Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihlavě začala výstava kaktusů. I těch, co dokážou zmrzačit koně

  9:37aktualizováno  9:37
Na výstavě v Jihlavě jsou nyní k vidění stovky různých kaktusů a sukulentů. Nacházejí se mezi nimi rostliny s hodně nepříjemnými ostny. Expozice, která čítá něco mezi dvěma až třemi sty kusů kaktusů či sukulentů, je k vidění do neděle.

Na jihlavské výstavě je až do neděle vystaveno až třista kaktusů a sukulentů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Některé kaktusy jsou v přírodě vidět díky své výšce bez problémů. Existují však rostliny, které umí být zákeřné. Jednu takovou mimo jiné nyní vystavují pěstitelé v jihlavském Muzeu Vysočiny. Jako jeden ze zajímavých "kousků" ukázal jihlavský pěstitel Václav Navrátil kaktus, kterému Američané říkali horse crippler neboli zmrzačovač koní.

Fotogalerie

Při pohledu na ostny rostliny se nelze divit. "Když jsou tyto kaktusy velké, tak mají už na šířku přes dvacet centimetrů a jak na ně kůň šlápne, zničí si kopyta. Kaktusy v přírodě mají ty ostny daleko silnější. Rostliny jsou schované v trávě. Když zrovna nekvetou, tak nejsou dobře vidět," vysvětlil Navrátil.

"To zranění koně je takové, že zvíře je na utracení," doplnil. Zároveň však ještě připojil, že dnes už jsou milovníci kaktusů vděční, že tuto rostlinu vůbec v přírodě najdou. "Byly doby, kdy ještě nebyly vysbírány," pravil Navrátil. Navíc podle webu Cact.cz je "zmrzačovač koní" intenzivně huben farmáři v místech využívaných pro pastvu.

Kaktusy se dají i zkřížit

"Tohle je kříženec," vybral si Václav Navrátil na stole další z exponátů. "Je to, jako kdybyste chtěl zkřížit kočku a psa. Když se to povede, tak vznikne kočkopes," směje se při vysvětlování pěstitel.

"Není to přírodní hybrid. Člověk si vezme štěteček a patřičným způsobem rostliny zkříží. Ta kytka pak má na trhu vyšší cenu," doplnil Navrátil.

Výstava v jihlavském Muzeu Vysočiny skončí v neděli v 16 hodin. "Vystavené exponáty nikdo z nás nepočítal, ale dejme tomu, že jich tady jsou dvě až tři stovky," odhadoval organizátor.

Hlavně mohou návštěvníci prohlížet kaktusy, k vidění jsou však také sukulenty. "Kaktusy většinou rostou na americkém kontinentu - v Mexiku, Spojených státech a Jižní Americe. My tady máme převážně zastoupené Mexiko," řekl Navrátil. "Sukulenty, to je záležitost celého světa. Hlavně ale Afriky," doplnil pěstitel z Jihlavy.

Takové teplo, jako bylo ve středu, rostlinám nevadilo. Organizátoři výstavy nad nimi ale natáhli plachtu, aby mírnili ostré slunce. To by mohlo některým druhům ublížit.

Česko je velmocí

Česká republika je na počet obyvatel kaktusářskou velmocí. Pěstitelé nejen zasévají semínka, ale také vyměňují rostliny, nakupují a prodávají. Ostatně, i výstava v muzeu je prodejní.

"Každý pěstitel má svou oblíbenou rostlinu. Rodů kaktusů jsou ale desítky a desítky, každý se zaměřuje na něco. Někdo na rody z Mexika, jiný na ty ze severu Ameriky," pravil Václav Navrátil.

Podle něj se dají stále ještě nacházet novinky. Před rokem a půl prý narazil někdo v Mexiku na nový druh. Jednalo se o miniaturu. "Toto je strašně drahé, 150 dolarů dáte za centimetrovou rostlinu," upozornil Navrátil.

Češi se podle něj na kaktusy do Ameriky jezdí v drtivé většině dívat, někdy si dovezou semínka. Za vyrýpnutí rostlin a snahu o jejich převoz si případný nenechavec koleduje o trest. "Pokuty nebo až tresty vězení se ve srovnání s cenami rostlin nevyplatí riskovat," uvedl jihlavský pěstitel.

Kdo by chtěl s pěstováním kaktusů začít nebo se v tomto oboru více vzdělat, může zabrousit nejen do odborné literatury, ale i na weby kaktusářů. Ti jihlavští mají internetové stránky na adrese www.kkjihlava.estranky.cz.

Příští týden v neděli se navíc zájemci mohou vypravit na den otevřených dveří mezi kaktusáři. Ti tuto akci připravili k výročí 50 let od založení Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů v Jihlavě.

"V ten den můžete navštívit naše sbírky, prohlédnout si je a podiskutovat s majiteli na téma pěstování kaktusů a sukulentů," informoval Navrátil. Do dne otevřených dveří se kromě něj zapojuje také Vlastimil Janoušek a Vladimír Škorpík z Jihlavy, Jan Syrovátka z Hostkovic u Dačic a Jaroslav Pospíchal z Nové Říše.

Vlastimil Janoušek je bývalý dlouholetý předseda Klubu pěstitelů kaktusů a sukulentů v Jihlavě. "Není jedno, s jakou rostlinou s pěstováním začnete. Laikům se určitě budou líbit kaktusy, které kvetou. Některé ale kvetou až v pozdějším věku," upozornil Janoušek.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz