Důl Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku (1. dubna 2011)

Důl Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku (1. dubna 2011) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V dole Rožná je uranu ještě nejméně na pět let, oznámili těžaři

  • 4
Vedení těžařského podniku Diamo oznámilo, že v dole Rožná v Dolní Rožínce na Žďársku jsou zásoby uranu ještě nejméně na pět let. Zásoby rudy v posledním evropském uranovém dole jsou tak větší, než se dosud očekávalo.

"Před třemi lety jsme otevřeli 23. patro, které původně mělo zůstat zavřené. V něm však postupně objevujeme nové a nové zásoby kvalitní uranové rudy," potvrdil ředitel státního podniku Diamo Jiří Jež.

Podle stávajících odhadů by tyto zásoby, jejichž hodnotu odhaduje na tři miliardy korun, měly vystačit minimálně na dalších pět let těžby.

Půl století s uranem

Šachta v Dolní Rožínce je stará přes 50 let. Podle vládního rozhodnutí z roku 2007 by těžba uranu měla pokračovat tak dlouho, dokud se vyplatí. Jen loni vydalo ložisko 224 tun uranu.

Ještě výnosnější by podle odborníků byla těžba v již uzavřeném dole ve Stráži pod Ralskem, kde se ale s obnovením těžby nepočítá. Sanace důlní lokality tam bude trvat ještě dalších 30 let.

"A rozhodně to neznamená, že s průzkumem končíme," dodal ředitel, který nevylučuje, že se v průběhu prací objeví ještě zásoby, o kterých se dnes neví. "Každý rok toho objevíme víc, než se vůbec vytěží," uvedl Jež.

"Objevení nových zásob uranu, to je skvělá zpráva," komentoval informaci starosta nedaleké Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska. Zánik tisícovky pracovních míst by se na míře nezaměstnanosti ve městě znatelně podepsal. Už dnes je v Bystřici nad Pernštejnem zhruba dvanáct procent lidí bez práce.

"Uranová ruda se tu těží přes padesát let a je dobře, že lidé, kteří v dolech pracují, mohou pokračovat dál ve své profesi, kterou umějí," je přesvědčen Karel Pačiska. Kvituje, že se uran dostal opět z útlumového režimu.

Pozitivně vnímá zprávu o další těžbě uranu také bývalý starosta Bystřice nad Pernštejnem, později senátor a dnes poslanec Josef Novotný. Ten dříve v uranových dolech sám pracoval.

"Každé prodloužení těžby je dobré nejen pro tento region, ale i pro ekonomiku státního podniku. Navíc pokračující těžbou si stát může vydělat na sanaci ložiska, na kterou v tuto chvíli nemá peníze. Jedná se zhruba o 15 miliard korun. To jsou ekologické dluhy státu, nikde nenapsané. Žádný účet s nimi nepočítá," upozornil poslanec Novotný.

Dolní Rožínka podle Novotného na tom, co do znečištění, není naštěstí tak špatně jako například Ralsko. "Pokud se těžbou na budoucí sanace dolů vydělá, znamená to navíc další pracovní místa pro ty pracovníky, kteří ji budou provádět," doplnil Novotný.