Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

S kým chodil statečný Kubiš? Pohled do jeho soukromí nabízí nová expozice

  19:09aktualizováno  19:09
Dívčí rukavičky a fotografie sester Vaculíkových. I tyto artefakty uvidí návštěvníci nové stálé expozice v rodném domě Jana Kubiše. Jednoho z mužů, kteří za druhé světové války spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Dolní Vilémovice otevřely novou expozici Jana Kubiše. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Za těmi rukavičkami je příběh, který víc než sedmdesát let znala jen rodina Vaculíkových z Opavska. „Je za nimi jedna osudová láska. Jan Kubiš ji prožíval těsně před válkou, když byl ještě v Československu. Týká se dívky, kterou potkal v době svého nasazení v pohraničí. Sloužil v okolí Nového Jičína na Opavsku u XIII. strážního praporu,“ uvedl historik z Vojenského historického ústavu Zdeněk Špitálník, kurátor stálé expozice.

Kubiš tehdy střežil výstavbu pohraničního opevnění. I v té době se tam mimochodem střetával se skupinkami zfanatizovaných henleinovců. Vyvíjeli poměrně intenzivní činnost, snažili se trávit studny a podobně, znepříjemňovat výstavbu opevnění.

Fotogalerie

„Nebyla to jen služba, ale taky vycházky. A jedno z těch blízkých míst byl právě Nový Jičín, kde potkal Aurélii Vaculíkovou a za krátko i její sestru Vilmu, se kterou začal chodit. Janovi bylo pětadvacet let, Vilma byla proti němu mladinká,“ uvedl Špitálník. Rodina Vaculíkových v Novém Jičíně vlastnila dva obchody se zeleninou.

Milostný příběh skončil v době, kdy Kubiš musel opustit pohraničí z důvodu záboru německou armádou. Krátce nato ho propustili z armády, protože vojsko výrazně snižovalo počty, a to zejména u hranic. Jan se vrátil do vnitrozemí do rodných Dolních Vilémovic. S Vilmou se kvůli tomu rozešel, doporučil jí podle všeho jiného muže, kterého si ona později opravdu vzala.

„Říkal, že to s ním bude mít jistější. K tomu existuje jeden z dopisů, které byly náhodou spolu s jinými materiály a fotkami nedávno nalezeny pod schodem při rekonstrukci Kubišova rodného domu,“ upozornil historik.

„Přitom zpočátku ten dopis byl pro nás záhadou, protože je z třetiny silně poškozený. Polovina je hůře čitelná. Z textu je zřejmé, že jde o psaní od dívky, která Kubiše doopravdy milovala,“ říká Špitálník.

Rozchod Vilmu hodně mrzel. „Máme i fotografie obou sester plus Janův zápis z památníku z roku 1938. Zároveň neteř paní Vaculíkové předala do sbírek rodného domu dárek – rukavičky, které měla Vilma na první schůzce s Janem Kubišem,“ doplnil Špitálník.

Medailonek na krk dívky ukryly

Vilma se vdala, obě sestry se dožily vysokého věku. Údajně je celý život trápilo, že se o Janu Kubišovi příliš nemluvilo. A když už, tak to nebylo úplně hezké, atentát byl totiž vnímán rozporuplně.

Samozřejmě nikdo nezpochybňoval hrdinství, ale vždycky tam byl dovětek o politickém pozadí – na příkaz Londýna vykonali tuhle akci, která ohrozila domácí odboj. Londýnská vláda využila nadšení mladých kluků a posílala je na smrt.

Když se stal atentát, v novinách se po dopadení atentátníků v pražském kostele na příkaz gestapa objevily fotografie z jejich legitimací včetně pravých jmen. Obě dívky samozřejmě v novinách svou dávnou lásku poznaly. Měly nějaké drobnosti jako upomínku na něj, medailonek na krk, korespondenci a podobně. Ze strachu to hned ukryly, ale po válce už se nic nenašlo.

„Rukavičky byly významná cennost. Vilma na Jana vzpomínala celý život, byl pro ni evidentně osudovou a nenaplněnou láskou. Když se objevila zmínka o něm, byla dojatá. Údajně, když manželovi něco vytýkala, říkával: No jo, já nejsem Jan, viď?“ přidal střípek Zdeněk Špitálník.

Dodnes žije bratr obou sester, kterému tehdy bylo deset let, když Jan Kubiš s dívkou randil. „Na Jana si pamatuje dobře. Popisuje ho stejně jako všichni ostatní, co se s Kubišem setkali. Statný, dobře rostlý chlap, usměvavý, sympatický, četař déle sloužící, se kterým se dalo pochlubit,“ zmínil kurátor expozice v Dolních Vilémovicích.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Stáli jsme nedaleko hranic a řešili, jestli se vrátit, vzpomíná hokejová legenda

Bývalý hokejový obránce Jan Suchý vzpomíná nejen na bouřlivý srpen 1968, ale...

Nejlepší roky své kariéry prožil v době, kdy hokej byl snad jedinou možností, jak dát co proto nenáviděným „Rusákům“....

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz