Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá varna drog zamořila okolí. Úřady se přou, jestli ji stačí odvětrat

  11:22aktualizováno  11:22
Velká varna drog maskovaná prodejnou potravin byla v Křižanově na Žďársku odhalena už na jaře. Jenže úřady dosud nerozhodly, co bude s objektem dál. Zamořené jsou nejen zdi, ale i studny a půda v okolí.

Pořádný „horký brambor“ putuje už šestý měsíc mezi městysem Křižanov, Městským úřadem ve Velkém Meziříčí, pod nějž obec správně spadá, Krajem Vysočina, ministerstvem životního prostředí a celou řadou dalších institucí – hygieniky počínaje a Českou inspekcí životního prostředí konče.

Fotogalerie

Připomíná to už začarovaný kruh. Zašlo to přitom již tak daleko, že kraj odmítá respektovat závěr jediné certifikované laboratoře pro tyto účely v Česku.

Její práci i vyčíslení sumy nákladů na odstranění ekologických škod po varně drog i někdejším provozu galvanovny zpochybnili jak politici v čele kraje, tak i vedení krajského úřadu.

Ve zprávě certifikované laboratoře se mluví o zamoření nejen ve zdech, ale i půdě a v podzemních vodách. Odborníci z firmy VAKOS XT zmiňují rovněž zdravotní rizika u lidí, kteří žili v bezprostředním okolí varny, a u zvířat napájených vodou z okolních studen.

Jenom cár papíru?

Na krajském úřadě zpráva mnoho povyku nevzbudila. Ba právě naopak. „Varoval bych, abychom brali zprávu certifikované laboratoře příliš za bernou minci,“ vyjádřil se ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Podobný názor zastává hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

„Nemám důvod té laboratoři nevěřit,“ oponuje tajemnice křižanovského úřadu Drahomíra Pivoňková. „Ta firma, co jsme ji oslovili, je jediná certifikovaná laboratoř pro tyto záležitosti v České republice. Její rozbory máme. Ale pořád nemáme v ruce rozhodnutí někoho kompetentního,“ upozornila.

Chemikálie podle ní již na jaře odvezla protidrogová centrála, ale škodlivé látky zůstaly ve zdech budovy. „Dál se to uvolňuje do ovzduší, dál to může ovlivňovat zdraví lidí. Dokud se to nevyřeší na místě dekontaminací nebo zbouráním objektu, bude to tu hrozit,“ varuje Pivoňková.

Standardy Interpolu

Kraj Vysočina zatím nechce věřit metodám laboratoře a také se jeho zástupci pozastavují nad výší nákladů na odstranění ekologických a zdravotních rizik v Křižanově, kterou firma zmiňuje. Jde o 40 až 50 milionů korun.

„Máme akreditaci podle technického standardu Interpolu. A pokud jde o analýzy v Křižanově, tak veškeré prováděla nezávislá analytická laboratoř Vysoké školy chemickotechnologické v Praze, která je jako jediná v Česku specializovaná na podobné rozbory,“ uvedl Karel Lehmert ze společnosti VAKOS XT.

