Kříž na hrob na jihlavském hřbitově je vyroben z mrákotínské žuly. Je na něm

Kříž na hrob na jihlavském hřbitově je vyroben z mrákotínské žuly. Je na něm celkem 17 jmen obětí poválečného násilí u Dobronína. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie vydala příbuzným pozůstatky z Budínky, v sobotu bude pohřeb

  • 2
Na jihlavském Ústředním hřbitově v sobotu pohřbí poválečné oběti z louky Budínka u Dobronína. Budou uloženy ostatky 12 lidí. Případ se blíží k uzavření, Němce údajně ubili členové Revolučních gard.

Policie tento týden vydala na žádost příbuzných kosterní pozůstatky dvanácti lidí, které byly nalezeny před dvěma roky v hromadném hrobě na louce Budínka u Dobronína. Převzala je pohřební služba.

Vývoj případu Budínka

Léto 2009 - Na základě oznámení nezávislého novináře Miroslava Mareše, svědectví a mapy Johanna Nieblera z německé strany začíná policie vyšetřovat případ údajné poválečné vraždy.

Srpen 2010 - Na Budínce byl nalezen masový hrob. Potvrdilo se, že tam budou ostatky obětí.

Květen 2011 - Ve druhé dobronínské lokalitě, U Viaduktu, začíná archeologický průzkum. Hrob se na tomto místě potvrdil.

Červenec 2011 - Vyrostl v pořadí již druhý kříž na louce u Dobronína, tentokrát ale bytelnější, železný. Ten dřevěný v březnu 2011 někdo znehodnotil a rozřezal.

Říjen 2011 - Desítka členů České strany národně sociální natřela kříž na růžovo.

Listopad 2011 - Kriminalistický ústav dokončil genetický posudek ostatků údajných poválečných obětí.

Září 2012 - Policie případ stále ještě neuzavřela. Výsledky lze očekávat brzy.

"Ostatky posledního nalezeného těla, u něhož nebyla zjištěna totožnost, převzal Obecní úřad v Dobroníně," řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ostatky Němců údajně zavražděných na konci války byly vydány, protože je příbuzní chtějí pohřbít. Soukromý pietní akt se bude konat v sobotu v Jihlavě.

"Vydání proběhlo po předchozím souhlasu dozorující státní zástupkyně," uvedla Čírtková. Doplnila, že trestní řízení v této záležitosti ukončeno nebylo, ale kosterní pozůstatky už pro jeho další průběh nejsou potřeba.

Podle mluvčího Krajského státního zastupitelství v Brně Hynka Olmy jsou stále prověřovány okolnosti, za kterých byla údajně u Dobronína spáchána vražda. Bližší informace k tomuto případu podle mluvčího zastupitelství zatím podávat nebude. Mimo jiné prý čeká na reakci orgánů činných v trestním řízení v Německu.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky, údajně Němců zavražděných na konci války Revolučními gardami, vyzvednuty předloni v srpnu. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Antropologové to nepotvrdili. Kriminalistický ústav v Praze podle dostupných údajů ukončil zkoumání pozůstatků loni.

Ostatky 12 lidí, které se podařilo identifikovat podle vzorků DNA, budou uloženy do společného hrobu v Jihlavě. Na stejném hřbitově budou o něco později pohřbeny také pozůstatky třináctého těla, které převzal Dobronín.

Převzetí ostatků potvrdil dobronínský starosta Ivan Sehnal (bezpartijní). Uvedl, že podle pondělního rozhodnutí zastupitelstva si obec na jihlavském hřbitově pronajme samostatný hrob. Měl by být blízko hrobu pronajatého německou stranou. Ostatky jsou zatím v pohřebním ústavu, termín jejich uložení na hřbitově podle starosty ještě nebyl stanoven.

Pokud jde o zřízení pietního místa na louce Budínka, pak je Ivan Sehnal pro. "Neříkám, že by tam nutně měl zůstat stávající železný kříž. S tím, aby se i tam zřídilo pietní místo, problém nemám," pravil dobronínský starosta.