Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Seniory chtějí v Jihlavě u fotbalového stadionu i v nemocnici

  11:27aktualizováno  11:27
Kraj Vysočina hodlá postavit nový domov důchodců v areálu jihlavské nemocnice. Dvě třetiny lůžek mají být pro lidi s demencí. Zařízení, které vyjde na asi sto padesát milionů korun, má začít fungovat v roce 2020.

Takto by měl podle vizualizace jihlavský fotbalový stadion vypadat. V nové tribuně bude mimo jiné umístěn i domov pro seniory. | foto: FC Vysočina Jihlava

Zhruba 750 metrů vzdušnou čarou. Tak daleko od sebe by mohly v Jihlavě stát dva nové domovy pro seniory. Jeden plánuje v areálu nemocnice zřídit Kraj Vysočina, ten druhý chce jen o kousek dál v rámci nové tribuny fotbalového stadionu vystavět prvoligový klub FC Vysočina.

Pro město, které se dlouhodobě potýká s nedostatečnou kapacitou lůžek pro seniory, by šlo o výrazný průlom. Je však otázkou, zda oba projekty nakonec dojdou až ke zdárnému konci.

Fotbalisté se totiž nijak netají tím, že by pro svůj záměr rádi získali dotaci právě od kraje.

Dva plány na domov důchodců v Jihlavě

V areálu nemocnice
Tento domov je určen pro seniory, kteří vyžadují neustálou zdravotní péči. Má mít 120 lůžek, z toho 80 pro pacienty s demencí.

U fotbalového stadionu
Komunitní bydlení pro stále ještě aktivní seniory. K dispozici mají mít 44 lůžek nebo také zimní zahradu. V plánech je zde i deset startovacích bytů pro sociální účely.

„Vždycky se může stát, že nás kraj finančně nepodpoří. Ale myslím, že jsou tam moudří lidé, kteří poznají, že jde o dobrý nápad. Vysočina takové stavby potřebuje. Rozhodně nejsme konkurencí pro krajský domov důchodců,“ uvedl ředitel FC Vysočina Zdeněk Tulis.

„Jde o dva projekty pro rozdílnou klientelu,“ tvrdí také náměstek hejtmana Vladimír Novotný.

Oba projekty skutečně míří na trochu jinou skupinu seniorů.

Zatímco fotbalisté chtějí v tribuně nabídnout ještě aktivním důchodcům komunitní bydlení s pečovatelskou službou, krajské zařízení se má specializovat zejména na ty, kteří už nejsou soběstační.

„Nový domov by v budoucnu mohl disponovat až 120 lůžky, z toho 80 by jich bylo se zvláštním režimem,“ pronesl o záměru v areálu nemocnice Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb.

Lůžka se zvláštním režimem jsou určena pro lidi trpící demencí, převážně se jedná o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Těchto míst je v Kraji Vysočina kritický nedostatek. Například Domov ve Ždírci u Jihlavy pečuje o 70 lidí s demencí, zájem však vysoce převyšuje jeho kapacitu. „Momentálně evidujeme 150 žadatelů,“ spočítala Martina Matějková, ředitelka Domova Ždírec.

Navíc Jihlavsko na celé Vysočině vychází nejhůře, i co se týče „běžných“ míst v domovech pro seniory. Zatímco například na Pelhřimovsku připadá pětačtyřicet lůžek na tisíc obyvatel starších 65 let, na Jihlavsku je to podle statistik Kraje Vysočina 21,43 lůžka.

„Proto by nové zařízení v Jihlavě bylo opravdu hodně potřeba,“ argumentuje Matějková.

Stavět se začne nejdříve za dva roky

Právě jí vedený Domov ve Ždírci byl pověřen tím, aby celý projekt v areálu nemocnice zastřešil.

V současné době je vše na samotném začátku. Není připravená projektová dokumentace ani výběrové řízení na jejího dodavatele. Podle ideálního scénáře by během příštích dvou let měly být ukončeny všechny administrativní záležitosti a v roce 2018 se začne stavět. Otevření je plánováno na 1. leden 2020.

„Náklady by se měly pohybovat nad milionem korun na jedno lůžko, celá stavba tak vyjde zhruba na 150 milionů,“ propočítal náměstek hejtmana Novotný.

Kraj Vysočina by rád investici financoval s přispěním evropských fondů a předloží také žádost o dotaci ze státního rozpočtu.

Jediné, co je zatím jisté, je místo, kde by měl domov vyrůst. Vytipována byla volná plocha v areálu jihlavské nemocnice v blízkosti domova s pečovatelskou službou.

„Lokalita je vybrána velmi dobře, protože většina lidí v domově je závislá na lékařské péči,“ pochvaluje si Martina Matějková. Vedení nemocnice záměr podporuje. „Jsme rozhodně pro plánovanou stavbu domova důchodců. Kladně hodnotíme, že jej kraj chce provázat s nemocnicí. Navíc máme ambice v souvislosti s touto stavbou do budoucna dobudovat pavilon geriatrické a následné péče a rehabilitace,“ uvedl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

Kraj Vysočina nyní zřizuje jedenáct domovů pro seniory, které mají 1 014 míst. V regionu je rovněž 274 lůžek se zvláštním režimem.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Najdete na iDNES.cz