Třebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského kláštera

Třebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského kláštera | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V dílně uprostřed historické Třebíče vzniká Strahovský klášter

  • 6
V domku uprostřed křivolakých uliček historického třebíčského Podklášteří se rodí věrná kopie pražského Strahovského kláštera. U modeláře Stanislav Vrška si model objednali premostráti, kteří jej chtějí odhalit u příležitosti otevření Strahovské knihovny na začátku prosince.

Strahovský klášter založený roku 1140 je nejstarší premonstrátský v Čechách. Patří k našim nejvýznamnějším architektonickým památkám. Proč historicky první model tohoto rozlehlého komplexu vytváří právě zrovna modelář z Třebíče?

Třebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského klášteraTřebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského kláštera

Vrška udělal před pár lety unikátní model třebíčského židovského ghetta, památky UNESCO. "Tehdy se o tom hodně psalo a mluvilo. Zřejmě proto se na mě premonstráti obrátili. Jsem na to hrdý. Byla to výzva," vysvětlil osmašedesátiletý modelář

Vagony oken a desítky kelímků s barvou

"Tady mám téměř hotovou hlavní část kláštera. Vidíte dvě věže, knihovnu se vstupem, rajský dvůr," popisuje model Vrška. Členitá stavba má detailně propracovaná okna. "Těch jsou snad vagony. Stovky jsem jich zasadil určitě," zasměje se Vrška. K tomu musí připočíst desítky komínů, vikýřů.

Třebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského klášteraTřebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského klášteraTřebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského kláštera

Červené střechy září. "To je piplačka. Střechy jsou prejzové. Celá Malá Strana je známá právě prejzovými střechami," zmíní se Vrška, který používá k výrobě modelu lipové dřevo, kvalitní lepenku a modelářské barvičky. "Zatím jsem vypotřeboval tak šedesát kelímků barev," komentoval.

Třebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského kláštera

Na modelu zaujmou také stromy a květiny. "Strahov je zelený. Tady na zemi mi leží v krabicích ještě stovky stromů. Ty musím umístit na model. Toto je třeba lípa. Vypadá jaké živá, že?" otáčí Vrška v rukou na první pohled vzrostlý, byť miniaturní listnáč.

Aby byla kopie Strahova dokonalá, má Vrška přesné plány. Strahovský komplex je na nich rozkreslený v měřítku jedna ku stu. Právě tak velký je i model.

Prací na modelu strávil Vrška stovky hodin

Mimo samotného kláštera je už vytvořen hotelový komplex, který je součástí areálu. Ten má Vrška v obývacím pokoji. Kuchyňský stůl pak zabírá třetí část modelu, což je prostor, v němž bývaly hospodářské budovy a pivovar.

Třebíčský modelář Stanislav Vrška staví pro pražské premostráty model Strahovského kláštera

"Tady vidíte také část Pohořelce s domečky. Je to ulice, která vede k Hradčanům. Mám na čtyři sta fotek Strahova. Tady na fotografii je rohový dům, porostlý břečťanem. A tady na modelu ho vidíte přesně tak, jak vypadá na fotce. Tuto část dodělávám. Zrovna pracuji na domečku z Pohořelce, který má jako jediný tmavou břidlicovou střechu," vysvětluje.

Modelář se hrbí nad Strahovem denně od sedmi ráno do deseti večer u stolu v kuchyni. Začal v březnu a hotovo musí být do začátku prosince. Celý model bude umístěn na tříapůlmetrovém otáčivém kruhu v prosklené a osvětlené vitríně. Nastálo ozdobí jeden z románských sálů Strahovského kláštera v prostoru kolem rajského dvora, kde jsou galerie.

Model zámku s bazilikou svatého Prokopa (památka UNESCO) v Třebíči.Stanislav Vrška s modelem židovského ghetta v Třebíči. V roce 2005 - v době focení - měl hotovo 25 domků, celkem jich vyrobil 120.

Stanislav Vrška ztvárnil kromě modelu třebíčských Židů ještě zdejší zámek s Bazilikou svatého Prokopa. "Strahovský klášter je přece jen obrovská prestiž," míní Vrška, jenž pracoval jako strojař a coby koníčka má celý život modelařinu.