Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se myši prokousávaly tělem. V Jihlavě se otevřelo vojenské vězení

  8:27aktualizováno  8:27
V unikátním jihlavském vojenském vězení z roku 1869 ožila historie věznění a mučení. Návštěvníci v něm uvidí například takzvanou kacířskou vidličku. Bývalá šatlava, která sloužila až do devadesátých let minulého století, si i kvůli zanedbané údržbě zachovala původní vzhled.

Bývalá šatlava se v Jihlavě zachovala v podobě z 19. století. Nově se v ní otevřela expozice přibližující nejrůznější druhy mučení a trýznění vězňů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Unikátní zachovalou vojenskou „basu“ v podobě z roku 1869 mohou zřejmě poprvé v historii bezpečně navštívit i civilisté. Bývalé vojenské vězení se shodou šťastných okolností zachovalo v takřka původním stavu ve dvoře bývalých kasáren v jihlavské Křížové ulici.

Pro zpestření je uvnitř malinkého vězení umístěna expozice přibližující na replikách mučicích nástrojů a pomalovaných figurínách trýzněných vězňů řadu historických druhů mučení.

V jedné z místností je například pomocí plastových figurín a množství barviv zinscenován výslech a mučení historicky doloženým jihlavským katem Wolfem Sokolem Blatenským, sledovaný městským písařem.

Ve vězení strávil tři týdny. Po letech se přišel podívat

Zatím není známo, že by se někde v Česku podobně dochovalo vězení z prvních desetiletí vlády Františka Josefa I.

„Budova se mohla zachovat proto, že o ni nejevil nikdo zájem. Ještě na konci osmdesátých let sloužila jako vojenská ‚basa‘, ale když tento areál v roce 1990 po více než dvou staletích opustila armáda, stála tato nenápadná stavba mimo všeho dění. Naposledy v ní byl uskladněn stavební materiál,“ řekl spoluprovozovatel vojenské věznice Josef Dvořák.

Fotogalerie

Zmínil, že po otevření věznice pro návštěvníky před několika dny přišel i člověk, který byl ve zdejších někdejších kasárnách na vojně a v této „base“ si odseděl třítýdenní trest.

Armáda ani pozdější vlastníci areálu do budovy prakticky neinvestovali, tím ji uchránili v její autenticitě.

Jednotlivé cely uzavírají šedě natřené žaluziově sestavené dřevěné dveře s cedulkami a malým kulatým otvorem ve výši očí, dveřní portály jsou obtažené černou linkou, chodba je do výše jednoho metru vymalovaná béžovou barvou, stejně jako některé cely, jiné jsou natřené u země nazeleno. Na chodbě jsou mezi celami šedá dvířka, za kterými bývala malá kamna, od nichž šlo topnými kanálky do cel teplo.

V každé cele je vysoko posazené zamřížované okno, na střeše jsou cihlové komíny s členitými hlavami.

S údržbou si hlavu nelámali. Proto je vězení jako před 150 lety

Vojáci areál využívali od roku 1781, kdy byl zdejší bývalý dominikánský klášter v rámci josefínských kasáren přidělen armádě, která zde zbudovala takzvaná Velká kasárna. Vystřídala se zde řada pluků a praporů, stejně tomu bylo i v období protektorátu a po druhé světové válce.

„Vojáci tady zřejmě opravovali stylem: kde je na zdi namalovaná čára, tam ji obtáhneme, kde jsou dvířka, tam je natřeme. Proto to dodnes vypadá tak, jako před 150 lety,“ řekl už před časem jeden z pracovníků jihlavské stavební firmy PSJ, která je vlastníkem bývalého vojenského vězení.

Využitelnost stavby je sporná, právě zprovoznění expozice o dobovém vězeňství je podle odborníků jednou z lepších variant. Nyní otevřená expozice je prvním pokusem.

„Návštěvníci tady mohou vidět, jak se mučilo vodou či deskou zatíženou kameny nebo pomocí myší, které se prokousávaly tělem trýzněného. Máme tady i repliku mučicího osla čili trámu s ostrou hranou, na kterou byl vězeň posazen se závažími na nohách. Je zde i napodobenina kacířské vidličky, která při pohybu probodávala mučenému krk a hrudník,“ vypočítala průvodkyně svérázným vězeňským muzeem Jiřina Dvořáková.

Jihlavskou vojenskou šatlavu je možné navštívit každý víkend a o prázdninách či ve volných dnech. Prohlídky jsou každou hodinu, vstupné prodávají ve strašidelném bludišti, do kterého je vstup ze dvora.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz