Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Brodě opravují rybník Cihlář. „Nemyslí na rekreanty,“ diví se místní

  11:05aktualizováno  11:05
Rybník Cihlář v Havlíčkově Brodě se změní. Vznikne v něm umělý poloostrov nebo část pláže upravená pro vodní rostliny. Na koupající se však při úpravách bere malý zřetel. "Cihlář není koupaliště, s pláží či úpravou břehů jsme proto nepočítali," zdůraznil radní Libor Honzárek.

Rekonstrukce rybníku Cihlář v Havlíčkově Brodě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rybník Cihlář je pro obyvatele Brodu něco jako malé moře. V létě je břeh pod silnicí na Chotěboř obsypán lidmi. Koupání je zdarma, lze ležet na posekané trávě a užívat si relativně čisté vody. Letošní léto ale koupající o svou kratochvíli přijdou. A obávají se, že tomu tak bude do budoucna.

Radnice totiž při revitalizaci toku celého Cihlářského potoka na rekreační využití příliš nemyslí. "Cihlář není koupaliště, to je o kousek dál. Přesto ale jeho využívání v určité míře zůstane stejné jako je teď i po rekonstrukci," uvedl radní Libor Honzárek. Jenže právě ta "určitá míra" se lidem zrovna nelíbí.

"Revitalizace má bránit povodním," říká radní

"Břeh pláže se z úprav jaksi vytratil. Jeho zpevnění a upravení vstupů pro plavce se nekoná. Při vstupu do vody jí bude tak po kotníky, pak po pěti či šesti krocích se pod vodou zakopne o dřevěný kolík, bude následovat pád a najednou bude vody dost až po krk. Nepříliš bezpečná úprava," konstatoval František Mottl.

Rekonstrukce rybníku Cihlář v Havlíčkově Brodě.

Rekonstrukce rybníku Cihlář v Havlíčkově Brodě.

Podle Honzárka je ale celá revitalizace Cihlářského potoka od Vlkovska až po jeho ústí do Sázavy pojato nikoliv jako tvorba rekreační oblasti, nýbrž jako úprava do stavu blízkého přírodě a úprava zamezující povodním. Zmizet mají veškeré betonové břehy, vytváří se tůně, poloostrovy nebo bezpečnostní přelivy a suché poldry.

"S žádnou pláží či úpravou břehu, který lidé využívají, jsme proto nepočítali. Oficiální pláž s občerstvením a patřičným zázemím u Cihláře nevznikne," zklamal část veřejnosti Honzárek. Zato přímo v Cihláři vznikne umělý poloostrov nebo část pláže upravená pro vodní rostliny. Důvod je podle něj jednoduchý - dotace.

Ty totiž pokryjí podstatnou část z padesátimilionové investice. A tudíž její poskytovatelé si kladou podmínky, které musí město splnit. V podmínkách dotace není o rekreačním využití kaskády rybníků na potoce řeč, zato je zmiňována funkce ochranná proti povodním. A splnit město musí i podmínky ochránců přírody, kteří trvají na zdůraznění přírodní funkce toku.

Voda v rybníce bude čistější

"Sice nejsem zastáncem tak veliké ochrany přírody přímo ve městě na úkor obyvatel, ale dá se to pochopit. Příliš ale nechápu, proč si radnice v případě Cihláře neprosadila výjimku. Opravdu tam chodí stovky lidí," přemítá další z brodských obyvatel Jiří Kupka.

Jak ale Libor Honzárek upozornil, v Cihláři koupání zakázané nebude. Kdo bude chtít, bude si moci na menší pláži rozložit deku a smočit se ve vodě jako dosud. "Ta bude díky redukci osádky v rybnících na potoce kvalitnější a čistější," dodal Honzárek. Jen k tomu bude o něco méně prostoru než dosud.

Upravovat celý tok Cihlářského potoka začala brodská radnice v loňském roce. Hlavním důvodem bylo zamezit opakujícím se povodním a ochránit majetek v parku a v centru města, kudy tok vede.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Kladnu uteklo vedení v baráži o 16 vteřin, Jihlava přetlačila Litvínov

Momentka z utkání Jihlava - Litvínov.

V baráži o hokejovou extraligu už zbývají odehrát tři zápasy. Karlovy Vary si čtvrtým vítězstvím v řadě pojistily...

Výtvory musí z chodeb pryč, zaveleli hasiči ve školkách. Jsou hořlavé

Takto nyní vypadají stěny vstupní chodby MŠ Pastelka v Riegrově ulici....

Z chodeb mateřských škol v Jihlavě musely zmizet obrázky i další výrobky dětí. S ohledem na riziko požáru to požadují...

Další z rubriky

V honosném secesním domě našel nový vlastník poklad z dob renesance

Dům s číslem popisným 64 na žďárském náměstí vyniká na první pohled svou...

Z chátrající budovy někdejšího slavného hotelu Veliš s hospodami a hernou je díky novým majitelům opět skvost náměstí...

Úložiště Na Skalním byl pro místní šok, protestovat přišly stovky lidí

Proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu i proti postupu SÚRAO přišlo a...

Před pár měsíci obyvatelé obcí poblíž Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku zažili šok. Dozvěděli se, že ve zdejší...

Jihlava přijala zvláštní vyhlášku proti jedinému pouličnímu hudebníkovi

Jiří Šperlík alias George Silverman je zpravidla jediný, kdo v jihlavských...

Jihlava se rozhodla vydat vyhlášku, která omezuje pouliční vystupování. Nařízení vzniklo prakticky kvůli jedinému...

Najdete na iDNES.cz