Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kameničtí vzpomínali na památný zápas se Spartou, pískal Vlasta Burian

  11:37aktualizováno  11:37
Byl to tehdy v Kamenici za protektorátu v létě roku 1943 zvláštní fotbalový mač. Soudcoval ho už tenkrát velmi populární herec Vlasta Burian. Utkání skončilo 19:0 pro Spartu. Výsledek ale nebyl příliš důležitý, protože hodně záleželo na proviantu. A v pozadí toho všeho se vznášel strach z gestapa.

Slavnostní odhalení památníku Vlasty Buriana v Kamenici nad Lipou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kameničtí si tuto válečnou událost v sobotu připomněli odhalením plastiky na fotbalovém stadionu, který nese hercovo jméno.

Na plastice autorů Jiřího a Ondřeje Kubíkových jsou slova dalšího slavného herce Jaroslava Marvana, který Buriana dobře znal: "Vlastík miloval fotbal snad víc, než divadlo. A když nehrál, tak pískal jako sudí, a to výtečně."

Vlasta Burian na archivním snímku coby fotbalový rozhodčí  v Kamenici nad Lipou.
Vlasta Burian na archivním snímku coby fotbalový rozhodčí  v Kamenici nad Lipou.

Kolem fotbalového trávníku v sobotu kroužila slavná "Zetka", oblíbený vůz krále komiků. Přivezla imitátora Petra Martináka, který zaplněné tribuně připomněl hlas Vlasty Buriana.

Pohodové odpoledne s dobovou hudbou ale krátce přerušila vážnější chvíle. Před začátkem zápasu internacionálů Sparty se Slovanem Kamenice se rozveselený stadion náhle zklidnil. Minutou ticha pak uctil oběti letecké tragédie u Jaroslavle. A nejen proto, že hokejista Jan Marek, který v Rusku zahynul, si před časem zahrál na kamenickém stadionu fotbal. Někteří účastníci sobotní akce se s ním osobně znali.

V nové knížce je o Burianovi v Kamenici a v Humpolci několik stránek

Po minutě ticha pokračovalo odpoledne ve znamení krále komiků. Ivan Vápenka pokřtil na stadionu svou novou knihu V brance Vlasta Burian. Ta se slavnému protektorátnímu zápasu v Kamenici obsáhle věnuje. "Knížka přibližuje životní etapu krále komiků, která veřejnosti není tak známá," popsal Vápenka.

Autor Ivan Vápenka se svou novou knihou V brance Vlasta Burian

Sparta s rozhodčím Burianem přijela do Kamenice v těžké době, kdy se zásobování obyvatelstva v protektorátu zhoršilo. Lidé z měst začali jezdit na venkov, kde byla situace lepší. Spanilou jízdu vymyslel kamenický rodák a tehdejší hráč Sparty Josef Hronek.

"Všichni sparťané hned souhlasili s vidinou vylepšení svého jídelníčku a návrh přednesli Vlastovi Burianovi, aby celou akci řídil. Ten souhlasil," vysvětlil autor knížky.

V Kamenici, kde za války slavili dvacetileté výročí založení klubu, vzbudila zpráva o příjezdu Sparty a Buriana velký rozruch. "Nikdy předtím nebylo a jistě dlouho nebude tolik diváků na kamenické kopané," vzpomínal kdysi organizátor památného zápasu Josef Švarc, který zemřel v roce 1972.

Po zápase jel v Burianově voze zpět do Prahy a vezl slušný proviant pro hráče. Třeba mouku a další potraviny. Cestou slavný herec poznamenal: "Pane Švarc, u vás jsem vystupoval v roli přísného soudce, ale jestli nás s tímhle nákladem gestapo zastaví, budeme viset!"

Zápas, který skončil 19:0 pro Spartu, mohl dopadnout pro domácí ještě horším skóre. Sudí Burian ale dvacátou branku neuznal. "Že se ale hrálo za naturálie, to se tenkrát veřejně neuvádělo," popsala jedna z tehdejších divaček v Kamenici Anna Hronková.

"Soudce Burian byl během zápasu korektní, nekompromisní a energický. Když se lidé na konci rozcházeli, bylo i slyšet názory jako: 'Dyť ten Burian nedělal žádný ty svoje srandičky. Kdybysme to věděli, tak sme sem ani nechodili, viď mámo'. Prostě platilo to naše české, že každý je odborníkem na to, čemu nerozumí," uvedl hudební skladatel Miloš Vacek, další přímý účastník protektorátního zápasu v Kamenici nad Lipou.

Podobné utkání s Vlastou Burianem se odehrálo ještě téhož roku i v Humpolci. Tam Sparta vyhrála 13:0. V Knížce Ivana Vápenky je mnoho fotografií z pobytu Vlasty Buriana v Kamenici i v Humpolci. Na jedné z nich je herec s nezvyklou skleněnou hůlkou - "špacírkou". Dostal ji jako dárek od sklářů ze Včelničky na Pelhřimovsku.

"Vlasta Burian je moje srdeční záležitost. Když mám splín, tak si pustím některý jeho film, který jsem třeba viděl už desetkrát. A vždy se ohromně bavím a nacházím tam něco nového," prozradil Ivan Vápenka, který patří do Společnosti přátel Vlasty Buriana, která se na pořádání sobotní akce podílela spolu s místní radnicí.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

D1 na Prahu za Měřínem šest hodin stála kvůli vážné nehodě tří kamionů

Nehoda tří kamionů, která v pondělí uzavřela na 121. kilometru dálnici D1 ve...

Nehoda tří kamionů ráno uzavřela na 121. kilometru D1 na Prahu. Jednoho z řidičů museli hasiči z kabiny vyprostit,...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

Jako symbol své obce ctí lidé ve vsi na Třebíčsku mohutný suchý strom

Už řadu let suchý dub prý býval chráněn státem. Lidé v Myslibořicích jej ctí i...

Obrovitý suchý dub na poli u Myslibořic na Třebíčsku nelze přehlédnout. Typický obrys mohutného stromu s dramaticky...

Žáci se stali pouze zbožím, říká ředitelka školy s osmi desítkami dětí

Učitelky si vyučování v méně početných třídách pochvalují. Umožňuje lepší...

Základní škola ve Strážku na Žďársku funguje na výjimku, chodí do ní jen 82 dětí. Na každého mají učitelé mnohem více...

Dívenka prožívá hodiny dřiny v tělocvičně. Chce být jako ruská hvězda

Desetiletá rodačka z Jihlavy Tereza Suchá si před lety vybrala jako sport číslo...

Provazy, rozštěpy, přemety a dlouhé hodiny v tělocvičně. Přesně tak vypadají dny nadějné moderní gymnastky z Jihlavy....

Najdete na iDNES.cz