Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krávy utíkají z rozbořeného statku za potravou. Některé už hlady uhynuly

  16:25aktualizováno  21:49
Veterinární správa a policie se zabývá podivným chovem skotu v Kejžlici u Humpolce. Zrezavělý drátěný plot u starého statku je plný děr. Za polorozbořeným kravínem chybí úplně. V bahně, hnoji a mezi rezavými zbytky zemědělských strojů se tady válejí těla uhynulých krav.

Je to zhruba rok, co obyvatele Kejžlice začal „terorizovat“ chovatel skotu z nedalekého Světlického Dvora. Ve starém statku má stádo krav, o které se ale nezvládá starat. Z neoplocených výběhů mu dobytek často utíkal. Krávy se procházely ulicemi obce a mnohokrát také zablokovaly silnici druhé třídy směrem na Světlou nad Sázavou.

„Neměly co žrát a pít. Jen díky pudu sebezáchovy si našly rybník a louku za silnicí, kam se chodily pást a napít. Několikrát krávy ve větším počtu postávaly na silnici a hrozilo nebezpečí nehod,“ popisuje starosta Kejžlice Václav Zástěra.

„Krávy nám tady chodily všude. Sousedovi poničily před domem auto. Nebylo to nic příjemného, měli jsme strach,“ přidává se Marie Michalíčková. Mladá maminka bydlí s rodinou v novostavbě přes louku přímo naproti starému statku. „Volali jsme policii třeba i třikrát čtyřikrát za den,“ vypráví.

Fotogalerie

Ona sama zažila před časem pořádný šok. Malé dítě nechala spát na zahradě za domem v kočárku. Po chvíli se na něj přišla podívat a kolem kočárku chodily krávy, které ze sousedního statku utekly už poněkolikáté.

Podle starosty obce před pár měsíci zasáhla také veterinární správa, na jejíž popud se musel majitel části stáda zbavit a zbytek ustájit. Problémů se tím ale místní nezbavili. „Postupem času je to možná ještě horší,“ konstatuje Václav Zástěra.

Několik krav si prý farmář ponechal, jenže nemá na to, aby se o ně postaral. „Zvířata už se nechodí pást, jsou zavřená v kravínu. Nikdo jim ale nevyváží hnůj a žrádla jim vozí sotva na přežití,“ popisuje starosta.

A skutečně. Na farmě, která spíš připomíná zašlou ruinu plnou bahna, hnoje a harampádí všeho druhu, se povalují mrtvé kusy dobytka. Některé přikryté starou děravou plachtou, jiná těla leží jen tak volně pohozená v areálu.

„Další mrtvé kusy člověk ani nemusí hledat. To jdete normálně cestou do lesa a podél ní vidíte - tady mrtvou krávu, tam pošlé tele,“ dodává Zástěra

Nad zoufalou situací jen marně krčí rameny. „Udělali jsme maximum, co jsme mohli. Apelovali jsme všude od veteriny po kraj. Teď už je to na jiných orgánech, aby zasáhly. V rámci současné legislativy víc udělat nemůžeme,“ tvrdí starosta. „Jenže nejhorší je, že to vrhá špatné světlo na celou obec,“ zoufá si.

Zákaz chovu ignoruje

Případem se aktuálně zabývá policie. „V této lokalitě vyšetřujeme. Zjišťujeme, zda nedošlo k protiprávnímu jednání. Zatím k tomu ale víc informací říct nemůžu, protože vyšetřování je teprve na začátku,“ hlásí policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina (KVSJ) řeší policie případ proto, že jde o opakované týrání zvířat a nerespektování opatření nařízených obcí s rozšířenou působností (ORP).

„Kromě několika pokut, které jsme v minulosti udělili za pochybení v asanaci a nedodržování plemenářského zákona, byl dán ORP návrh na udělení pokuty a návrh na zákaz chovu pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ prozrazuje ředitel KVSJ Božek Vejmelka s tím, že zákaz byl opravdu vydán, jenže chovatel ho ignoruje.

Majitel farmy Pavel P. přímo v Kejžlici nežije. Podle sousedů jen občas přijede, ale mnoho času u krav netráví. Tvrdí, že je téměř nemajetný, čelí prý několika exekucím. Areál statku na kraji obce směrem na Světlou byl ve středu dopoledne pustý a prázdný.

„Podobné případy občas úřední veterinární lékaři řeší, ale žádný prozatím nedosahoval takové intenzity jako tady,“ říká Vejmelka.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

Osudové osmičky v Jihlavě připomíná výstava, ukáže i bandasku milicionáře

Na výstavě zabývající se stoletou historií republiky nemůže chybět ani...

Jak vypadala Jihlava během osudových let s osmičkou na konci? Jak se velké republikové události promítly do života...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Jobs Contact
Interní inženýr logistiky (50.000 - 70.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz