Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když se myši prokousávaly tělem. V Jihlavě se otevřelo vojenské vězení

  8:27aktualizováno  8:27
V unikátním jihlavském vojenském vězení z roku 1869 ožila historie věznění a mučení. Návštěvníci v něm uvidí například takzvanou kacířskou vidličku. Bývalá šatlava, která sloužila až do devadesátých let minulého století, si i kvůli zanedbané údržbě zachovala původní vzhled.

Bývalá šatlava se v Jihlavě zachovala v podobě z 19. století. Nově se v ní otevřela expozice přibližující nejrůznější druhy mučení a trýznění vězňů. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Unikátní zachovalou vojenskou „basu“ v podobě z roku 1869 mohou zřejmě poprvé v historii bezpečně navštívit i civilisté. Bývalé vojenské vězení se shodou šťastných okolností zachovalo v takřka původním stavu ve dvoře bývalých kasáren v jihlavské Křížové ulici.

Pro zpestření je uvnitř malinkého vězení umístěna expozice přibližující na replikách mučicích nástrojů a pomalovaných figurínách trýzněných vězňů řadu historických druhů mučení.

V jedné z místností je například pomocí plastových figurín a množství barviv zinscenován výslech a mučení historicky doloženým jihlavským katem Wolfem Sokolem Blatenským, sledovaný městským písařem.

Ve vězení strávil tři týdny. Po letech se přišel podívat

Zatím není známo, že by se někde v Česku podobně dochovalo vězení z prvních desetiletí vlády Františka Josefa I.

„Budova se mohla zachovat proto, že o ni nejevil nikdo zájem. Ještě na konci osmdesátých let sloužila jako vojenská ‚basa‘, ale když tento areál v roce 1990 po více než dvou staletích opustila armáda, stála tato nenápadná stavba mimo všeho dění. Naposledy v ní byl uskladněn stavební materiál,“ řekl spoluprovozovatel vojenské věznice Josef Dvořák.

Fotogalerie

Zmínil, že po otevření věznice pro návštěvníky před několika dny přišel i člověk, který byl ve zdejších někdejších kasárnách na vojně a v této „base“ si odseděl třítýdenní trest.

Armáda ani pozdější vlastníci areálu do budovy prakticky neinvestovali, tím ji uchránili v její autenticitě.

Jednotlivé cely uzavírají šedě natřené žaluziově sestavené dřevěné dveře s cedulkami a malým kulatým otvorem ve výši očí, dveřní portály jsou obtažené černou linkou, chodba je do výše jednoho metru vymalovaná béžovou barvou, stejně jako některé cely, jiné jsou natřené u země nazeleno. Na chodbě jsou mezi celami šedá dvířka, za kterými bývala malá kamna, od nichž šlo topnými kanálky do cel teplo.

V každé cele je vysoko posazené zamřížované okno, na střeše jsou cihlové komíny s členitými hlavami.

S údržbou si hlavu nelámali. Proto je vězení jako před 150 lety

Vojáci areál využívali od roku 1781, kdy byl zdejší bývalý dominikánský klášter v rámci josefínských kasáren přidělen armádě, která zde zbudovala takzvaná Velká kasárna. Vystřídala se zde řada pluků a praporů, stejně tomu bylo i v období protektorátu a po druhé světové válce.

„Vojáci tady zřejmě opravovali stylem: kde je na zdi namalovaná čára, tam ji obtáhneme, kde jsou dvířka, tam je natřeme. Proto to dodnes vypadá tak, jako před 150 lety,“ řekl už před časem jeden z pracovníků jihlavské stavební firmy PSJ, která je vlastníkem bývalého vojenského vězení.

Využitelnost stavby je sporná, právě zprovoznění expozice o dobovém vězeňství je podle odborníků jednou z lepších variant. Nyní otevřená expozice je prvním pokusem.

„Návštěvníci tady mohou vidět, jak se mučilo vodou či deskou zatíženou kameny nebo pomocí myší, které se prokousávaly tělem trýzněného. Máme tady i repliku mučicího osla čili trámu s ostrou hranou, na kterou byl vězeň posazen se závažími na nohách. Je zde i napodobenina kacířské vidličky, která při pohybu probodávala mučenému krk a hrudník,“ vypočítala průvodkyně svérázným vězeňským muzeem Jiřina Dvořáková.

Jihlavskou vojenskou šatlavu je možné navštívit každý víkend a o prázdninách či ve volných dnech. Prohlídky jsou každou hodinu, vstupné prodávají ve strašidelném bludišti, do kterého je vstup ze dvora.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz