Vlek nyní nahrazuje čtyřsedačková lanovka. Parkoviště je u vleku, na svahu je chata s občerstvením.

Sjezdovky jsou v Lukách tři vedle sebe. Jejich šířka je kolem 60 metrů. Nejkratší je stejně dlouhá jako lanovka, má 600 metrů. Je osvětlena a zasněžována, bývají na ní atrakce. Nejdelší turistická sjezdovka s mírným sklonem má 840 metrů. Ta už není zasněžována, využívají ji rodiny s dětmi.

Vaňková vysvětlila i důvod, proč se s manželem jako provozovatelé sjezdovky do patnáctimilionové investice pustili. "Lyžování na Vysočině je využívané rodinami s malými dětmi a pro začátečníky bývá kotva problém. Ve světě, všude kde je alespoň hypotetická naděje na vrácení investice, je proto tendence budování lanovek," řekla Vaňková.

Dobu návratnosti ale prý spočítanou nemají. "Pro nás je to spíš hodně srdeční záležitost. S manželem jsme vždy v Lukách toužili postavit lanovku, náš hlavní cíl je zatraktivnit lyžování," dodala podnikatelka, která provozuje také sjezdovku na Křemešníku.

Vrchol sjezdovky v Lukách leží v nadmořské výšce 555 metrů, svah má převýšení přes 90 metrů. "Občas se mě někdo ptá, jestli budeme kopec zvedat. To samozřejmě ne," dodala s úsměvem Vaňková.

Do výše vstupného by se investice neměla promítnout. "Uvidíme, až učiníme konečný součet. Přemýšlíme o tom, že si lyžaři budou moci vybírat z mnohem více tarifů než dosud," dodala Vaňková.

Další oslovení provozovatelé vleků na Vysočině ale lanovku vesměs považují za zbytečnou investici. "Nevím, jestli sedačka na délky kopců a převýšení, které je na Vysočině, je vhodná," zapochyboval Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk u Jihlavy.

Ne příliš prudkou sjezdovku v Lukách nad Jihlavou s kotvovým vlekem využívali

Ne příliš prudkou sjezdovku v Lukách nad Jihlavou s kotvovým vlekem využívali zejména začátečníci.

"Samozřejmě se i u nás dřív objevily pochybovačné hlasy, jestli je takové zařízení na Vysočině vhodné. Lidé se nebudou trmácet na sjezdovky, na kterých jezdí šroty. Musí se neustále kopírovat trendy," míní Karel Klapač, provozovatel dosud jediné sedačkové lanovky na Vysočině na Harusově kopci.

Vybavení sjezdovky jej v roce 2007 vyšlo asi na 13 milionů korun.  "Návratnost peněz je minimálně deset let," dodal Klapač. I její provoz je náročnější, než u běžného vleku. "Strojník, který lanovku ovládá, je vlastně řidič drážního vozidla a je tak i posuzovaný, musí mít složené zkoušky před Drážním úřadem," dodal Klapač.

Toho si je dobře vědomá i Vaňková. "Chtěli bychom lanovku dokončit co nejdříve, pak tam ještě budou probíhat technologické zkoušky," dodala.

Lyžařský areál v Lukách nad Jihlavou.

Lyžařský areál v Lukách nad Jihlavou.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz