Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Svačiny s sebou. Ve vsi u Brodu vzniká první dětská skupina na Vysočině

  • 0
Na Vysočině se rýsuje první zařízení, které má suplovat mateřskou školu. Maminky z Kámene na Havlíčkobrodsku i vedení obce přiměl k úvahám o zřízení takzvané dětské skupiny nedostatečný počet míst v klasických školkách. Nejpozději od příštího školního roku by měla skupina pobrat až dvanáct dětí.

Jana Kadlecová je mladá maminka z obce Kámen. Už druhý rok po sobě řešila velký problém se školkou. Její syn oslavil čtvrté narozeniny, ale do školky ještě nechodí. Maminka pro něj totiž žádné volné místo nenašla. Kámen svou školku nemá a v okolí mají beznadějně plno.

„Třeba Tis bral letos jen dvě děti, Olešná čtyři. Děti přijímají podle zásad, kdy přednost dostávají místní nebo ty, které už mají ve školce sourozence. Protože jsem z jiné obce a ještě jsem na mateřské s druhým dítětem, byli jsem až na konci pořadníku a opakovaně se na nás nedostalo,“ vysvětluje Kadlecová.

S dalšími maminkami, které trápí podobný problém, proto oslovily starostu Petra Pipka a domluvili se, že obec vytvoří takzvanou dětskou skupinu. Podle dostupných informací by byla vůbec první na Vysočině.

Dětská skupina je něco mezi mateřskou školou a hlídací službou. Neposkytuje dětem vzdělávání, má nižší nároky na prostor a ne tak striktní hygienické předpisy jako školka. Může mít kapacitu 6, 12 nebo 24 dětí už od dvou let věku, o něž se starají jedna až tři učitelky. Svačinky si děti nosí z domu, obědy se dováží. Zařízení slouží hlavně pro hlídání dětí po dobu, kdy jsou rodiče v práci.

Řešení měla obec v záloze, nutné jsou však dotace na provoz

„Problém s umístěním dětí do školek jsme tu řešili už delší dobu. Proto jsme měli podobný nápad připravený v záloze,“ konstatuje starosta Pipek. Obec se tak ihned mohla dát do příprav.

V Kámeni plánují zřídit skupinu pro 12 dětí, o něž by se měly starat dvě učitelky. Obec pro ni přestaví prostory šaten a posilovny ve sportovním areálu. Na stavební práce může získat dotaci.

Náklady na roční provoz pak starosta odhaduje na zhruba tři čtvrtě milionu korun. A také zde musí pomoci dotace, obec s necelými čtyřmi stovkami obyvatel tolik každý rok uvolnit nemůže.

„Stěžejní pro nás bylo, když ministerstvo práce a sociálních věcí umožnilo i na provoz žádat o dotace. Bez státních peněz bychom skupinu zřídit nemohli,“ přiznává starosta.

Zkušenosti čerpal v uplynulých dnech ve středních Čechách. Jedna z obcí u Prahy už dětskou skupinu zřídila. „Tam provoz hradí ze školného. Jenže za celodenní docházku si nechají platit 4 500 korun měsíčně. To si na Vysočině nemůžeme dovolit,“ podotýká Pipek.

Každé dítě jezdí do jiné školy. Mladí se tak ve vsi ani neznají

Jak vysoký poplatek bude v Kámeni, dosud není stanoveno. Nemělo by to však být o mnoho více než za klasickou školku.

Skupina by mohla začít fungovat nejpozději od začátku příštího školního roku, případně i dříve. Fungovat bude celoročně, tedy i o prázdninách.

„Naším úkolem je teď dát dohromady maminky a zjistit, kolik dětí, které a jakou formou by dětskou skupinu navštěvovaly. Už teď mám v hlavě asi šest sedm dětí, o kterých vím, že by docházely,“ doplňuje Kadlecová.

Aby měla šanci na provozní dotace, musí být dětská skupina naplněna alespoň ze tří čtvrtin. „Devět dětí dáme dohromady bez problémů. Máme v okolí i další osady a obce, kde řeší podobný problém. Místa jim nabídneme,“ říká kámenský starosta.

Ve věku do 6 let je nyní v Kámeni přibližně 14 dětí. Ve vsi se staví, prodávají se parcely, přicházejí mladé rodiny. Až dosud však jejich potomci mířili do různých školek v okolí. Děti se tak nevídaly a příliš se neznají. „I to bychom rádi prostřednictvím skupiny změnili. Je vždy dobré, když děti z jedné obce spolu chodí i do školy,“ přidává Pipek.