Lenka Cyprisová chce svůj krámek zdokonalovat. Už teď má webové stránky a brzy

Lenka Cyprisová chce svůj krámek zdokonalovat. Už teď má webové stránky a brzy nabídne i e-shop. Sní o tom, že jednou vybuduje kavárnu uprostřed knížek, kde budou třeba autorská čtení. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Krmítko pro duši. Jihlava se dočkala antikvariátu

  • 1
Byla to dlouho přetržená tradice, na kterou se podařilo znovu navázat. V krajském městě byl po letité přestávce opět otevřen antikvariát. Sídlí v Husově ulici.

Bez antikvariátu není město tím správným městem. Chybí mu důležité místo se speciálně vlídnou atmosférou. Jihlava už dlouho žádný antikvariát neměla. Od pondělí to zásluhou Lenky Cyprisové neplatí.

"Vždycky mě to lákalo. Bylo zvláštní, že takový obchod krajské město nemělo," říká šestadvacetiletá žena.

Na otevření se chystala od jara. A bude si dlouho pamatovat, co prodala prvním zákaznicím. "Byly to tři harlekýnky a encyklopedie zahrádkaření," usmívá se.

Nový antikvariát se jmenuje Krmítko pro duši a sídlí v Husově ulici 40. Mladá majitelka měla původně jiné plány. Jenže po studiu cestovního ruchu na jihlavské polytechnice nenašla v oboru práci.

Proto ještě vedle podnikání studuje archivnictví v Hradci Králové.

Základem jejího antikvariátu jsou knihy po babičce. Získala i svazky po prarodičích z jiných rodin. Nejstarším kouskem, který v současnosti nabízí, je breviář z roku 1864. Na rozjezd Krmítka pro duši použila rodinné peníze a úvěr. Pronajala si od města obchod, kde se dříve nabízela těhotenská móda.

Kromě provozování antikvariátu píše romány

Nabízí i výkup knížek, pro větší množství si dojede. "Na ceně se domluvíme," říká. Předem avizuje, že třeba u beletrie ze šedesátých až devadesátých let budou výkupní sumy nižší. Lenka Cyprisová chce svůj krámek zdokonalovat.

Už teď má webové stránky a brzy nabídne i e-shop. Sní o tom, že jednou vybuduje kavárnu uprostřed knížek, kde budou třeba autorská čtení.

První čtení by mohlo být už příští rok v létě. Antikvářka má totiž i umělecké ambice. V červenci vydá svůj první román.

"Bude to romantika pro ženy, kde se prolíná historie s budoucností," prozrazuje autorka. A v šuplíku už má další dvě knížky, které čekají na vydání.

I když antikvariát v Jihlavě už dlouho žádný nebyl, má tento obor na co navazovat.

Dřívější pokusy o znovuotevření antikvariátu se neujaly

V letech 1956 až 1968 byl jeho vedoucím v Palackého ulici nestor místních knihkupců Antonín Otava, jenž nedávno oslavil osmdesáté narozeniny. Potom následovalo dlouhé období pod vedením Hildy Zákostelské, která byla původem jihlavská Němka.

"Do této prodejny v Palackého ulici jsem chodil dlouhá léta každý den. Znal jsem snad každý kout a ihned zaznamenal každou změnu. Ještě dnes, když zavřu oči, mohu přesně popsat zařízení původního antikvariátu. Dodnes také vím, kde který druh literatury byl," zavzpomínal badatel Vilém Wodák.

V osmdesátých letech tam působila i Jitka Křivánková, dnešní majitelka Knihkupectví Jitka. Antikvariát ukončil svoji činnost na počátku devadesátých let.

A v červnu 1993 bylo založeno nové Knihkupectví Byzantion na Masarykově náměstí vedle radnice. Zadní místnost prodejny sloužila jako antikvariát.

Toto knihkupectví ukončilo prodej před dvěma lety, dnes je tam pekařství.

Petr Kubica a jeho antikvariát v Husově ulici

V devadesátých letech se o klasický antikvariát pokusil rovněž Petr Kubica, který je také bývalým provozovatelem kina Dukla.

Jeho antikvariát sídlil ve druhém patře úzkého historického domu v Husově ulici proti hlavnímu vchodu do Grandhotelu. Po čase Kubica provoz zavřel.