Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kameničtí vzpomínali na památný zápas se Spartou, pískal Vlasta Burian

  11:37aktualizováno  11:37
Byl to tehdy v Kamenici za protektorátu v létě roku 1943 zvláštní fotbalový mač. Soudcoval ho už tenkrát velmi populární herec Vlasta Burian. Utkání skončilo 19:0 pro Spartu. Výsledek ale nebyl příliš důležitý, protože hodně záleželo na proviantu. A v pozadí toho všeho se vznášel strach z gestapa.

Slavnostní odhalení památníku Vlasty Buriana v Kamenici nad Lipou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kameničtí si tuto válečnou událost v sobotu připomněli odhalením plastiky na fotbalovém stadionu, který nese hercovo jméno.

Na plastice autorů Jiřího a Ondřeje Kubíkových jsou slova dalšího slavného herce Jaroslava Marvana, který Buriana dobře znal: "Vlastík miloval fotbal snad víc, než divadlo. A když nehrál, tak pískal jako sudí, a to výtečně."

Vlasta Burian na archivním snímku coby fotbalový rozhodčí  v Kamenici nad Lipou.
Vlasta Burian na archivním snímku coby fotbalový rozhodčí  v Kamenici nad Lipou.

Kolem fotbalového trávníku v sobotu kroužila slavná "Zetka", oblíbený vůz krále komiků. Přivezla imitátora Petra Martináka, který zaplněné tribuně připomněl hlas Vlasty Buriana.

Pohodové odpoledne s dobovou hudbou ale krátce přerušila vážnější chvíle. Před začátkem zápasu internacionálů Sparty se Slovanem Kamenice se rozveselený stadion náhle zklidnil. Minutou ticha pak uctil oběti letecké tragédie u Jaroslavle. A nejen proto, že hokejista Jan Marek, který v Rusku zahynul, si před časem zahrál na kamenickém stadionu fotbal. Někteří účastníci sobotní akce se s ním osobně znali.

V nové knížce je o Burianovi v Kamenici a v Humpolci několik stránek

Po minutě ticha pokračovalo odpoledne ve znamení krále komiků. Ivan Vápenka pokřtil na stadionu svou novou knihu V brance Vlasta Burian. Ta se slavnému protektorátnímu zápasu v Kamenici obsáhle věnuje. "Knížka přibližuje životní etapu krále komiků, která veřejnosti není tak známá," popsal Vápenka.

Autor Ivan Vápenka se svou novou knihou V brance Vlasta Burian

Sparta s rozhodčím Burianem přijela do Kamenice v těžké době, kdy se zásobování obyvatelstva v protektorátu zhoršilo. Lidé z měst začali jezdit na venkov, kde byla situace lepší. Spanilou jízdu vymyslel kamenický rodák a tehdejší hráč Sparty Josef Hronek.

"Všichni sparťané hned souhlasili s vidinou vylepšení svého jídelníčku a návrh přednesli Vlastovi Burianovi, aby celou akci řídil. Ten souhlasil," vysvětlil autor knížky.

V Kamenici, kde za války slavili dvacetileté výročí založení klubu, vzbudila zpráva o příjezdu Sparty a Buriana velký rozruch. "Nikdy předtím nebylo a jistě dlouho nebude tolik diváků na kamenické kopané," vzpomínal kdysi organizátor památného zápasu Josef Švarc, který zemřel v roce 1972.

Po zápase jel v Burianově voze zpět do Prahy a vezl slušný proviant pro hráče. Třeba mouku a další potraviny. Cestou slavný herec poznamenal: "Pane Švarc, u vás jsem vystupoval v roli přísného soudce, ale jestli nás s tímhle nákladem gestapo zastaví, budeme viset!"

Zápas, který skončil 19:0 pro Spartu, mohl dopadnout pro domácí ještě horším skóre. Sudí Burian ale dvacátou branku neuznal. "Že se ale hrálo za naturálie, to se tenkrát veřejně neuvádělo," popsala jedna z tehdejších divaček v Kamenici Anna Hronková.

"Soudce Burian byl během zápasu korektní, nekompromisní a energický. Když se lidé na konci rozcházeli, bylo i slyšet názory jako: 'Dyť ten Burian nedělal žádný ty svoje srandičky. Kdybysme to věděli, tak sme sem ani nechodili, viď mámo'. Prostě platilo to naše české, že každý je odborníkem na to, čemu nerozumí," uvedl hudební skladatel Miloš Vacek, další přímý účastník protektorátního zápasu v Kamenici nad Lipou.

Podobné utkání s Vlastou Burianem se odehrálo ještě téhož roku i v Humpolci. Tam Sparta vyhrála 13:0. V Knížce Ivana Vápenky je mnoho fotografií z pobytu Vlasty Buriana v Kamenici i v Humpolci. Na jedné z nich je herec s nezvyklou skleněnou hůlkou - "špacírkou". Dostal ji jako dárek od sklářů ze Včelničky na Pelhřimovsku.

"Vlasta Burian je moje srdeční záležitost. Když mám splín, tak si pustím některý jeho film, který jsem třeba viděl už desetkrát. A vždy se ohromně bavím a nacházím tam něco nového," prozradil Ivan Vápenka, který patří do Společnosti přátel Vlasty Buriana, která se na pořádání sobotní akce podílela spolu s místní radnicí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Školáci se rozjeli, křídami počmárali i mobiliář na brodském náměstí

Při doprovodné akci ke Dni bez aut děti v Havlíčkově Brodě nepokreslily jen...

Děti pomalovaly náměstí v Havlíčkově Brodě. V rámce akce pořádané ke Dni bez aut křídou kreslily nejen na chodníky, ale...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Jen co Černovice koupily sokolovnu, musí ji zavřít. Strop hrozí zřícením

Nad stropem sokolovny jsou prolomené trámy. Lidi z vedení Černovic havarijní...

V Černovicích na Pelhřimovsku koupili před rokem za tři miliony sokolovnu. Teď vedení města zjistilo, že kvůli...

Jihlavský festival dokumentů uvede i film, na němž se podílel papež

Ředitel jihlavského festivalu dokumentárních filmů Marek Hovorka a mluvčí...

Pořadatelé Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2018 odhalili první jména hostů a také některé filmy,...

VIDEO: Podvodník zmátl prodavače, na směně bankovek vydělal pět tisíc

Muž obral prodavače o pět tisíc. Hledá ho policie

Jihlavští policisté hledají podvodníka, který dokázal zmást prodavače v obchodě. Tak dlouho s ním měnil peníze, až...

Najdete na iDNES.cz