Jeden z filmů na festivalu dokumentu se jmenuje Krtek a Lao-c‘. Zabývá se nejen...

Jeden z filmů na festivalu dokumentu se jmenuje Krtek a Lao-c‘. Zabývá se nejen protesty proti návštěvě čínského prezidenta v Praze. Film režíroval Filip Remunda. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Filmový festival v Jihlavě startuje s gangstery i Číňanem v exilu

  • 0
V Jihlavě začne v úterý večer jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. K vidění bude až do neděle více než 300 snímků ze všech koutů světa. Do Jihlavy se sjedou vzácní hosté, ve městě se odehraje doprovodný program a návštěvníci si zvolí „svého“ amerického prezidenta.

Festival, to jsou i mnohé doprovodné akce - výstavy, koncerty, autorská čtení, besedy, diskuse a divadelní představení.

Vstupenky na promítání

Akreditace na celý Mezinárodní festival dokumentárních filmů si mohou zájemci vyřídit ve festivalovém centru. To je v budově Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici. Cena akreditace je 700 korun.

Je možné si zakoupit i vstupenky na jednotlivé projekce. A to vždy hodinu před začátkem představení v kinech v domě kultury, kině Dukla a v DIODu. Jednotlivé vstupenky stojí 120 korun.

Za jihlavským domem kultury (DKO) bude mít svůj stan oblíbené pražské divadlo Vosto5, obří superregál na Masarykově náměstí už je připravený přijímat nepotřebné věci, které se ale mohou hodit někomu jinému. Centrum Jihlavy se navíc změnilo v otevřenou výstavní galerii a počítačovou hernu.

A dvanáct metrů vysoké otáčivé kolo v nedalekém parku Gustava Mahlera ukazuje na fotografiích Karla Cudlína dvanáct výjimečných českých žen.

Festivalová Jihlava je zkrátka připravena a čeká na první hosty. Z těch vzácných zahraničních půjde kupříkladu o Mika Bonanna z aktivistické dvojice The Yes Men, čínského novináře žijícího v exilu Chang Pchinga nebo ruského dramatika Michaila Durněnkova. Do Jihlavy přijede i Rebecca O‘Brienová, producentka filmů britského režiséra Kena Loache, který letos vyhrál prestižní festival v Cannes.

„Byl jsem na jaře u ní v kanceláři zrovna chvíli poté, co jí volali z Cannes, že jejich film zařadí do hlavní soutěže. Je to velká osobnost, která produkuje Loachovy filmy už třicet let,“ zve ředitel festivalu Marek Hovorka diváky na setkání s O‘Brienovou, jež se uskuteční ve čtvrtek od 19 hodin v sále DKO.

Dojde i na americké volby. Vyhraje osel, nebo slon?

Dramaturgie Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě využila také tématu blížících se prezidentských voleb v USA.

Americkým volbám bude věnována také úplně nová sekce s názvem Slon, nebo osel. Osel je znak demokratů a slon znakem republikánů.

„Tato sekce nabídne pohled na to, jak Amerika skrze dokumentární film reflektuje téma amerických prezidentských voleb. Uvedeno bude pět dokumentů od ikonického snímku ze šedesátých let Primárky, který se věnuje zvolení Johna Fitzgeralda Kennedyho, až po zvolení Baracka Obamy. Už zde je jasně patrné, že americké prezidentské volby jsou pro Američany nejenom rituálem, ale také cirkusem,“ připomíná Hovorka.

A co navíc? Volební dilema Clintonová, nebo Trump zažijí festivaloví diváci v Jihlavě na vlastní kůži.

Všichni akreditovaní účastníci budou mít možnost volit nejen nejlepší film v rámci ceny diváků, ale do volební urny budou mít tentokrát možnost vhodit i lístek toho, koho by rádi viděli na prezidentském postu v USA.

„Na slavnostním zakončení festivalu vyhlásíme mimo jiné i to, zda by festivaloví návštěvníci zvolili Hillary Clintonovou, či Donalda Trumpa,“ poznamenal Marek Hovorka.

Přehlídku odstartuje dokument, jak dostat gang do vězení

Na festivalu se budou, jak je zvykem, rozdávat ocenění. Kromě těch za nejzdařilejší filmy v jednotlivých sekcích to bude i Cena za přínos světové kinematografii. Tu letos při slavnostním zakončení festivalu v sobotu 29. října převezme přední česká režisérka a scenáristka Drahomíra Vihanová.

„Je vzorem pro několik generací režisérů a režisérek. Inspiruje je vlastní tvorbou, neústupností a pevným charakterem. Společně s Hermínou Týrlovou a Věrou Chytilovou patřila k prvním českým ženským režisérkám,“ upozorňuje šéf jihlavského festivalu dokumentů.

Základem festivalového programu je sedm soutěžních sekcí. Jednou z těch divácky nejatraktivnějších bývá Česká radost, která představí třináct českých nejvýraznějších dokumentů uplynulého roku.

Letošní přehlídku v úterý odstartuje premiéra filmu o Berdychově gangu autorky Petry Nesvačilové. Ta čtyři roky natáčela s hlavní vyšetřovatelkou Helenou Kahnovou. To je policistka, jež Berdychův gang dostala do kriminálu, a to navzdory propletení organizovaného zločinu s policejními složkami.

„Je to výjimečný film, protože téma nepojednává publicisticky, ale dostává se velmi blízko k hrdinům. Petra čelila během natáčení i spoustě výhrůžek a dodnes dostává textovky od různých gangsterů,“ dodal.

Sama autorka k natáčení říká: „Už jenom to, že jsem začala takový film natáčet, bylo nebezpečné.“