Z jedné strany je na minci vyobrazen městský erb s latinským nápisem Královské horní město Jihlava a z druhé strany je klasický důlní vozík a hornický pozdrav Zdař Bůh. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V jihlavském podzemí si lidé mohou vyrazit minci i pamětní medaili

  • 1
Provozovatelé jihlavského podzemí přišli s dalším nápadem jak zatraktivnit prohlídku historických prostor. Od středy si každý návštěvník hned u vstupu do katakomb může na replice historického lisu vlastnoručně vyrazit svou medaili, jako památku na návštěvu Jihlavy.

Jihlavská pamětní medaile respektive její originální razidlo vzniklo v dílně Mincovny Dukát v Moravských Budějovicích, stejně jako lis s obřím kolem připomínajícím kormidlo (o mincovně čtěte zde).

Po jeho zatočení se kulatý kovový střižek, který je k zakoupení v pokladně, pomocí prudkého nárazu raznice promění v pamětní minci stříbrné barvy.

"Z jedné strany je na ní vyobrazen městský erb s latinským nápisem Královské horní město Jihlava a z druhé strany je klasický důlní vozík a hornický pozdrav Zdař Bůh," popsal minci autor nápadu a provozovatel podzemí David Kočka.

Mimo jihlavské pamětní medaile si lze v podzemí na lisu vyrazit také pražské groše a moravské denáry, které se v Jihlavě někdy do roku 1300 razily v královské mincovně.

"K tomu ještě razíme jihlavskou kontra marku - ve tvaru malého ježka na pražský groš, což je takové osvědčení o ryzosti té mince. Jihlava patřila mezi několik málo měst, které si tuto výsadu mohly dovolit," doplnil Kočka.

Samotné tělo lisu vyplněné betonem zapůjčila provozovatelům podzemí mincovna. Tesař a památkář Karel Klouda pak vyrobil okovanou dřevěnou kostru lisu, na kterém se sedí obkročmo jako na koni, jehož svým tvarem připomíná.

Dělostřelci oslaví dvacet let

Sdružení Georgii Agricolla jako provozovatel podzemí, respektive Společnost přátel dělostřelby Jihlava, chystá podle Kočky zanedlouho další atrakci.

Na jihlavském Masarykově náměstí 30. dubna od šestnácti hodin pokřtí svá tři nová historická děla v rámci oslavy 20. výročí od svého vzniku a doprovodí je kanonádou. Na akci nazvané Slet čarodějnic kromě dělostřelců bude k vidění například i nejstarší český kočár.