Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravy uzavřou sjezd z D1 na Jihlavu, zkomplikují cestu do Chorvatska

  11:07aktualizováno  11:07
Od úterního rána až téměř do konce července se budou s komplikacemi potýkat řidiči, kteří pojedou po dálnici D1 od Prahy do Jihlavy. Na necelé dva měsíce se uzavře sjezd na 112. kilometru ve směru na Brno. Od konce července se tu už ale bude jezdit po modernizované dálnici.

Drncavé betonové panely nahradí jednolitá betonová vrstva vytvořená pomocí finišeru. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Modernizace pásu od Větrného jeníkova po Jihlavu vstupuje do své závěrečné fáze. Ta se neobejde bez dalšího omezení. Už nyní je na 112. kilometru uzavřen nájezd na Brno, od úterka se uzavře i sjezd od Prahy.

Kudy jet do Chorvatska

Exit 112 často využívají při cestách do Chorvatska k moři tisíce českých turistů. Míří odtud přes Jihlavu na Vídeň. "Radíme jim volit zcela jinou tranzitní cestu," nabádá je policejní mluvčí Dana Čírtková.

Podle ní bude do konce července lepší trasa přes Brno a Mikulov. Pro cestovatele ze Západních a Středních Čech pak volit trasu přes České Budějovice a Dolní Dvořiště do Rakouska.

iDNES.cz nabízí ještě jednu variantu pro ty, kteří nechtějí měnit zažitou trasu přes Jihlavu. Z D1 je třeba sjet už na exitu 104 u Větrného Jeníkova a hned přes první křižovatku jet rovně na Smrčnou. V Lesnově na kraji Jihlavy je pak možné najet na silnici I/38 a pokračovat po známé trase. Je to sice po úzké silnici třetí třídy, ale pouze 10 kilometrů. Zdržení tak bude minimální.

Bude se tam odstraňovat stará vozovka a pokládat nový cementobetonový povrch.

"Uzavírka potrvá od úterý 3. června do 25. července. S ohledem na dobu zrání betonu nelze práce zkrátit na méně než 52 dní," informoval mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Vybourání staré vozovky a pokládka nové s cementobetonovým krytem zabere stavbařům při maximálním zkrácení termínů zhruba měsíc. "Více než dvacet dnů si ale podle technologických norem vyžádá zrání betonu," dodal Neřold.

Po celou dobu budou značené objízdné trasy. Osobní automobily budou moci sjet na exitech 104 a 119 ve Větrném Jeníkově či Velkém Beranově, podle toho, do jaké části Jihlavy míří.

Do města se dostanou po silnicích nižších tříd přes Smrčnou, respektive přes Helenín. Vzhledem k opravám na dálnici a v samotné Jihlavě si příliš nezajedou ani časově nepohorší.

Pro větší a těžší nákladní vozy je pak oficiální objížďka značena po dálnici na 119. kilometr. Tam musí řidiči sjet, a vrátit se stejným nájezdem na dálnici do směru na Prahu. Do Jihlavy pak sjedou na exitu 112 a klasicky po přivaděči.

Policie má z uzavírky sjezdu obavy, průjezd Jihlavou je omezen

Z uzavření sjezdu od Prahy má ale policie velké obavy. "Způsobí to dopravní problémy na tranzitu městem," tvrdí pro ČTK mluvčí krajské policie na Vysočině Dana Čírtková. Podle předpokladů policie bude většina aut sjíždět až na 119. kilometru ve Velkém Beranově a zahustí dopravu v Brněnské ulici směrem ke znojemskému mostu.

Pokud totiž řidiči sjedou z D1 už ve Větrném Jeníkově, dostanou se po silnicích nižších tříd do části Jihlavy, jejíž průjezdnost ztěžuje uzavírka mostu v Pražské ulici. Od Velkého Beranova by proto měly vozy najet na dálniční přivaděč a ne mířit až na Bedřichov.

Vše zlé je ale k něčemu dobré. Práce na modernizaci dálnice v úseku mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou běží podle harmonogramu. A tak už koncem července by měl mít celý úsek ve směru na Brno nový a širší povrch.

"Po skončení prací v pravém pásu (směr Brno - pozn. red.) bude doprava převedena na tuto zmodernizovanou část dálnice a dojde k plnému zprovoznění sjezdu od Prahy na Jihlavu a nájezdu od Jihlavy a Havlíčkova Brodu na dálnici směr Brno. Následně začnou stavbaři pracovat na levém pásu dálnice ve směru na Prahu," popsal Tomáš Neřold.

V této fázi by mělo dojít k uzavření severní poloviny křižovatky u Jihlavy. Na objížďku se tak od konce července musí připravit řidiči směřující z Jihlavy na Prahu a z Brna na Havlíčkův Brod.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Historický most nad skládkou nikdo už roky nechce, cenná památka chátrá

Vysoký nebo také Loupežnický most u Velkého Meziříčí

Budoucnost opuštěného historického Loupežnického mostu u Velkého Meziříčí je stále nejasná. Most má sice památkovou...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Najdete na iDNES.cz