Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze, administrativa, volby. Stavba krajské knihovny stále jistá není

  8:29aktualizováno  8:29
Proces změny územního plánu začal. Havlíčkův Brod udělal první krůček k nové krajské knihovně. Jenže krůček je to takřka nepatrný. Než se kopne do země, mohou uplynout roky. A může se vyskytnout spousta věcí, které celý proces přípravy stavby zastaví. Brod už s tím své zkušenosti má.

Na budoucí podobě interiéru krajské knihovny se kromě architektů a projektantů bude podílet i samo vedení instituce. | foto: Martin Vokáč

Bylo to prezentováno jako stěžejní rozhodnutí. Když havlíčkobrodští zastupitelé zvednou ruku pro, nové krajské knihovny se dočkají. Pokud ne, proces se zastaví a nebude nic.

Jenže nic není jednoduché. Stavbě nové knihovny se s prvním souhlasem zastupitelů Brod přiblížil jen o milimetry.

„Zastupitelé zatím teprve souhlasili, že nechají pořídit změnu územního plánu, který by lokalitu řešil. Rok bude trvat, než ke změně územního plánu dojde,“ konstatoval náměstek hejtmana pro oblast majetku Libor Joukl (ČSSD).

„Pouze jsme zahájili proces změny územního plánu. Celá procedura trvá deset měsíců,“ upřesnil brodský starosta Jan Tecl (ODS). „Ale jasně jsme tím deklarovali, že o knihovnu stojíme. Další schvalovací kroky už budou víceméně automatické,“ rychle dodal první muž Brodu.

Sama knihovna si lokalitu velice pochvaluje

Novostavba krajské knihovny by měla stát v Žižkově ulici vedle kulturního domu Ostrov. V těch místech dnes řidičům slouží jedno z mála velkých bezplatných parkovišť poblíž centra města. To by mělo být z části zachováno i po výstavbě knihovny, ta bude stát v zadních partiích u řeky.

„Je to vynikající lokalita poblíž centra města. Přímo u nové knihovny bude parkování, zastávka MHD, poblíž jsou školy,“ líbí se nápad stavět u Ostrova ředitelce knihovny Jitce Hladíkové.

Jenže než se začne, uplyne minimálně rok. Měsíce potrvá vyřizování všech potřebných povolení a územních rozhodnutí. A definitivu musí dát krajské zastupitelstvo, které musí stavbu schválit. Pak už bude zbývat „jen“ našetřit a vybrat dodavatele.

Než se podaří provést změnu územního plánu, kraj by něco z administrativy rád stihl. „V první řadě bude schůzka s představiteli radnice, abychom se na společném postupu domluvili. Nechceme dělat nic, s čím by jeho vedení nesouhlasilo,“ prohlásil Libor Joukl.

Přisypte miliony na výstavbu, žádá po městu kraj

Jenže tady může být první třecí plocha. Kraj by si podle Joukla představoval, že se brodská radnice bude na výstavbě finančně podílet. „Knihovna je sice kraje, ale částečně supluje činnost městské knihovny,“ vysvětlil.

Tím vedení brodské radnice zaskočil. „K tomu bych se nechtěl teď vyjadřovat. Bude se konat schůzka, kde si své postoje vyjasníme,“ reagoval Jan Tecl. Město knihovně každoročně přispívá na provoz sumou v řádu milionů korun.

Peníze budou hrát roli i při schvalování samotné stavby v krajském zastupitelstvu. „Je mi jasné, že 400 milionů mi na to nikdo nedá,“ naráží Libor Joukl na odhadované náklady při stavbě první verze knihovny v areálu brodské nemocnice. Za kolik by si stavbu představoval nyní, neprozradil. „Ale určitě to musí být ufinancovatelné.“

I proto se podle Joukla nejspíš neuskuteční architektonická soutěž na podobu knihovny. „Znáte to. Architekti si něco nakreslí, nám se to může líbit, ale nikdo to už nedokáže zaplatit,“ říká. Jako pravděpodobnější vidí oslovení jen tří až čtyř konkrétních architektů a zadání s pevným finančním stropem.

Zamávají s projektem volby? I to se může stát

Do toho by chtěla promluvit i samotná knihovna, která bude mít na projektanty řadu požadavků. „Zpracovali a odevzdali jsme základní představu, jak by měly být rozložené místnosti, co s čím by mělo sousedit, jaké prostory má knihovna mít. Předpokládám, že pak budeme s projektantem v denním kontaktu třeba i kvůli rozmístění nábytku,“ tvrdí Jitka Hladíková.

Další komplikace může přijít za rok. To se budou konat krajské volby. Nikde není psáno, že současná sociálnědemokratická vláda, která s tipem na Žižkovu ulici přišla, po nich bude u moci pokračovat.

„Věřím, že to je apolitický projekt, který případná změna krajské vlády neovlivní. I my jsme slib, že krajská knihovna bude sídlit v Havlíčkově Brodě, zdědili po vládě předminulé a děláme vše pro jeho dodržení,“ podotkl Joukl.

„Pokud bude vše vyprojektováno a bude stavební povolení, nepředpokládám, že by stavbu něco mohlo zvrátit. Budou v tom nějaké peníze, o které nebude chtít nikdo přijít,“ domnívá se starosta Tecl.

Jenže přesně to se už před lety jednou stalo.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

VIDEO: Příznivci železnice v Telči obdivovali lokomotivu z roku 1901

Příznivci železniční historie si v Telči přišli na své.

Lidé, kteří se zajímají o historii železnice, si o víkendu udělali výlet do Telče na Jihlavsku, aby si připomněli 115...

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Najdete na iDNES.cz