Jan Tesař, bývalý předseda jihlavské ODS

Jan Tesař, bývalý předseda jihlavské ODS | foto: Stránka Jana Tesaře na Facebooku

V jihlavské ODS to vře. Šest členů vedení rezignovalo

  • 6
Druhá nejsilnější strana v krajském městě, která má na radnici primátora Jaroslava Vymazala, se rozpadá. Ve středu odpoledne oznámilo rezignaci šest členů jihlavského vedení ODS včetně předsedy Jana Tesaře. Tedy celé dvě třetiny vedení.

Křídlo kolem předsedy městské organizace Jana Tesaře totiž doporučilo nezvyšovat poplatky za popelnice. 

Na jihlavské radnici ale za ODS mluví druhé odnož strany kolem primátora Jaroslava Vymazala. A ta navýšení poplatků schválila.

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

"Místní rada ODS je přesvědčena, že nelze dále již zatěžovat Jihlavany dalšími "daněmi" - zejména, když pro to není podstatný ekonomický důvod," sdělil nyní už bývalý předseda jihlavské ODS Jan Tesař.

Zásadním rozporem mezi radou a zastupiteli se stalo právě úterní hlasování zastupitelstva o zvýšení poplatků za komunální odpad. Ten v Jihlavě od ledna roku 2012 podraží z pěti set korun na osobu a rok na 700 korun. (více o hlasování čtěte zde). 

V Teplicích vyvážejí odpad zdarma

"Nemůžeme již nadále přebírat odpovědnost za politiku jihlavské ODS, jejíž podobu nejsme v praxi schopni prosadit. Zejména tehdy, když se většina zastupitelů v čele s primátorem zvolených za ODS odmítá idejemi naší strany řídit," uvádí v prohlášení šestice spolustraníků ODS. 

Z vedení jihlavské ODS odešli:

Jan Tesař

Michal Zigl

František Červenec

Leo Švančara

Petr Kleinbauer

František Strnad

Bývalý šéf jihlavské ODS Tesař mimo jiné uvedl, že v Teplicích, které jsou početně zhruba stejně velké, vychází odvoz odpadů na jednoho občana přibližně stejně draho jako v Jihlavě, a přesto Teplice zajišťují odvoz odpadu zdarma. "Není to tedy o penězích, ale o zvolených prioritách,“ doplnil Tesař. 

Podle něj nejde o první případ pnutí ve straně během posledního roku. "Podobná situace hlasování proti usnesení místní rady zastupiteli nastala například loni při požadavku místní rady ODS na snížení nákladových prostředků magistrátu o pět procent proti návrhu,“ upřesnil Tesař.

Problémy se objevovaly už delší dobu

"Místní rada nemůže zastupitele zavazovat, jak mají hlasovat. Zastupitelé odpovídají za to, že se plní volební program," reagoval na Tesařova slova jihlavský primátor a člen rady ODS Jaroslav Vymazal s tím, že rezignace bude podle něj nejspíš jejich sebereflexe.

V odchod dvou třetin z devítičlenného vedení jihlavské ODS totiž vyvrcholily i  problémy, které stranu v posledních měsících a dnech potkávaly.  

Leo Pavel Švančara (v popředí s dýmkou)

Nejprve přišel neúspěch v nedávných krajských volbách, kdy jihlavská ODS vůbec poprvé v historii neuhájila křeslo pro svého zastupitele. Mladé tváře jako lídři na kandidátce voliče nepřesvědčily. 

Pak přišla aféra kolem léčitele a rovněž člena vedení jihlavské ODS Lea Švančary. Ten dostal pokutu 600 tisíc za to, že na svém webu nabízel lék proti rakovině (čtěte zde) . I Švančara nyní rezignoval na svůj post ve vedení ODS. Ještě v neděli to přitom odmítal, ačkoliv k k tomu byl spolustraníky vyzván (více o odmítnutí rezignace čtěte zde).  

K rezignaci se vyjádřil také jeden ze tří současných členů rady jihlavské ODS a její současný předseda. "Já myslím, že to vypovídá něco o atmosféře uvnitř ODS, je to jakési vyvrcholení,“ pravil David Beke.

,