V Hruškových Dvorech vyrostou dvě budovy pro výzkumníky.

V Hruškových Dvorech vyrostou dvě budovy pro výzkumníky. | foto: Energoklastr CTT Vysočina

V Jihlavě začala stavba vědeckého centra za necelé půl miliardy

  • 4
Stavba objektů pro chytré nápady a inovace odstartovala ve čtvrtek v Jihlavě. V Hruškových Dvorech vyroste za 420 milion korun vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií. Vědci tam budou provádět výzkum v oblasti energetiky. Podílet se mají i firmy z regionu.

To jediné, co dva hektary zelené louky vedle Moravských kováren v jihlavské čtvrti Hruškovy Dvory uměly návštěvníkovi nabídnout, byl netradiční výhled na krajské město. Od příštího roku však pozemek v tamní průmyslové zóně nabídne víc.

Za 420 milionů korun na něm vyroste vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií, ve kterém budou vědci uvádět do života inovace a nápady.

Stavba oficiálně začala ve čtvrtek. "Zahájení prací plánujeme během následujících dvou týdnů," oznámil po slavnostním úvodu s kladívky Libor Reichstädter, ředitel společnosti Merci, která stavbu společně s firmou Syner zajistí.

Bádat se začne naplno v lednu 2014

Dvě dvoupodlažní budovy nabídnou 600 metrů čtverečních kancelářských ploch a 1 780 metrů podlah pro laboratoře. Hrubá stavba vědeckotechnického parku, který ze tří čtvrtin slíbila zaplatit Evropská unie, by měla být už do letošní zimy hotová.

"Celá stavba včetně všech technologií bude předaná do patnácti měsíců, tedy do září příštího roku," dodal Reichstädter. Zahájení provozu centra je v plánu od ledna roku 2014. Už nyní se ale připravují projekty a týmy lidí, kteří na nich mají pracovat.

A na co přesně se vědci v jihlavském centru zaměří? Laboratoře zaměřené na technologie v energetice propojí podniky se školami a výzkumem. Odborníci v bílých pláštích budou v laboratořích například testovat využití bioplynu v energetice a v dopravě nebo účinnost kotlů a různých druhů paliv. Zabývat se ale budou třeba i materiálovým inženýrstvím a biochemií.

Věděcká centra v Jihlavě

Jejich stavba vyjde zhruba na 420 milionů korun. Tři čtvrtě částky by měla poskytnout Evropská Unie.

Bádat se zde bude v oblasti energetiky, přičemž podílet se budou i firmy z regionu.

Mezi hlavní partnery vědeckotechnického parku patří Mendelova univerzita v Brně a pražské České vysoké učení technické. Centrum by však měli zaplnit především vědci přímo z Vysočiny. Tím se omezí odliv vzdělaných lidí z regionu.

"Specifikaci laboratoří máme možnost modifikovat podle potřeb partnerů," uvedl Jan Rakušan, předseda představenstva Energoklastru, který projekt zastřešuje.

Chytré hlavy chtějí lovit už ve školních lavicích

V jihlavském parku najde práci přes 50 lidí a dalších až 200 míst by mělo vzniknout u firem, které s vědeckotechnickým parkem budou spolupracovat. "To přináší nové pracovní příležitosti pro vysokoškolsky vzdělané lidi," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Že by podobné centrum vědy v Jihlavě a kraji nenašlo uplatnění, prý nehrozí. Podle Rakušana už nyní Energoklastr jedná s významnými zájemci. Podle informací MF DNES je mezi nimi například i přední světová firma v oblasti inovací Honeywell, ale i podniky, které v Jihlavě, i jinde na Vysočině, již dnes mají svou výrobu.

Podle náměstka hejtmana Libora Joukla je centrum vědy pro Vysočinu důležité. "Výrobní podnik jak přijde, tak zase může odejít. Ale výzkumné a vývojové pracoviště s lidskými kapacitami už nikdo neodstěhuje, to už tady vždy bude, i s těmi lidmi," myslí si Joukl.

"Vzdělaní lidé často zůstávají po vystudování kvůli práci v Praze nebo v Brně, na Vysočině nemají možnosti uplatnění," je si vědom handicapu kraje Rakušan. A chce proto budoucí "mozky" lovit už na středních školách. "Je to běh na dlouhou trať, vyhledávání talentů a práce s nimi," dodal Rakušan.