V Jihlavě začala stavba vědeckého centra za necelé půl miliardy

  13:56aktualizováno  13:56
Stavba objektů pro chytré nápady a inovace odstartovala ve čtvrtek v Jihlavě. V Hruškových Dvorech vyroste za 420 milion korun vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií. Vědci tam budou provádět výzkum v oblasti energetiky. Podílet se mají i firmy z regionu.

V Hruškových Dvorech vyrostou dvě budovy pro výzkumníky. | foto: Energoklastr CTT Vysočina

To jediné, co dva hektary zelené louky vedle Moravských kováren v jihlavské čtvrti Hruškovy Dvory uměly návštěvníkovi nabídnout, byl netradiční výhled na krajské město. Od příštího roku však pozemek v tamní průmyslové zóně nabídne víc.

Za 420 milionů korun na něm vyroste vědeckotechnický park a Centrum pro transfer technologií, ve kterém budou vědci uvádět do života inovace a nápady.

Stavba oficiálně začala ve čtvrtek. "Zahájení prací plánujeme během následujících dvou týdnů," oznámil po slavnostním úvodu s kladívky Libor Reichstädter, ředitel společnosti Merci, která stavbu společně s firmou Syner zajistí.

Bádat se začne naplno v lednu 2014

Dvě dvoupodlažní budovy nabídnou 600 metrů čtverečních kancelářských ploch a 1 780 metrů podlah pro laboratoře. Hrubá stavba vědeckotechnického parku, který ze tří čtvrtin slíbila zaplatit Evropská unie, by měla být už do letošní zimy hotová.

"Celá stavba včetně všech technologií bude předaná do patnácti měsíců, tedy do září příštího roku," dodal Reichstädter. Zahájení provozu centra je v plánu od ledna roku 2014. Už nyní se ale připravují projekty a týmy lidí, kteří na nich mají pracovat.

A na co přesně se vědci v jihlavském centru zaměří? Laboratoře zaměřené na technologie v energetice propojí podniky se školami a výzkumem. Odborníci v bílých pláštích budou v laboratořích například testovat využití bioplynu v energetice a v dopravě nebo účinnost kotlů a různých druhů paliv. Zabývat se ale budou třeba i materiálovým inženýrstvím a biochemií.

Věděcká centra v Jihlavě

Jejich stavba vyjde zhruba na 420 milionů korun. Tři čtvrtě částky by měla poskytnout Evropská Unie.

Bádat se zde bude v oblasti energetiky, přičemž podílet se budou i firmy z regionu.

Mezi hlavní partnery vědeckotechnického parku patří Mendelova univerzita v Brně a pražské České vysoké učení technické. Centrum by však měli zaplnit především vědci přímo z Vysočiny. Tím se omezí odliv vzdělaných lidí z regionu.

"Specifikaci laboratoří máme možnost modifikovat podle potřeb partnerů," uvedl Jan Rakušan, předseda představenstva Energoklastru, který projekt zastřešuje.

Chytré hlavy chtějí lovit už ve školních lavicích

V jihlavském parku najde práci přes 50 lidí a dalších až 200 míst by mělo vzniknout u firem, které s vědeckotechnickým parkem budou spolupracovat. "To přináší nové pracovní příležitosti pro vysokoškolsky vzdělané lidi," řekl jihlavský primátor Jaroslav Vymazal.

Že by podobné centrum vědy v Jihlavě a kraji nenašlo uplatnění, prý nehrozí. Podle Rakušana už nyní Energoklastr jedná s významnými zájemci. Podle informací MF DNES je mezi nimi například i přední světová firma v oblasti inovací Honeywell, ale i podniky, které v Jihlavě, i jinde na Vysočině, již dnes mají svou výrobu.

Podle náměstka hejtmana Libora Joukla je centrum vědy pro Vysočinu důležité. "Výrobní podnik jak přijde, tak zase může odejít. Ale výzkumné a vývojové pracoviště s lidskými kapacitami už nikdo neodstěhuje, to už tady vždy bude, i s těmi lidmi," myslí si Joukl.

"Vzdělaní lidé často zůstávají po vystudování kvůli práci v Praze nebo v Brně, na Vysočině nemají možnosti uplatnění," je si vědom handicapu kraje Rakušan. A chce proto budoucí "mozky" lovit už na středních školách. "Je to běh na dlouhou trať, vyhledávání talentů a práce s nimi," dodal Rakušan.



Nejčtenější

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...



Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Náměstek hejtmana Pacal se vrací z Jihlavy do Třebíče. Bude starostou

Nový náměstek pro regionální rozvoj Pavel Pacal.

Krajskou vládu čeká další personální změna. Po vynucené výměně na postu náměstka hejtmana za hnutí ANO nyní míří zpět...

Dárek ke sto letům. Hra Horáckého divadla prozkoumá kult svatého Václava

Hlavní postavou inscenace je mladý pražský arcibiskup, který se rozhodl, že...

Druhou autorskou inscenací, která by mohla být nejspíš i vrcholem celé sezony Horáckého divadla v Jihlavě, je jevištní...

Občanští demokraté v Brodě udělali nečekaný veletoč, dohodli se s ANO

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl by hlasoval pro poskytnutí finanční podpory...

Po volbách vypadalo sestavení vládnoucí koalice v Havlíčkově Brodě jednoduše, ale teď se začíná notně komplikovat....

Najdete na iDNES.cz