Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šampioni v kanárčím zpěvu musí umět zpívat hluboko, pomalu a potichu

  18:20aktualizováno  18:20
Maximálně soustředěná porota, čtyři dobře naladění zpěváci a za dveřmi venku jejich pořádně nervózní majitelé... Přesně tak to v těchto dnech vypadá v Penzionu Jantar v Havlíčkově Brodě. Až do neděle se tu koná 80. mezinárodní mistrovství České a Slovenské republiky ve zpěvu harckých kanárů.

Soutěž ve zpěvu harckých kanárů v Havlíčkově Brodě. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Jde o jedno z plemen, které se chová pouze pro zpěv,“ vysvětluje organizátor možná nejstarší chovatelské soutěže v tuzemsku Ladislav Svoboda. „Absolutně nezáleží na tom, jak který kanár vypadá. Rozhoduje čistě to, jak umí zpívat,“ doplňuje.

Pro nezasvěceného může pohled na malou místnost, v níž za stolem sedí bez jediného slova čtveřice posuzovatelů s tužkou v ruce a bodovací listinou před sebou, působit přinejmenším zvláštně.

„Jo, v dnešní době už jsme takoví divní exoti. Pipláme se s kanáry, zatímco většina ostatních sedí u počítače,“ usmívá se Svoboda.

Pětačtyřicet chovatelů z Česka, Slovenska a Rakouska přivezlo na Vysočinu celkem 200 „zpěváků“. „Kolekci tvoří vždycky čtyři kanáři, kteří jsou zavřeni do samostatných přihrádek. Jejich zpěv se pak skládá z jednotlivých túr, což jsou zvlášť bodované úseky,“ sype ze sebe Svoboda.

Klece musí být čisté, aby si umělec místo zpěvu nehrál

Jedno takové vystoupení podle něj trvá třicet minut, přičemž porotci musí jednak bedlivě poslouchat, ale zároveň také sledovat, který z kanárů zrovna zpívá. „Za den těch kolekcí poslechnou a obodují sedmnáct, takže večer toho mají potom opravdu dost,“ prozrazuje.

Fotogalerie

Během soutěžení nesmí do místnosti nikdo chodit, aby nevyvedl zpěváky z rytmu. „Není to vůbec jednoduché. Těsně před vystoupením se musí klec pořádně vyčistit a odebrat z ní krmítka. Někdy může zapomenuté semínko všechno pokazit. Kanár si s ním třeba deset minut hraje a nezpívá. Prostě nic ho nesmí rozptylovat,“ vysvětluje Svoboda s dodatkem, že dar zpívat mají pouze samci.

Laik rozdíl ve výkonu nepozná, ovšem školený posuzovatel má okamžitě jasno. „Zpěv harckého dutopěvce má být hluboký, tichý a pomalý,“ upozorňuje odborník. „Proto je potřeba už na začátku z chovu vyřadit všechny chybaře. Ti pak většinou končí v obchodech s domácími mazlíčky a domů si je kupují lidé, kteří mají rádi výraznější projev,“ doplňuje s úsměvem.

Ti nejlepší vystoupí na koncertě pro veřejnost

Soutěž ve zpěvu harckých kanárů se v Havlíčkově Brodě poprvé konala v roce 1936 a od té doby se do města pravidelně vrací. „Pokaždé soutěží samečci narození v předchozím roce. V listopadu se začíná s tréninkem a v lednu je potom mistrovství. Během třiceti minut se ukáže, jestli to byl pro chovatele úspěšný rok, nebo ne,“ hlásí Svoboda.

Vítěznou kolekci od nejúspěšnějších soutěžících si pak může na konci každého mistrovství poslechnout také veřejnost. A výjimkou nebude ani letošní ročník.

„V sobotu a v neděli začínáme vždy v 10 a ve 14 hodin,“ zve zájemce Svoboda. „Nicméně je potřeba mít na paměti, že během vystoupení není možné nikoho do místnosti pouštět, proto je lepší dorazit včas. Případně si počkat na další kolekci,“ vzkazuje.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Najdete na iDNES.cz