Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krávy utíkají z rozbořeného statku za potravou. Některé už hlady uhynuly

  16:25aktualizováno  21:49
Veterinární správa a policie se zabývá podivným chovem skotu v Kejžlici u Humpolce. Zrezavělý drátěný plot u starého statku je plný děr. Za polorozbořeným kravínem chybí úplně. V bahně, hnoji a mezi rezavými zbytky zemědělských strojů se tady válejí těla uhynulých krav.

Je to zhruba rok, co obyvatele Kejžlice začal „terorizovat“ chovatel skotu z nedalekého Světlického Dvora. Ve starém statku má stádo krav, o které se ale nezvládá starat. Z neoplocených výběhů mu dobytek často utíkal. Krávy se procházely ulicemi obce a mnohokrát také zablokovaly silnici druhé třídy směrem na Světlou nad Sázavou.

„Neměly co žrát a pít. Jen díky pudu sebezáchovy si našly rybník a louku za silnicí, kam se chodily pást a napít. Několikrát krávy ve větším počtu postávaly na silnici a hrozilo nebezpečí nehod,“ popisuje starosta Kejžlice Václav Zástěra.

„Krávy nám tady chodily všude. Sousedovi poničily před domem auto. Nebylo to nic příjemného, měli jsme strach,“ přidává se Marie Michalíčková. Mladá maminka bydlí s rodinou v novostavbě přes louku přímo naproti starému statku. „Volali jsme policii třeba i třikrát čtyřikrát za den,“ vypráví.

Fotogalerie

Ona sama zažila před časem pořádný šok. Malé dítě nechala spát na zahradě za domem v kočárku. Po chvíli se na něj přišla podívat a kolem kočárku chodily krávy, které ze sousedního statku utekly už poněkolikáté.

Podle starosty obce před pár měsíci zasáhla také veterinární správa, na jejíž popud se musel majitel části stáda zbavit a zbytek ustájit. Problémů se tím ale místní nezbavili. „Postupem času je to možná ještě horší,“ konstatuje Václav Zástěra.

Několik krav si prý farmář ponechal, jenže nemá na to, aby se o ně postaral. „Zvířata už se nechodí pást, jsou zavřená v kravínu. Nikdo jim ale nevyváží hnůj a žrádla jim vozí sotva na přežití,“ popisuje starosta.

A skutečně. Na farmě, která spíš připomíná zašlou ruinu plnou bahna, hnoje a harampádí všeho druhu, se povalují mrtvé kusy dobytka. Některé přikryté starou děravou plachtou, jiná těla leží jen tak volně pohozená v areálu.

„Další mrtvé kusy člověk ani nemusí hledat. To jdete normálně cestou do lesa a podél ní vidíte - tady mrtvou krávu, tam pošlé tele,“ dodává Zástěra

Nad zoufalou situací jen marně krčí rameny. „Udělali jsme maximum, co jsme mohli. Apelovali jsme všude od veteriny po kraj. Teď už je to na jiných orgánech, aby zasáhly. V rámci současné legislativy víc udělat nemůžeme,“ tvrdí starosta. „Jenže nejhorší je, že to vrhá špatné světlo na celou obec,“ zoufá si.

Zákaz chovu ignoruje

Případem se aktuálně zabývá policie. „V této lokalitě vyšetřujeme. Zjišťujeme, zda nedošlo k protiprávnímu jednání. Zatím k tomu ale víc informací říct nemůžu, protože vyšetřování je teprve na začátku,“ hlásí policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle Krajské veterinární správy pro Kraj Vysočina (KVSJ) řeší policie případ proto, že jde o opakované týrání zvířat a nerespektování opatření nařízených obcí s rozšířenou působností (ORP).

„Kromě několika pokut, které jsme v minulosti udělili za pochybení v asanaci a nedodržování plemenářského zákona, byl dán ORP návrh na udělení pokuty a návrh na zákaz chovu pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ prozrazuje ředitel KVSJ Božek Vejmelka s tím, že zákaz byl opravdu vydán, jenže chovatel ho ignoruje.

Majitel farmy Pavel P. přímo v Kejžlici nežije. Podle sousedů jen občas přijede, ale mnoho času u krav netráví. Tvrdí, že je téměř nemajetný, čelí prý několika exekucím. Areál statku na kraji obce směrem na Světlou byl ve středu dopoledne pustý a prázdný.

„Podobné případy občas úřední veterinární lékaři řeší, ale žádný prozatím nedosahoval takové intenzity jako tady,“ říká Vejmelka.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Prosklená budova v Brodě míří do dražby. Město má zájem jen o parkoviště

Státní instituce nemají o budovu bývalého finančního úřadu v Brodě zájem, a tak...

Už rok a půl je prázdné bývalé sídlo finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. O prosklenou výškovou budovu na Smetanově...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz