Jorkšírka Maggie se při své procházce nakazila nebezpečnou parvovirózou....

Jorkšírka Maggie se při své procházce nakazila nebezpečnou parvovirózou. Naštěstí se ke zvěrolékaři dostala včas a v nejbližších dnech by měla být v pořádku. | foto: archiv Jany Vokounové

Viry útočí v zimě i na psy. V Jihlavě jim škodí parvoviróza

  • 2
V posledních dnech je největším strašákem pro majitele psů v krajském městě Vysočiny parvoviróza. Nakažlivému onemocnění, které může velice rychle způsobit smrt zvířete, se nejvíc daří právě v zimních měsících.

Ne všechny nevyžádané e-maily musí co nejrychleji skončit v koši. Zvlášť ty, které člověka nabádají k zodpovědnosti k svému zdraví či zdraví psího miláčka. Své o tom teď ví také majitelka jorkšíří slečny Jana Vokounová z Jihlavy.

„Přišla mi zpráva, která nabízela možnost nechat přeočkovat psa proti parvoviróze, ale já ho smazala. Nepovažovala jsem to za důležité,“ pustila se do vyprávění svého příběhu. „Věděla jsem, že Maggie má očkování proti psince a vzteklině, a tak jsem nějakou parvovirózu neřešila,“ přiznala.

Co je parvoviróza?

Jedná se o silně nakažlivé virové onemocnění psů, které se projevuje těžkými krvavými průjmy a úporným zvracením. Bez léčby vede tato nemoc k dehydrataci a úhynu zvířete. U malých štěňat může parvoviróza způsobit také postižení srdce nebo náhlou smrt. Původcem onemocnění je virus z čeledi Parvoviridae. Zdrojem je zejména trus infikovaných psů. Proti nemoci existuje účinné očkování.

Jenže to byla chyba, kterou její fenka málem zaplatila životem. Jen pár dnů poté, co e-mail s podrobnými informacemi o hrozbě infekční choroby smazala, se u Maggie nemoc projevila.

„Měla příznaky, jaké bývají u otravy, což mi pak potvrdil i zvěrolékař, že se zmíněná nemoc takhle projevuje. Najednou začala být divná, apatická, zvracela krev. Šla jsem s ní rychle k doktorovi, který se podíval do papírů a oznámil mi: To je přesně ten případ. Jdete pozdě. Lepší naočkovat měsíc dopředu než čtrnáct dnů po,“ svěřila se.

Hned poté dostala fenka injekci s očkovací vakcínou a navrch přidal zvěrolékař také antibiotika. „Odcházela jsem z ordinace s tím, že ji mám sledovat, protože se prý často stává, že druhý den psovi trochu otrne. A když pak třetí den působí zase divně, tak to majitel neřeší. Jenže čtvrtý den je potom pes mrtvý,“ uvedla Vokounová. „Mám o ni samozřejmě strach. Ale věřím, že bude v pořádku. Každopádně mě mrzí, že jsem to nechala dojít takhle daleko,“ dodala kajícně.

Fenka se podle ní musela nakazit venku. „Asi někde něco olízla. Teď už vím, že byla chyba uklidňovat se tím, že je to v podstatě bytový pes, se kterým vyběhnu jenom před barák a hned zase domů. A že tedy není tak ohrožený jako ten, co lítá venku hodiny,“ poznamenala.

Jednou neznamená napořád

Nejohroženější jsou v souvislosti s parvovirózou hlavně štěňata. Tvrdí to alespoň veterinářka Lucie Parkanová. Jen výjimečně vir zaútočí na psa, který byl očkovaný.

„I když se samozřejmě může stát, že vakcína selže. Co vím od kolegů, tak jsou takové případy, kdy byla parvoviróza prokázána i přes to, že štěně na ni bylo očkované,“ uvedla. První vakcinace se prý provádí ideálně v šesti týdnech věku štěněte. „A poté je potřeba ještě dvakrát po zhruba třech až čtyřech týdnech přeočkování,“ vysvětlovala zvěrolékařka. „V žádném případě však nelze mluvit o doživotní imunitě, je potřeba psa dále každý rok přeočkovat. V dospělosti přitom stačí třeba jednou za dva roky,“ popsala Parkanová.

Parvoviróza se u psů projevuje intenzivními krvavými průjmy a zvracením. U zvířete tak brzy dochází k dehydrataci a apatii.

„V ordinaci jsme případy parvovirózy zaznamenali. Říká se, že jich bylo v poslední době víc, ale to nemůžu vyloženě potvrdit,“ hlásil jihlavský veterinář František Kostka, který pracuje také jako veterinární patolog v laboratoři veterinárního ústavu.

Další veterinářka Petra Ortová má ovšem jinou zkušenost. „Ano, objevily se případy parvovirózy. Je to problém hlavně velkých chovů a útulků, kde je více štěňat,“ upozornila. Obecně platí, že přes zimu je výskyt viróz častější. „Virus v zimě déle vydrží, chlad ho konzervuje. Navíc málo svítí sluníčko a řadu virů ničí právě ultrafialové záření,“ vysvětloval Kostka.