Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Symbol obce ožil. Kolo větrníku nad Chlumem se po letech opět točí

  18:05aktualizováno  18:05
Podzim je tady, což takhle pustit si draka? Školáci v Chlumu u Koutů na Třebíčsku ani nemusejí chodit ven, aby zjistili, zda vítr vane a jak je silný. Stačí jim vyhlédnout nad střechy chlumských stavení. Odpoví jim lopatkové větrné kolo obecního vodního čerpadla.

Školáci v Chlumu u Koutů na Třebíčsku ani nemusejí chodit ven, aby zjistili, zda vítr vane a jak je silný. Stačí jim vyhlédnout nad střechy chlumských stavení. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Je vidět zdaleka, protože je umístěno na patnáct metrů vysokém stožáru. Lidé ze širokého okolí mu říkají „větrák na Chlumu“. Pro obec se 150 obyvateli se stal dokonce jedním z prvků obecního znaku, který obec získala k příležitosti srazu rodáků v roce 2010.

„Zažádali jsme si tehdy o znak a větrák jsme na znaku samozřejmě chtěli mít, zná ho v okolí každý,“ konstatoval starosta Jiří Mašek.

Fotogalerie

Chlumské větrné čerpadlo je místní technickou památkou. Je tak trochu i mementem současnosti: připomíná totiž dobu, kdy zdejší lidé bojovali o kvalitní pitnou vodu. Ta v Chlumu v minulých staletích byla vzácností.

Až v roce 1910 se rozhodli chlumští zastupitelé pro řešení, které potom vyhovovalo až do poloviny osmdesátých let. V obci u odbočky na Číchov nechali vyhloubit sedm metrů hlubokou studnu.

O tři roky později studnu doplnili ještě kovovou konstrukcí s větrným čerpadlem, jež vodu čerpalo do rezervoáru v nejvyšším bodě obce, poblíž zdejšího kostela. „Stavbu provedla firma Antonín Kunc z Hranic na Moravě nákladem 2 400 korun,“ uvádí pamětní nápis na přízemním ohrazení konstrukce stožáru.

Čerpadlo po několika opravách a pádech větrného kola dosloužilo v roce 1971. Dne 7. května 1973 se pak začala psát nová kapitola boje o vodu: toho dne v Chlumu začal sloužit nový vodovod. Větrné čerpadlo už zůstalo pouze nefunkčním obecním symbolem a zdejší raritou.

Dominantu zprovoznili při letošním srazu rodáků

Až v roce 2008 se Chlumští rozhodli, že větrné kolo opět opraví a uvedou znovu do chodu. Nechali vyrobit repliku původního kola - zmenšenou v průměru o půl metru.

Kolo bylo osazeno na stožár, ještě téhož roku však muselo být sneseno dolů. Výrobce repliky totiž nezvolil vhodný materiál a kolo neumělo vzdorovat poryvům větru. Potom chlumská dominanta několik let odpočívala rozebraná pod střechou.

Od letošního června se však kolo na vysokém stožáru opět točí. U příležitosti srazu rodáků obec nechala repliku kola upravit a znovu ho osadila na vrchol železné věže.

„Ale kolo čerpá užitkovou vodu ze studny jen do přepadového slepého ramene. A přes léto jsme ho úplně odpojili, protože ve studni bylo málo vody. Točilo se alespoň naprázdno. Na podzim pak hřídel větrného kola od čerpadla v sacím koši odpojíme znovu,“ vysvětlil starosta Mašek.

Chlum není jedinou obcí v Česku, kde se dostalo větrné kolo do obecního znaku, je však jedinou vsí tohoto druhu na celé Vysočině. Podobný prvek ve znaku mají na počest místních technických památek například ve Chvalkovicích a Zelené Hoře na Vyškovsku, v Kuželově na Hodonínsku, Partutovicích na Přerovsku či v Polici na Vsetínsku.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz