Primář jihlavského ortopedického oddělení Jiří Šedivý představil nové metody

Primář jihlavského ortopedického oddělení Jiří Šedivý představil nové metody operace kolene. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

V Jihlavě zavádí novou metodu výměny kolene. Využívá šablony na míru

  • 0
Pacienti jihlavské nemocnice, kteří v budoucnu půjdou na endoprotézu kolene, budou moci využít unikátní technologii implantace náhrady kolenního kloubu. Jde o jeden z nejšetrnějších a nejpřesnějších způsobů, jak poškozený nebo nemocný kloub nahradit. Jihlavští ortopedové metodu v těchto dnech chtějí začít používat.

"Metoda je unikátní v tom, že se pacientovi, který jde na endoprotézu kolenního kloubu pomocí magnetické rezonance přesně změří končetina. Protokol z rezonance se pošle do Memphisu v USA, kde pomocí 3D tiskárny vyrobí šablony na míru. Každý jednotlivý pacient tak má právě svoji šablonu vyrobenou podle své končetiny," vysvětlil primář jihlavského ortopedického oddělení Jiří Šedivý.

Šablony poté přijdou sterilně zabalené do nemocnice a rozbalí je až na sále. "Kolenní kloub se tedy otevře, šablona se na něj přiloží a přesně podle ní se udělá základní řez. Ten je velmi důležitý, protože ten rozhodne i o tom, jak bude endoprotéza usazena. Vyhneme se tak provrtávání kloubu," popsal operaci pomocí unikátní metody primář.

Podle Šedivého tato metoda zavedení náhrady kolenního kloubu výrazně urychlí a zpřesní. "Můžeme tak pacientovi slíbit mnohem rychlejší operaci s minimálním rizikem poškození tkání kostěných i měkkých, protože nemusíme vrtat do kosti. Bude i méně bolestivá. Implantace by měla být i přesnější, protože čím je endoprotéza voperována přesněji, tím déle vydrží," ujistil primář ortopedie.

V současné době vydrží náhradní kloub kolem patnácti let, záleží však na fyzické aktivitě pacienta a dalších faktorech. Zkrátit by se podle něj měla i doba rekonvalescence, zákrok by měl být méně bolestivý a urychlit by se měla i hospitalizace.

Pojišťovna zákrok nehradí, je to nadstandard

Jihlavští lékaři využijí zkušeností kolegů, kteří s novou metodou mají své zkušenosti, byli se na několika operacích podívat. Jediné minus, které podle Šedivého metoda má, je její cena. "Je to typický nadstandard, protože dokážeme endoprotézu implantovat i klasickým způsobem. Zpracování šablony, výroba na míru, odeslání a příjem ze Spojených států se pohybuje okolo dvaceti tisíc korun. Pojišťovna zatím zákrok nehradí," uvedl lékař.

Je podle něj tedy na každém pacientovi, zda si nechá kloub nahradit touto metodou. "Pokud třeba sportuje, má aktivní život, tak je opravdu na jeho zvážení, zda tu cenu zaplatí," doplnil Šedivý. Pokud si však pacient metodu zvolí, zřejmě se zkrátí i jeho čekací doba na náhradu kolenního kloubu, která je jinak i kolem osmnácti měsíců.

"Je ale rozdíl, zda na náhradu čeká revmatik, kterému se koleno rozpadá a nemůže čekat, nebo jiný člověk. Každého posuzujeme zvlášť," vysvětlil primář. Ročně v jihlavské nemocnici provedou kolem sto dvaceti náhrad kolenního kloubu. Jejich počet však záleží na penězích od pojišťovny.

V současné době v jihlavské nemocnici hledají pacienty, kteří by měli o novou metodu zájem. "Byl bych rád, kdyby to bylo ještě v prvním pololetí letošního roku, ale záleží na tom, jak rychle najdeme pacienty, kteří budou chtít tuto metodu podstoupit. Je to metoda, za niž mohu dát ruku do ohně," zakončil lékař.