Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za parkování v centru Pelhřimova se bude od ledna platit. I o víkendu

  11:00aktualizováno  11:00
Posledních dnů bezplatného parkování v centru města si užívají lidé v Pelhřimově. Od Nového roku už se za odstavení auta v historickém jádru bude platit. Řidiči nadšeni nejsou. Hlavně proto, že se má za parkování platit, na rozdíl od jiných měst v kraji, i o víkendech a svátcích.

Pelhřimovská radnice chce z náměstí vytlačit co nejvíc automobilů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nově jsou parkovacími automaty osazeny tři lokality. Jeden z nich našel místo na Masarykově náměstí před domem Lipských, další dva jsou v ulicích Růžová a Palackého.

O konkrétním rozmístění na konci listopadu rozhodla městská rada. „Tímto krokem chceme především regulovat parkování na Masarykově náměstí,“ odůvodnil instalaci automatů starosta města František Kučera (ČSSD).

„Pokud to povede k tomu, že náměstím bude projíždět méně aut, pak jsem pochopitelně ráda. Přece jen, když se s manželem v této lokalitě procházíme anebo jdeme něco do města vyřizovat, je jedině příjemnější, když se nemusíte stále proplétat mezi auty,“ svěřila se pelhřimovská rodačka Drahomíra Farová.

Její nadšení ovšem nebudou sdílet řidiči. Může za to cena a zejména provozní doba placených parkovišť. Platit za parkování se totiž bude všech sedm dní v týdnu včetně soboty a neděle od 8 hodin ráno do 17:30. Přitom například v Jihlavě je parkování v historickém jádru v neděli a o svátcích zdarma a v sobotu se platí pouze dopoledne.

Dvacet korun za půl hodiny, každá další započatá hodina za 30

„Za prvních 30 minut zaplatí řidiči v Pelhřimově 20 korun a za každou další započatou hodinu stání činí sazba 30 korun,“ dodala Alexandra Knapová, mluvčí městského úřadu.

Parkovací automaty už stojí od první poloviny prosince na svých místech. „Elektřinou budou napájeny přímo z veřejného osvětlení. Krom toho disponují baterií, která se dobíjí vždy přes noc právě ze zmiňovaného osvětlení,“ přibližuje Vladimír Starý z Technických služeb města Pelhřimov.

Po vhození dostatečného obnosu si motorista bude moci navolit libovolnou dobu, po kterou hodlá na označených parkovištích stát. Krom mincí budou automaty přijímat i bankovky v hodnotě 100 a 200 korun. Těchto typů automatů je v současné době v republice zabudovaných přibližně na osm set.

Pelhřimov není jediným městem na Vysočině, které zavádí změny v režimu parkování v centru. Na velké přeměny se připravuje i radnice v Havlíčkově Brodě. Ta během příštího roku chce rozšířit zóny placeného stání na celé širší centrum města a zároveň některá hojně využívaná parkoviště vyčlenit jen pro rezidenty (více čtěte zde).Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Najdete na iDNES.cz