V původním sídle školky už se nic dít nebude, město ji pravděpodobně zbourá. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Bystřici školku z dotace neopraví. Má špatnou statiku a půjde k zemi

  • 0
Na doporučení statiků uzavřeli v Bystřici nad Pernštejnem budovu jedné ze tří tamních školek. Mateřská škola Korálky pro 75 dětí se během srpna musela narychlo přestěhovat do provizorních prostor. V přístavbě u základní školy bude muset vydržet minimálně rok. Původní sídlo město asi nechá zbourat.

Prostory, ve kterých si nyní předškolní děti hrají, patří základní škole na ulici Nádražní. 

"Pro školku jsme vyklidili čtyři třídy a poskytli jsme jim celé horní patro přístavby," potvrdil ředitel školy Martin Horák. Škola kvůli tomu některé třídy pospojovala a zrušila i několik odborných učeben.

Původní nevyhovující budovu město zřejmě srovná se zemí. Školka sice letos získala dotaci na zateplení a výměnu oken. Statici však zjistili, že panelový plášť budovy, jejíž interiér se od roku 2003 neustále rekonstruuje a polyká peníze, je zcela rozsypaný.

"Statici řekli, že ve školce už nemohou být děti, bylo by to nebezpečné hlavně přes zimu, kdy je střecha zatížená sněhem," vysvětlila ředitelka mateřské školy Vlasta Moncmanová.

Město možná vystěhuje lidušku

Nové prostory školky Korálky zažily ve středu slavnostní den otevřených dveří. Podle Moncmanové tam děti čeká příjemné prostředí a nemá obavy ani o bezpečnost, prostory navíc posvětili i hygienici.

Rodiče už však tolik spokojení nejsou. Vadí jim vzdálenost, kterou budou muset denně se svými ratolestmi zdolávat až na odlehlé sídliště. Původní školka přitom stála hned u autobusového nádraží, poblíž základní umělecké školy.

Veškeré vybavení školky se muselo přestěhovat do náhradních prostor.

Budova školky Korálky má narušenou statiku a nejspíš půjde k zemi.

V ZŠ Nádražní však děti nezůstanou natrvalo. Město nyní uvažuje o stěhování dětí do základní umělecké školy, která by pak pro své žáky musela složitě hledat nové prostory. "Probíráme s architektem několik možností, já osobně bych preferoval přesunout děti do základní umělecké školy, která by se potom přestěhovala jinam," řekl místostarosta Josef Vojta.

Do bystřické lidušky chodí přes 400 dětí, její ředitelka Eva Bagarová si nedovede představit, že by musela kvůli 75 předškolákům speciálně vybavené prostory školy opustit. "V Bystřici není jiná budova s vhodnými podmínkami pro uměleckou školu. My naši budovu nechceme a nemůžeme opustit. Bohužel je na nás ale velký tlak," okomentovala Bagarová.

Ředitelka ZUŠ: Ať děti zůstanou v přístavbě ZŠ

V pátek se za podpory rodičů svých žáků chystá s otevřeným dopisem na schůzku se starostou města. Ten sice slíbil situaci vyřešit, podle Bagarové jsou ale všechny nabídnuté alternativy pro základní uměleckou školu špatné.

"A bylo by to i zbytečně drahé. Navrhuji školku natrvalo přesunout do přístavby u ZŠ, která je stejně z poloviny prázdná, " zkritizovala záměry města Bagarová.

Školka Korálky se musela přestěhovat do provizorních prostor v základní škole.

Umělecká škola nyní těží z výhody, že 200 jejích přespolních žáků má v těsné blízkosti autobusové nádraží. Školka o 75 dětech by si tak přesunem ze vzdálené ZŠ Nádražní výrazně polepšila. Otázkou však je, zda předškoláci potřebují budovu, která byla před třiceti lety postavena speciálně pro vzdělávání dětí v oblasti umění.

Původní sídlo školky město nejspíš zbourá

Starou budovu školky Korálky, do které město v posledních letech zainvestovalo velké peníze, zřejmě čeká demolice. Do budovy vybavené novým linoleem, nábytkem i radiátory objednalo město k plánovanému zateplení i nová okna. Ze zakázky však kvůli varování statiků sešlo a město teď s okenářskou firmou jedná o kompenzaci, za dodávku oken ještě nezaplatilo.

Budova školky, ve které mimo jiné sídlil i dechový orchestr umělecké školy, se zakonzervuje a zůstane tak minimálně rok. "Demolice je velmi nákladná, v rozpočtu na příští rok na ni peníze nenajdeme," řekl Vojta. Rekonstrukci nevyhovujícího objektu ale vyloučil s tím, že by byla ještě mnohonásobně dražší, ostatně ji nedoporučili ani sami statici.

Plány už s nebezpečnou budovou ale město má. "Rýsuje se možnost vytvořit na pozemku areál pro tělesně postižené," popsal Vojta projekt, na kterém by město spolupracovalo s Krajem Vysočina. "Ta parcela je u polikliniky. Město školku zdemoluje a pozemky výhodně prodá doktorům," má jasno čtyřicetiletá obyvatelka Bystřice, která nyní musí vozit svého pětiletého syna přes celé město do provizorní školky v ZŠ Nádražní.