Lidé se od varny nemohou stěhovat

Lidé z objektů těsně sousedících s bývalou křižanovskou varnou a galvanovnou se dosud nemohli stěhovat jinam. I když snaha o to by byla...
„Zajistili jsme náhradní dům a ­byli i ochotni platit nájem. Jenže ty obyvatele jsme přestěhovat nemohli,“ uvedla tajemnice Úřadu městyse Křižanov Drahomíra Pivoňková.
Jaký je důvod? Podle informací MF DNES se z obyvatel bezprostředního okolí varny stali nevědomí uživatelé toxických látek. „Hrozí u nich rychlý nástup abstinenčních příznaků,“ vyjádřil se zdroj obeznámený s kauzou.
V souvislosti s případem v Křižanově vznikl i následující spor: zda Kraj Vysočina měl, či neměl v místě vyhlásit stav nebezpečí.
Podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece pro to nebyly naplněny patřičné zákonné důvody.
Jiného názoru je ministerstvo životního prostředí. „Pokud se prokáže, že látky z varny ohrožují zdraví osob, krajský úřad může v lokalitě vyhlásit krizový stav a na jeho řešení má ve svém rozpočtu vyčleněné prostředky,“ oponuje mluvčí resortu Jana Taušová. Připomněla navíc, že ve stejném místě byla už v­70. letech havárie galvanovny, jejíž následky jsou patrné dodnes.
Městys Křižanov poukazuje na rozdílný přístup Vysočiny a Jihomoravského kraje k vyhlašování krizového stavu. Hejtman jižní Moravy Michal Hašek vyhlásil stav nebezpečí kupříkladu letos v červnu v Nedvědici kousek od vysočinských hranic. V rodinném domě tam byl nalezen sklad chemikálií. Pravda, včetně výbušných a radioaktivních látek...
Podle ministerstva životního prostředí si přes nevyhlášený stav nebezpečí může Křižanov požádat o­ dotaci na řešení ekologických problémů. Příjem žádostí začne 1.­ října. Další výzvy pak budou i v letech 2017 a 2018. „I na konkrétní sanační projekt si pak mohou podat žádost,“ doplnila mluvčí.

„Námitka podjatosti ze strany krajského úřadu je irelevantní. A laboratoř nemá za cíl komerční účast v této záležitosti,“ upozornil dále Lehmert.

„Na druhé straně ale považujeme za svou profesionální povinnost upozornit na rizika spojená s činností a likvidací nelegální varny metamfetaminu (dřívější název zní pervitin – pozn. redakce). Je samozřejmě na orgánech místní samosprávy a státní správy, jaká přijmou další rozhodnutí,“ reagoval pro MF DNES Karel Lehmert.

Otlouct omítky, umývat zdi

„Ta laboratoř je jediná v republice, dělá unikátní věci nejen v měřítku naší republiky, ale i Evropy,“ uznává Zdeněk Kadlec, šéf krajského úřadu. Ale hned doplňuje: „Samozřejmě je také závislá – na tom, jaká opatření navrhne. Deklarovali, že by byli ochotni sanovat objekt varny, a to chemickou cestou v kombinaci s mechanickou. To znamená otlučení omítek a potom omývání zdí chemikáliemi. Nevím, jestli občané Křižanova o to stojí, aby tam byly přiváženy další chemikálie. Já o tom mám dost pochybnost.“

Sdělil, že osobně takovou praxi dosud v Česku nezaznamenal. Objekty se podle něj spíše odvětrávají, škodlivé látky vytěkají.

„Může to tady ale být unikátní případ. Potom tu ovšem musí být nějaká autorita ověřená veřejnou správou nebo instituce, jež je součástí veřejné správy, která řekne, co je v Křižanově zdraví škodlivé, co není a jestli tam lidé mohou žít, nebo nemohou,“ vysvětlil Kadlec.

Že by se objekt bývalé galvanovny a varny jen odvětrával, s tím nesouhlasí křižanovská radnice. „Ono se to podzimními dešti spláchne z fasád. Pak bude kontaminovaná půda i potok vedle. Možná je to také v rybnících,“ nastínila zlý scénář Drahomíra Pivoňková.

K čemu nyní dojde, to je průzkum kvality vody v širším okolí varny. Nechá jej udělat Česká inspekce životního prostředí. „Budou se odebírat vzorky vody i dělat vrty,“ nastínil ředitel havlíčkobrodského inspektorátu Jan Panský. Výsledky průzkumu mají být na podzim.

Co je dobré, že vodovodem v Křižanově teče kvalitní voda. Horší je to ale se studnami v okolí někdejší varny drog a dříve galvanovny. V ní došlo už v roce 1974 k havárii a od té doby se ekologické problémy kumulují. Letos jich v souvislosti s varnou přibylo. „Lidé přestali užívat své studny, přestali konzumovat cokoli ze zahrad, co zalévali vodou ze studní,“ poznamenala tajemnice.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz