Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze, administrativa, volby. Stavba krajské knihovny stále jistá není

  8:29aktualizováno  8:29
Proces změny územního plánu začal. Havlíčkův Brod udělal první krůček k nové krajské knihovně. Jenže krůček je to takřka nepatrný. Než se kopne do země, mohou uplynout roky. A může se vyskytnout spousta věcí, které celý proces přípravy stavby zastaví. Brod už s tím své zkušenosti má.

Na budoucí podobě interiéru krajské knihovny se kromě architektů a projektantů bude podílet i samo vedení instituce. | foto: Martin Vokáč

Bylo to prezentováno jako stěžejní rozhodnutí. Když havlíčkobrodští zastupitelé zvednou ruku pro, nové krajské knihovny se dočkají. Pokud ne, proces se zastaví a nebude nic.

Jenže nic není jednoduché. Stavbě nové knihovny se s prvním souhlasem zastupitelů Brod přiblížil jen o milimetry.

„Zastupitelé zatím teprve souhlasili, že nechají pořídit změnu územního plánu, který by lokalitu řešil. Rok bude trvat, než ke změně územního plánu dojde,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast majetku Libor Joukl (ČSSD).

„Pouze jsme zahájili proces změny územního plánu. Celá procedura trvá deset měsíců,“ upřesnil brodský starosta Jan Tecl (ODS). „Ale jasně jsme tím deklarovali, že o knihovnu stojíme. Další schvalovací kroky už budou víceméně automatické,“ rychle dodal první muž Brodu.

Sama knihovna si lokalitu velice pochvaluje

Novostavba krajské knihovny by měla stát v Žižkově ulici vedle kulturního domu Ostrov. V těch místech dnes řidičům slouží jedno z mála velkých bezplatných parkovišť poblíž centra města. To by mělo být z části zachováno i po výstavbě knihovny, ta bude stát v zadních partiích u řeky.

„Je to vynikající lokalita poblíž centra města. Přímo u nové knihovny bude parkování, zastávka MHD, poblíž jsou školy,“ líbí se nápad stavět u Ostrova ředitelce knihovny Jitce Hladíkové.

Jenže než se začne, uplyne minimálně rok. Měsíce potrvá vyřizování všech potřebných povolení a územních rozhodnutí. A definitivu musí dát krajské zastupitelstvo, které musí stavbu schválit. Pak už bude zbývat „jen“ našetřit a vybrat dodavatele.

Než se podaří provést změnu územního plánu, kraj by něco z administrativy rád stihl. „V první řadě bude schůzka s představiteli radnice, abychom se na společném postupu domluvili. Nechceme dělat nic, s čím by jeho vedení nesouhlasilo,“ prohlásil Libor Joukl.

Přisypte miliony na výstavbu, žádá po městu kraj

Jenže tady může být první třecí plocha. Kraj by si podle Joukla představoval, že se brodská radnice bude na výstavbě finančně podílet. „Knihovna je sice kraje, ale částečně supluje činnost městské knihovny,“ vysvětlil.

Tím vedení brodské radnice zaskočil. „K tomu bych se nechtěl teď vyjadřovat. Bude se konat schůzka, kde si své postoje vyjasníme,“ reagoval Jan Tecl. Město knihovně každoročně přispívá na provoz sumou v řádu milionů korun.

Peníze budou hrát roli i při schvalování samotné stavby v krajském zastupitelstvu. „Je mi jasné, že 400 milionů mi na to nikdo nedá,“ naráží Libor Joukl na odhadované náklady při stavbě první verze knihovny v areálu brodské nemocnice. Za kolik by si stavbu představoval nyní, neprozradil. „Ale určitě to musí být ufinancovatelné.“

I proto se podle Joukla nejspíš neuskuteční architektonická soutěž na podobu knihovny. „Znáte to. Architekti si něco nakreslí, nám se to může líbit, ale nikdo to už nedokáže zaplatit,“ říká. Jako pravděpodobnější vidí oslovení jen tří až čtyř konkrétních architektů a zadání s pevným finančním stropem.

Zamávají s projektem volby? I to se může stát

Do toho by chtěla promluvit i samotná knihovna, která bude mít na projektanty řadu požadavků. „Zpracovali a odevzdali jsme základní představu, jak by měly být rozložené místnosti, co s čím by mělo sousedit, jaké prostory má knihovna mít. Předpokládám, že pak budeme s projektantem v denním kontaktu třeba i kvůli rozmístění nábytku,“ tvrdí Jitka Hladíková.

Další komplikace může přijít za rok. To se budou konat krajské volby. Nikde není psáno, že současná sociálnědemokratická vláda, která s tipem na Žižkovu ulici přišla, po nich bude u moci pokračovat.

„Věřím, že to je apolitický projekt, který případná změna krajské vlády neovlivní. I my jsme slib, že krajská knihovna bude sídlit v Havlíčkově Brodě, zdědili po vládě předminulé a děláme vše pro jeho dodržení,“ podotkl Joukl.

„Pokud bude vše vyprojektováno a bude stavební povolení, nepředpokládám, že by stavbu něco mohlo zvrátit. Budou v tom nějaké peníze, o které nebude chtít nikdo přijít,“ domnívá se starosta Tecl.

Jenže přesně to se už před lety jednou stalo.
Nejčtenější

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

V KSČM rozhodovaly známosti, ne program, hájí zastupitel přestup k ANO

Jihlavský zastupitel Pavel František Daněk.

Stranu ovládli funkcionáři, a tak přestala plnit svůj program. To jsou hlavní důvody, které uvádí nejmladší jihlavský...

Najdete na iDNES.cz