Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neupaluj...odtud, vyzývá Hus obyvatele města. Kampaň budí zájem i rozpaky

  11:31aktualizováno  11:31
Nové Město na Moravě přichází o stálé obyvatele a tím také o miliony korun. Spustilo kampaň, v níž například socha Jana Husa vyzývá: Neupaluj...odtud. Podle kritiků jsou plakáty přinejmenším v některých případech za hranou, třeba spojení sousoší Pohřeb v Karpatech s heslem „Budeme tě na rukou nosit“.

Hesla na novoměstských plakátech budí rozporuplné reakce. | foto: městský úřad Nové Město na Moravě

Mistr Jan Hus volá: „Neupaluj... odtud.“ Učitel národů Jan Amos Komenský se přidává: „Exil je otrava.“ A pozadu nezůstal ani Pasáček: „Neopouštěj moje stádo...“ Známé novoměstské sochy promlouvají z plakátů v ulicích a na internetu k místním, aby neodcházeli z města, nebo aby si tu naopak přihlásili trvalé bydliště, když už zde pracují a bydlí.

Hesla na novoměstských plakátech budí rozporuplné reakce.

Hesla na novoměstských plakátech budí rozporuplné reakce.

„Že kampaň budí pozornost? To je dobře. Problém s odchody lidí mají všechna větší města na Vysočině, jen v různé míře,“ řekl starosta Michal Šmarda (ČSSD).

Na radnici zatím chodí rozporuplné reakce, přesto je starosta spokojený. „Někteří to berou jako útok na kulturní symboly města a jejich znevažování. Osobně jsem byl v případě dvou plakátů na pochybách. Ale vyvolání kontroverze byl cíl, jak otevřít diskusi,“ podotkl Šmarda.

Vedení města zadalo úkol, jak upozornit na problém úbytku obyvatel, své příspěvkové organizaci Novoměstská kulturní zařízení (NKZ). „Svůj účel kampaň splnila. Lidé si toho všimli a reagovali, teď by se mělo mluvit spíš o tom, co s tím problémem udělat, než o tom, co měla socha říkat,“ říká autor plakátů a propagační pracovník NKZ Kryštof Benoni.

Budeme tě na rukou nosit, říkají vojáci pochovávající druha

Podle Benoniho má každý individuálně nastavené, co je takzvaně přes čáru. Mnoha lidem se prý plakáty naopak líbily.

Podle některých kritiků autor zašel příliš daleko. Nejslavnější socha Jana Štursy Raněný totiž volá „Neopouštěj mě“. A sousoší Pohřeb v Karpatech, které ztvárňuje čtveřici vojáků pochovávajících padlého druha, doprovází heslo „Budeme tě na rukou nosit“.

„Nelíbí se mi to. Parafráze v případě obětí první světové války mi nepřipadá vhodná, je to trapné a hloupé,“ říká zastupitel za ODS, veterinář a galerista Dan Sokolíček.

Debatu na toto téma hodlá otevřít na příštím zastupitelstvu. „I kdyby kampaň byla úspěšná a všichni se o tom bavili, nezmění to uvažování lidí, proč se stěhují nebo zůstávají na určitých místech,“ dodává.

Podle starosty záleží na tom, jakou má člověk míru tolerance a jak optimistický má přístup k životu. „Osobně jsem se přiklonil k tomu, že je to zajímavý způsob, jak připomenout i naše krásné a významné sochy. Nejsme jen město sportovců, ale také významných sochařů. Uznávám ale, že třeba Pohřeb v Karpatech je asi opravdu za hranou,“ reagoval Michal Šmarda.

Debata se přesune k daním, poplatkům, školkám či opravám

Podle něj je však kampaň úspěšná tím, že lidé posílají svoje návrhy. „Celá řada reakcí je taková, že něco vytýká, ale zároveň říká, co raději máme udělat. Některé to rozčílilo, každopádně celou řadu lidí motivovalo, aby napsali svůj názor.“

Debata se tak v další fázi kampaně zřejmě povede o snížení některých poplatků, dani z nemovitosti, přednostních opravách, investicích do školství nebo třeba umístění dětí do školek už od dvou let nebo větším počtu terénních sociálních služeb pro seniory.

Podle údajů z radnice žije v Novém Městě aktuálně 10 120 lidí s trvalým pobytem. Od roku 2009 město přišlo o 600 obyvatel a s tím i o miliony korun přitékajících do městské pokladny. Na jednoho trvale přihlášeného město dostává z přerozdělených daní zhruba 8 500 korun ročně. Když započítalo i příspěvky na žáky či zaměstnance, vyčíslilo ztrátu za sedm let téměř na 30 milionů korun.

Podobnou kampaň má za sebou sousední Žďár nad Sázavou, který se snažil lidi bez trvalého pobytu ve městě loni na konci roku nalákat kampaní Staň se Žďárákem i Ty. Příliš úspěšná ale nebyla (více čtěte zde).

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Nové soukromé Alzheimer centrum má v Třebíči začít sloužit ještě letos

Takto by mělo podle představené vizualizace vypadat zařízení pro pacienty s...

Nové soukromé specializované pobytové centrum se zvláštním režimem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou a osoby trpící...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Jihlavský tunel bude tentokrát zavřený o víkendu, i kvůli výtkám řidičů

Uzavřený jihlavský tunel - ilustrační foto. Tunel spojuje dálniční přivaděč na silnici směr Pelhřimov.

Od páteční osmé hodiny večerní do nedělního poledne bude kvůli nutným opravám uzavřen Jihlavský tunel. Ředitelství...

Najdete na iDNES.cz