Do května postupně v Brodě ztratí práci osm desítek lidí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Brodě přijde o práci více než 80 lidí. Zetor se odstěhuje do Brna

  • 7
Podnik Zetor v Havlíčkově Brodě končí. Výrobu stěhuje do mateřského závodu v Brně. Do května postupně v Brodě ztratí práci osm desítek lidí. Nebýval to největší podnik ve městě, nemá ani kdovíjak pestrou historii. Přesto jeho poslední dny brodské patrioty zabolí.

Závod totiž ve městě skončí po necelých dvaašedesáti letech existence. Předchůdce pobočky brněnského výrobce slavných československých traktorů byl v Havlíčkově Brodě založen v roce 1953.

A v první polovině příštího roku definitivně zanikne. Firma pracoviště v Brodě zruší a výrobu kompletně přestěhuje do Brna. Představenstvo se tak rozhodlo tento týden.

„Dlouhodobě jsme se snažili udržet fungování závodu Zetor Havlíčkův Brod nad hranicí ztráty. Bohužel, v situaci ostré konkurence a tlaku na ceny je konsolidace výroby jedinou reálnou cestou, jak zůstat dlouhodobě konkurenceschopnými,“ uvedl v prohlášení podniku člen představenstva firmy Marián Lipovský.

Od ledna začne podnik postupně omezovat svou výrobu. Zhruba v květnu či červnu se brána závodu ve Strojírenské ulici zavře naposledy. „Všem zaměstnancům nabídneme odstupné nad rámec zákonných podmínek. Jeho výši projednáváme se zástupci odborové organizace,“ dodal Lipovský.

O práci přijde během půl roku celkem 84 lidí. Většina z nich dělnických a strojírenských profesí. Ačkoliv firma jim chce nabídnout přesun do Brna, či případné rekvalifikace a pomoc při hledání nového uplatnění, podle ředitele úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martina Kouřila to nebude nezbytně nutné.

Není to tak zlé, uklidňuje úřad práce

„Při té špatné zprávě, že tradiční brodský zaměstnavatel definitivně končí, je dobře, že končí zrovna v této době. V regionu je momentálně spousta volných míst, firmy hledají právě dělníky, svářeče, nástrojáře,“ vzkázal.

„Myslím, že zaměstnanci Zetoru by si práci mohli najít poměrně brzy,“ dodal. Havlíčkobrodský úřad práce v současné době nabízí poměrně vysoký počet asi sedmi set volných pracovních míst v regionu.

Z ekonomického pohledu nebude mít zánik Zetoru pro Brod nikterak fatální následky. Co místní zabolí víc, je fakt, že z mapy města zmizí další tradiční zaměstnavatel. V posledním čtvrtstoletí vedle Zetoru už zanikl například Motorpal nebo Plastimat, o jeden závod přímo ve městě přišel Pleas.

Průmyslový podnik byl v padesátých letech vystavěn na východním okraji Havlíčkova Brodu původně jako pilníkárna. Státní podnik sem soustředil výrobu pilníků z menších závodů. Jenže brzy se ukázalo, že jen tím se ani za socialismu neuživí.

Brodský závod se pak začlenil do státního podniku Zetor Brno a v roce 1960 se v Havlíčkově Brodě rozeběhla výroba náhradních dílů na traktory. Od jednodušších dílů se výroba postupně rozrostla k těm nejnáročnějším součástkám, jako je motor nebo hydraulika.

Obrat 200 milionů v roce 1976

Závod v Havlíčkově Brodě byl jedním z nejvíce prosperujících pracovišť Zetoru. Například v roce 1976 jeho obrat poprvé překročil 200 milionů tehdejších československých korun. V dobách své největší slávy Zetor v Brodě zaměstnával přes sedm stovek lidí.

V devadesátých letech ale začal rychle upadat. Postupně se zmenšoval, výroba se přesouvala do mateřského závodu v Brně. V současnosti je hlavním výrobním programem v Brodě výroba skříňových dílů, rotačních dílů, ozubení, hřídelí, vík a svařenců pro traktory.

Příští rok touto dobou už i to bude historií. Po Zetoru v Brodě zůstane jen stejnojmenná zastávka městské hromadné dopravy.