Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sjezdovka v Lukách staví lanovku, bude překonávat stometrové převýšení

  16:18aktualizováno  16:18
Patnáct milionů korun stojí sedačková lanovka, kterou montéři začali stavět u sjezdovky v Lukách nad Jihlavou. Na nejdelší sjezdovce v kraji nahradí původní kotvový vlek. Svézt by se na ní lyžaři mohli už v prosinci. Na Vysočině bude teprve druhá.

Dělníci začali s montáží lanovky. Jako první je nutné vybetonovat pořádně pevné základy. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na svahu nedaleko Luk nad Jihlavou je jedna z nejdelších sjezdovek na Vysočině. A do nové sezony chce rozjet novinku - sedačkovou lanovku. Ta dosud lyžaře vozila pouze na sjezdovce na Harusově kopci na Žďársku.

Starý vlek zmizel, na jeho místě do prosince bude stát lanovka dovežená z

Starý vlek zmizel, na jeho místě do prosince bude stát lanovka dovezená z rakouských Alp.

Na šest set metrů dlouhý svah se lanovka přemístí z rakouského Obertaueru. "Podařilo se nám v zimě sehnat čtyřsedačkovou lanovku z Rakouska, v červnu probíhala její demontáž a teď od začátku srpna začala stavba v Lukách," uvedla provozovatelka louckého vleku Magda Vaňková.

A dělníci už pracují na jejím zabudování. "Nyní jsme ve fázi betonáží, armování a hrubé stavařiny. Počítáme s tím, že od 1. prosince bude lanovka připravená do provozu," nastínila harmonogram Vaňková. Lanovka bude dlouhá asi 550 metrů a bude stát na místě původního vleku.

Skiareál Luka

Na 554 metrů vysoký kopec Balkán léta vozil lyžaře vlek TJ Sokol Luka nad Jihlavou. Od vleku s nasazovacími kotvičkami a úpravou svahu lyžemi se pokročilo ke dvěma dvoukotvovým vlekům, zasněžovacímu systému s 5 děly a odbavovacímu systému na karty. Vlek nyní nahrazuje čtyřsedačková lanovka. Parkoviště je u vleku, na svahu je chata s občerstvením.

Sjezdovky jsou v Lukách tři vedle sebe. Jejich šířka je kolem 60 metrů. Nejkratší je stejně dlouhá jako lanovka, má 600 metrů. Je osvětlena a zasněžována, bývají na ní atrakce. Nejdelší turistická sjezdovka s mírným sklonem má 840 metrů. Ta už není zasněžována, využívají ji rodiny s dětmi.

Vaňková vysvětlila i důvod, proč se s manželem jako provozovatelé sjezdovky do patnáctimilionové investice pustili. "Lyžování na Vysočině je využívané rodinami s malými dětmi a pro začátečníky bývá kotva problém. Ve světě, všude kde je alespoň hypotetická naděje na vrácení investice, je proto tendence budování lanovek," řekla Vaňková.

Dobu návratnosti ale prý spočítanou nemají. "Pro nás je to spíš hodně srdeční záležitost. S manželem jsme vždy v Lukách toužili postavit lanovku, náš hlavní cíl je zatraktivnit lyžování," dodala podnikatelka, která provozuje také sjezdovku na Křemešníku.

Vrchol sjezdovky v Lukách leží v nadmořské výšce 555 metrů, svah má převýšení přes 90 metrů. "Občas se mě někdo ptá, jestli budeme kopec zvedat. To samozřejmě ne," dodala s úsměvem Vaňková.

Do výše vstupného by se investice neměla promítnout. "Uvidíme, až učiníme konečný součet. Přemýšlíme o tom, že si lyžaři budou moci vybírat z mnohem více tarifů než dosud," dodala Vaňková.

Další oslovení provozovatelé vleků na Vysočině ale lanovku vesměs považují za zbytečnou investici. "Nevím, jestli sedačka na délky kopců a převýšení, které je na Vysočině, je vhodná," zapochyboval Pavel Havlíček, provozovatel sjezdovky Šacberk u Jihlavy.

Ne příliš prudkou sjezdovku v Lukách nad Jihlavou s kotvovým vlekem využívali

Ne příliš prudkou sjezdovku v Lukách nad Jihlavou s kotvovým vlekem využívali zejména začátečníci.

"Samozřejmě se i u nás dřív objevily pochybovačné hlasy, jestli je takové zařízení na Vysočině vhodné. Lidé se nebudou trmácet na sjezdovky, na kterých jezdí šroty. Musí se neustále kopírovat trendy," míní Karel Klapač, provozovatel dosud jediné sedačkové lanovky na Vysočině na Harusově kopci.

Vybavení sjezdovky jej v roce 2007 vyšlo asi na 13 milionů korun.  "Návratnost peněz je minimálně deset let," dodal Klapač. I její provoz je náročnější, než u běžného vleku. "Strojník, který lanovku ovládá, je vlastně řidič drážního vozidla a je tak i posuzovaný, musí mít složené zkoušky před Drážním úřadem," dodal Klapač.

Toho si je dobře vědomá i Vaňková. "Chtěli bychom lanovku dokončit co nejdříve, pak tam ještě budou probíhat technologické zkoušky," dodala.

Lyžařský areál v Lukách nad Jihlavou.

Lyžařský areál v Lukách nad Jihlavou.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz