Prezident Edvard Beneš (vlevo) a dr. Milan Hodža na Pražském hradě 31. prosince...

Prezident Edvard Beneš (vlevo) a dr. Milan Hodža na Pražském hradě 31. prosince 1937. | foto: ČTK

V Jihlavě platí nařízení z roku 1942. Sebralo pocty premiérům

  • 0
Dlouhých 69 let po válce v Jihlavě stále platí rozhodnutí z okupačního roku 1942. Tehdy v srpnu zrušili na radnici čestné občanství města prvorepublikovým premiérům Milanu Hodžovi a Janu Černému. Podle renomovaných historiků by si zasloužili, aby jim krajské město poctu po dlouhé době vrátilo.

"Za sebe jsem si zcela jist, že jejich čestné občanství by Jihlavě slušelo," uvedl spisovatel a historik Pavel Kosatík, který je garantem seriálu MF DNES Učebnice českého století.

S Kosatíkem naprosto souhlasí i Petr Blažek, historik Ústavu pro studium totalitních režimů. "Zcela jistě by si to zasloužili," sdělil Blažek. A podporuje otevření jihlavské debaty na toto téma.

Tehdy v roce 1942 přišli o čestné občanství Jihlavy i prezidenti T. G. Masaryk a Edvard Beneš. Druhému jmenovanému bylo obnoveno a předáno přímo na Pražském hradě hned po válce v roce 1945. T. G. Masaryk musel čekat podstatně déle, až do roku 2011.

Jan Černý (1874-1959), český politik a státní činitel. Na snímku na karlovarské kolonádě v roce 1934, kdy byl předsedou úřednické vlády.

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) uznává, že Hodža a Černý byli významnými politiky. Vedení Jihlavy jim ve třicátých letech udělilo poctu za jejich práci pro Československo.

"Určitě by si minimálně otevření debaty na uvedené téma zasloužili. Jejich přínos pro demokratickou společnost je již možno hodnotit s dostatečným odstupem, a proto bude také důležité znát názor historiků. Jsem pro otevření této debaty," uvedl Vymazal.

Jan Černý se stal premiérem dvakrát. Nejprve v roce 1920 a podruhé v roce 1926. "Zasloužil se o potlačení revolučního radikalismu a rychlou konsolidaci vnitropolitických poměrů v prvních letech fungování tehdejšího Československa. Významně se podílel na přípravě i provedení reformy politické správy z roku 1928," uvádí se na webu Vlády ČR. Černý zemřel v roce 1959.

Milan Hodža byl slovenský politik. Jako ministerský předseda působil od listopadu 1935 do září 1938. Následně emigroval do Francie. Později odjel do USA, kde v roce 1944 zemřel. Byl pochován na českém hřbitově v Chicagu. Pohřební řeč tehdy pronesl ministr zahraničí exilové vlády Jan Masaryk.

Přesně 58 let po pohřbu v Chicagu byly na základě Hodžova přání jeho ostatky převezeny na Slovensko, kde byly slavnostně uloženy na Národním hřbitově v Martině 28. června 2002.