Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodl se, že postaví pomníky jako dík USA a Gorbačovovi

  7:12aktualizováno  7:12
Díky Ameriko za osvobození od nacismu a komunismu. Díky Reaganovi a Gorbačovovi za mír a svobodu. Komunisti okradli všechny o všechno. I tyto nápisy nesou mohutné pomníky připomínající náhrobky, které staví za své peníze ve dvou vesnicích osmaosmdesátiletý Josef Fialka. Už jich má osm.

Josef Fialka uvažuje o tom, že vytvoří další památník, tentokrát na počest umučeného faráře Toufara z Číhoště. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Z legrace říkám, že by nás mohli zapsat do knihy rekordů. Máme největší počet památníků v přepočtu na obyvatele,“ usmívá se Vladimír Kos, starosta malé vesnice Chyšná na Pelhřimovsku.

Žulové pomníky nechal udělat místní obyvatel Josef Fialka, který má neblahé vzpomínky na komunistickou kolektivizaci zemědělství. Pět jich rozmístil v Chyšné, další tři zabudoval do plotu u chalupy v nedalekých Blažejovicích, která taky patří jeho rodině. I když se mu pomalu blíží devadesátka, zásobou energie by mohl podělit i muže mladší o desítky let.

Fotogalerie

„Vždy si sám vybere v lomu kámen na pomník,“ popisuje starosta. Památník pak dotvoří v kamenictví Jiřího Mrťky. Jeden z nich dokonce stojí přímo ve středu návsi na obecním pozemku. Jeho podobu s poděkováním americkému prezidentovi Ronaldu Reaganovi a sovětskému vůdci Michailu Gorbačovovi schvalovalo místní zastupitelstvo. Ostatní jsou na pozemcích autora vyrytých textů.

Pomníky budí pozornost lidí, kteří vesnicí projíždějí. Mnozí si je fotí a s texty na kamenech souhlasí. Leckomu se ale nelíbí. Podle starosty se ale ještě ani jednou za několik let nestalo, že by pomníky někdo poškodil.

Muž s espritem Josef Fialka žil do padesátých let v Blažejovicích. Jenže pak musel pryč, tak se přestěhoval do Chyšné. V té době putoval do komunistického kriminálu. Když měl odevzdat družstvu určitý počet kusů dobytka, množství sice dodržel, ale ty nejlepší kusy vyměnil za již staré krávy.

Byli schopní manažeři, dostali trest

„Těm lidem, co mu je přišli sebrat, se to nelíbilo. Tak ho nahlásili,“ popsal starosta. Fialka tak chtěl chránit majetek, i když věděl, že zabrání do družstva už se nepůjde vyhnout. Po roce 1989 se dvacet let soudil o navrácení podílu z družstva, jeho cílevědomá snaha měla úspěšný konec. „Takže teď můžu stavět pomníky. Ještě bych jeden chtěl zařídit na počest umučeného faráře Toufara z Číhoště,“ uvedl.

Pracoval desítky let v družstvu jako vedoucí dílen. I když mu nescházely schopnosti k předsednické funkci, šéfovat z kádrových důvodů nemohl. V jednom období s kolegou vozili starší traktory z pohraničí, na dílně je opravili a prodali dál. Přivydělávali tak ve prospěch družstva. Za to pak byli potrestaní, přišli o prémie. Prý se dostatečně nevěnovali zemědělské činnosti. Fialka to dnes hodnotí tak, že dostali trest za to, že už tehdy byli schopní manažeři.

„On si ale umí poradit v každé době, je stále čilý,“ říká starosta. Mimochodem stavitel pomníků je už od vzniku ODS jejím aktivním členem. Antikomunistu Josefa Fialku těší, že jeho mohutné žulové nosiče nápisů budí pozornost. Na školách by se mělo podle něj výrazně vysvětlovat, co to byl komunismus v praxi. To je hlavní důvod, proč staví pomníky.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Najdete na iDNES.cz